"מתפללי הכותל המערבי בסכנה"

חוקר הר הבית קורא לגדר את הכותל המערבי מחשש לנפילת אבנים. "צילמתי אבנים סדוקות גם ברחבת התפילה הרגילה".

בני טוקר , י"א באב תשע"ח

האבן שנפלה
האבן שנפלה
צילום: הלל מאיר/TPS

צחי דבירה צוויג, חוקר הר הבית ומנהל פרויקט סינון העפר בהר הבית, מתייחס בערוץ 7 לנפילת האבן הענקית על "עזרת ישראל", ומסביר כי מדובר בתמרור אזהרה למתפללים ברחבת הכותל המערבי.

"האבן שנפלה היום היא חלק מאבן הרודיאנית מתקופת הבית השני, זה חלק מקיר בן 2000 שנה, והחלק מהאבן שהתפרקה נפל כתוצאה מסדק שנוצר וגדל במהלך השנים מחלחול מים ושורשים של עשבים".

לדבריו, סקירה מהירה מגלה שיש עוד הרבה אבנים בסכנה בכותל, "עברתי שם הבוקר וראיתי עוד הרבה אבנים כאלה שעומדים להתמוטט וליפול כולל ברחבת הכותל, עברתי וצילמתי אבנים כאלה. יש גם בכותל המערבי אבנים עם סדקים דומים. ראינו את האבן שנפלה, אבן במשקל טון''.

דבירה קורא להרחיק את כל המתפללים שניים-שלושה מטרים מהכותל המערבי, "זה תמרור אזהרה, צריכים עכשיו לטפל בכל חומות הר הבית שלצערנו בגלל סיבות מדיניות לא עוברות תהליך של שימור, ישראל מפחדת לאכוף את הריבונות שלה, ראינו ב-2003 שהכותל הדרומי טפח וגם חלק מהכותל המזרחי, וישראל פחדה לטפל בזה. בסוף הביאו משלחת מירדן ומצרים שעשו טלאי מכוער.

"גם לפני שנתיים-שלוש אבנים בכותל המזרחי נפלו באזור בית הקברות ואף אחד לא שם לב. צריכים לעשות עבודות שימור מקצועיות וכמובן זה דורש גם מימון".

הוא קורא לממשלת ישראל לקבל החלטה שתמנע סכנת חיים. "צריכים לאסור כרגע להתקרב לכתלים של הר הבית בכל האזורים החשופים, כולל ברחבת הכותל המערבי, להרחיק את המתפללים לפחות שניים-שלושה מטרים''.