נקבר חייל יהודי שנעדר במשך 70 שנה

קברו של סמל ראשון דיוויד רוזנקרנץ, חייל יהודי-אמריקני שנהרג במלחמת העולם השנייה, אותר בהולנד, ועצמותיו הועברו לארה"ב.

גיא כהן , י"ב באב תשע"ח

צנחנים במלחמת העולם השנייה
צנחנים במלחמת העולם השנייה
צילום: iStock

סמל ראשון דיוויד רוזנקרנץ, חייל יהודי-אמריקני שנהרג במלחמת העולם השנייה ונחשב לנעדר במשך 74 שנה, הובא לקבורה ביום שישי האחרון.

רוזנקרנץ היה בן 28 עת נקטל בירי מקלעים גרמניים בשטחה של חווה בהולנד, ב-28 בספטמבר 1944.

אותו קרב – מבצע "מרקט גרדן" – הונצח בסרט "גשר אחד רחוק מדי" ב-1977. חיילים מצבא קנדה איתרו את גופתו והוא נקבר בקבר של צבא ארה"ב בדרום הולנד. ואולם, המידע על הקבורה לא הגיע לאן שהיה צריך להגיע, בני משפחתו לא ידעו על כך דבר והוא נחשב לנעדר.

לפני כ-20 שנה החליט אחיינו להקים אתר אינטרנט בתקווה למצוא את דודו. מי שחיבר בין קרוביו של רוזנקרנץ לבין הקבר בו נטמן הוא אזרח הולנדי בשם בן אוברהנד, אשר עוסק מזה 35 שנה – מאז היה נער – בניסיונות לאתר את שרידיהם של חיילים אמריקניים שהוכרזו נעדרים במלחמת העולם השנייה.

הוא יצר קשר עם אחיינו של רוזנקרנץ דרך האתר שזה הקים. עבודת מחקר הובילה אותם לקברו של דיוויד.

רוזנקרנץ נקבר בבית העלמין ריברסייד, בקליפורניה, שם קבורים גם ארבעה מאחיו. בהלוויה נכחו כ-30 קרובי משפחתו, בהם אחיינים, נכדנים (נכדי אחים) וילדיהם.

אמו נפטרה ב-1960. היא התקשתה מאוד לקבל את גורל בנה ובמשך שנים נהגה לבקש מקרוביה להסיע אותה ברחובות לוס אנג'לס כדי לחפש את בנה האבוד.

שנה קודם למותו, רוזנקרנץ הפך לגיבור בעיר הולדתו – לוס אנג'לס. זאת, לאחר שהוא וצנחן אחר הוצנחו בטעות לתוך שטח שנתפס ע"י יחידה איטלקית בת 200 חיילים – והביאו לכניעתם של כל ה-200.

התגיות של רוזנקרנץ – עליהן הוטבעה האות J, יהודי – הושבו למשפחתו בחודש מרץ, 2012. הן נמצאו ע"י איכר זמן קצר לאחר המלחמה והועברו לצבא ארה"ב, שאיבד אותם ומצא אותם שוב רק ב-2011.