היועמ"ש לבג"ץ: לקבל עתירת הלהט"ב

היועץ המשפטי לממשלה הודיע לבג"ץ כי לפי עמדתו יש לרשום הורים מאמצים בני אותו מין בתעודת הלידה, כפי שנהוג לגבי אב ואם מאמצים.

ערוץ 7 , י"א באב תשע"ח

היועץ מנדלבליט
היועץ מנדלבליט
צילום: דוברות המשרד לביטחון פנים

המדינה הגישה לבג"ץ את תגובתה לעתירה הנוגעת לרישום אבות מאמצים, בני אותו מין, בתעודת הלידה.

בתגובה, שהוגשה באמצעות עו"ד שוש שמואלי ממחלקת הבג"צים בפרקליטות המדינה, מובאת עמדת היועץ המשפטי לממשלה לפיה באימוץ מלא, בו ילד מתנתק ממשפחתו הביולוגית ועובר למשפחה חדשה, יש לרשום בתעודת הלידה את שני האבות המאמצים ולא רק אחד מהם, כפי שנוהג כיום משרד הפנים.

היועץ המשפטי לממשלה קובע בתגובתו כי הימנעות מרישום שני ההורים במקרה זה לוקה בפגיעה בטובת הילד המאומץ, בשוויון בין זוגות הטרוסקסואליים וחד-מיניים, ובין ילדים מאומצים בתאים משפחתיים אלה, וזאת ללא תכלית ראויה לכך.

בתגובה נמסר כי עמדת שר הפנים שונה היא, וכי לשיטתו אין לרשום שני אבות בתעודת הלידה, בין היתר, משום שתכליתה היא לשקף את המצב העובדתי בעת הלידה. השר אף הוסיף, כי מדובר בנושא הנוגע למבנה המשפחה בישראל.

שר הפנים הודיע מנגד כי ככל שיתוקן חוק האימוץ בהתאם להודעת המדינה בבג"ץ 3216/17 הוא יפעל בהתאם לחוק, וכי ככל שיהיה בכך צורך ניתן יהיה לתקן תקנות מיוחדות לצורתן של תעודות לידה לאחר אימוץ.

בתגובה נאמר כי אכן, ככלל, כפי שציין שר הפנים, תעודת הלידה משקפת הורות ביולוגית ואין לעדכנהּ באירועים מאוחרים ללידה, למעט החריג של אימוץ. בהקשר האחרון, לעמדת היועץ המשפטי לממשלה, יש לאפשר רישומם של שני העותרים 2-1 בתעודת הלידה.

לטענת היועמ"ש מדובר בשאלות משפטיות של פרשנות החקיקה ויישומה בשוויון, ולא בהכרעה חברתית ערכית: איננו עוסקים כעת בהתרת האימוץ בידי בני זוג מאותו מין עצמו, שכן הוא נתאפשר עוד בשנת 2008 על יסוד פרשנות חוק האימוץ שקבע היועץ המשפטי לממשלה דאז, מני מזוז. אף איננו עוסקים ברישום ההורים המאמצים החד מיניים במרשם, בתעודת הזהות ובתמצית הרישום, שכן אף זאת הוסדר כבר. עסקינן אך ברישום האימוץ בידי בני זוג חד מיניים בתעודת הלידה. רישום זה הולך אחר המהות לעצם האימוץ ולרישומו כאמור, בהתאם לפרשנות הוראות החוק והתקנות.