חשבון חשמל גבוה? לא במזומן

משרד האוצר: בשל החשש להלבנת הון ומימון טרור נדרשים הבנקים לברר את מקורות הכספים של הלקוחות. מקלב: פוגע בצרכנים

מיכל לוי , י"ב באב תשע"ח

חשבון חשמל
חשבון חשמל
צילום: אייסטוק

בשל החשש מהלבנת הון ומימון טרור, סניפי דואר ישראל מסרבים לקבל חשבונות בסכומים גבוהים למעלה מ-10 אלף שקל.

לאחר פניות של אזרחים ללשכת ח"כ אורי מקלב (יהדות התורה), הוא פנה בתגובה לשר האוצר משה כחלון וביקשו הבהרות.

"ללשכתי הגיעה פניות שונות מאזרחים שביקשו לשלם חשבון חשמל בסניף דואר בירושלים ואפשרות זו לא ניתנה להם בתואנה כי החוק אינו מאפשר תשלום בסך 11,000 שקל במזומן ללא תצהיר עו"ד אשר יעיד על מקור הכסף המזומן", כתב מקלב לשר האוצר.

לדבריו, פניות דומות סיפרו על סירוב בנקים לתשלום מיסי-מקרקעין במזומן. "האם בנק-ישראל או רשות-המיסים הוציאו הוראה אחידה לכלל הבנקים או שכל בנק מחליט סוברני בנושא והאם בכוונת משרדך להוציא הנחיה סדורה לכל הבנקים בנושא", שאל.

סגן שר האוצר יצחק כהן (ש"ס) השיב בשמו של שר האוצר משה כחלון והביא את תגובת בנק ישראל ורשות המיסים בנושא. "ככלל", כתב סגן השר, "לא ניתן לשלם שוברי מס רכישה בסניפי הבנקים כלל". בנוגע לשאלת ח"כ מקלב אודות תשלום חשבון החשמל, כתב סגן השר כהן כי "בשל משטר איסור הלבנת הון ומימון טרור הבנקים בישראל נדרשים לברר את מקורות הכספים שבאמצעותם מבקשים לקוחות לשלם שוברי תשלום וכן על כל פעולה מעל לחמישים אלף ש"ח במזומן יש לדווח לרשות איסור הלבנת הון ומימון טרור".

עוד אמר כי "ישנם בנקים שבהם לקוח הבנק המבקש לשלם את השובר יידרש לבצע את הפעולה באמצעות תשלום מחשבון הבנק שלו ולא באמצעות תשלום במזומן. במידה ויש בידו מזומן הלקוח יידרש להפקידו לחשבנו ורק משם לשלם את השובר.

סגן השר כהן הוסיף כי ישנם בנקים בהם יש מגבלה על הסכום במזומן אשר עובר אורח שאינו לקוח הבנק יכול לשלם במזומן בכפוף למענה על מספר שאלות הכר את הלקוח אשר מטרתן בין השאר להבין מדוע אותו אדם מבקש לשלם את השובר במזומן ולא באמצעות הבנק שבו מתנהל חשבונו, יצויין כי מרשות המיסים נמסר כי לא יצאה כל הנחה בנושא.

מקלב אמר בתגובה כי בסופו של דבר מי שנפגע מהחששות סביב הלבנת הון הם הצרכנים והאזרחים הפשוטים המבקשים לשלם חשבונות ואינם יכולים לעשות זאת. "למרות המלחמה בגורמי טרור או בעבריינים - חזקת הישרות גדולה יותר. אנחנו מפרים את נקודת האיזון בין שני הדברים הללו", אמר.