למרות הכול: עבאס ממשיך לשלם למחבלים

אבו מאזן מאוים כלכלית על ידי ארה"ב, ישראל ומדינות באירופה אם ימשיך לממן משכורות למחבלים ומשפחותיהם, אז למה הוא ממשיך בכל זאת?

שמעון כהן , י"ב באב תשע"ח

אבו מאזן
אבו מאזן
צילום: רויטרס

תופעת האדרת המחבלים ברשות הפלשתינית נמשכת ללא הפסקה, וכך גם תשלומי המשכורות למשפחות המחבלים ולמחבלים עצמם.

אבו מאזן מבהיר שכל תקציב יופנה קודם כל למשפחות הללו ורק אחר כך לכל עניין אחר. דיווחנו כאן היום על הלל ושבח בטלוויזיה הפלשתינית לשלושת המחבלים שביצעו את הלינץ' ברמאללה ויושבים בכלא הישראלי.

ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם שמרית מאיר, עורכת האתר בערבית 'אלמסדר' ומי שחוקרת שנים לא מעטות את המתרחש בהנהגת הרשות הפלשתינית וברחוב הפלשתיני, והשאלה העיקרית שהצגנו בפניה היא מדוע למרות שמדינות מערביות מתחילות להסתייג ולהתנות תקציבים בהפסקת התופעות הללו, הדבר אינו משפיע על ההנהגה הפלשתינית?

לדבריה אכן "לכאורה זה היה אמור לעשות את העבודה. מדובר גם בחוק האמריקאי וגם הישראלי וגם קולות באירופה וגם קיצוץ באונר"א, כל זה, בהתחשב בעובדה שאחרי שאבו מאזן הוריד מעליו את משקולת התקצוב לעזה יוצר לחץ כלכלי, ועם זאת אבו מאזן עומד על רגליו האחוריות ולא זז.

''אתמול הוא מכנס משפחות אסירים לשעבר ואומר שגם את הגרוש האחרון ניתן למשפחות השהידים, ומה שישאר נחלק בינינו. יש לכך כל מיני סיבות", היא אומרת ומפרטת:

"העברה של יותר ממיליארד שקל בשנה זה לכאורה לא רציונאלי, אבל מבחינתו של אבו מאזן זה כן רציונאלי, והוא נימק את זה בהמשך המשפט שלו אתמול, שמדובר באתוס שלנו עוד מימי ערפאת. אלו האנשים שסוללים את הדרך לדורות הבאים למדינה פלשתינית. אני סבורה שהוא מעריך שהסביבה זקוקה לו יותר משהוא זקוק לסביבה.

''הסביבה הזו הם המצרים, הישראלים, האמריקאים וחמאס שכולם רוצים הישג כלשהו בעזה והוא מרגיש שהוא זה שמרכיב את הפאזל ושום תהליך בעזה לא יקרה בלעדיו ולכן הוא מרגיש שהוא במעמד שהוא יכול להציב את הקו האדום כי כל האחרים זקוקים לו".

ומה באשר להסדר מדיני שלא יגיע בימיו? העובדה הזו לא מטרידה אותו? "להיפך, כשהוא אומר שמבצעי הפיגועים, השהידים, הם שסוללים דרך למדינה פלשתינית לדורות הבאים, זה הופך את המדינה הפלשתינית לאוטופיה שלא נמצאת מעבר לאופק. זו בעיניי אמירה מאוד מעניינית שמלמדת על השינוי בתפיסה של אבו מאזן בשנים האחרונות".

מעבר לכך, מציינת מאיר, "בתוך החברה הפלשתינית לא מתקיים דיון על הנושא הזה. היינו חושבים שבמצב שבו המשכורת הממוצעת היא אלפיים שקלים וניתנות משכורות כאלה למשפחות שהידים זה עול כלכלי ענק והדבר יעלה שאלה ברחוב הפלשתיני, אבל זה לא קורה ונשאר בקונצנזוס, למרות שאני מאמינה שבחדרי חדרים מעלים על כך סימני שאלה. כך שאבו מאזן לא מפסיד כלום בציבור שלו.

''הוא אומר שעל זה נשים את הכסף, כך שצעיר פלשתיני שמבין שלא ימצא עבודה למרות שיש לו תארים, וכאן יש אפשרות להבטיח משכורת נאה למשפחה אפשר להבין שמי שבוחר בכיוון הזה יודע שאין לו מה לדאוג לעניין פרנסה".

עמידתו זו של אבו מאזן על נושא תשלום הכספים הללו מכניס אותנו "למצב של מי ימצמץ ראשון. אבו מאזן שם את הקו האדום שלו ואתמול הוא עשה זאת בצורה הכי בוטה כשהוא אומר בעצם ש'לא רוצים לתת כסף אל תתנו'.

''אגב, יכולה להיות עסקה סיבובית שבה הכסף יהיה צבוע לפרויקטים אזרחיים וכסף אחד יתפנה למשימה הזו. אבו מאזן מעריך שהשחקנים האחרים זקוקים לו מאוד כי בלעדיו אין דיל בעזה ולכן הוא מספיק בטוח כדי לעשות את הצעד הזה".

ובמציאות שכזו, האם המערב צריך לוותר על הדרישה למנוע כספי משכורות לטרור? "אנחנו מדברים כעת רק על פתרון טקטי לעזה, מה שנחשב דחוף ובהול. כולם הגדירו שהם לא מדברים עם חמאס אלא עם אש"ף. זה כלל שאנשים קיבלו על עצמם ואפשר להחליט שלא מתנהלים על פי הכלל הזה ואם אבו מאזן לא משתף פעולה אי אפשר להניח לעניינים בעזה לדמם כפי שהם מדממים ודרוש פתרון עוקף אבו מאזן. בסופו של דבר לא תהיה ברירה אלא למצוא פתרון עוקף אבו מאזן כי אף אחד לא מעוניין במלחמה בעזה".

זו לטעמה של מאיר הסיבה לפתיחת מעבר כרם שלום וצעדים נוספים מצידה של ישראל ללכת לקראת הפלשתיניים כדי למנוע עימות. "מחכים לאבו מאזן, ואם הוא לא יגיע יצטרכו לחשוב מה עושים".