ממשיכים בדרך האבות

''טיילת הבנים'' לזכר גלעד שער, נפתלי פרנקל ואייל יפרח הי"ד נחנכה בגוש עציון יחד עם "מצפור עזרא'' לזכר עזרא שוורץ הי"ד.

עדו בן פורת , י"ב באב תשע"ח

חנוכת הטיילת והמצפור
חנוכת הטיילת והמצפור
צילום: יח''צ גוש עציון

בגוש עציון נחנכה היום (שלישי) ''טיילת הבנים'' לזכר שלושת הנערים גלעד שער, נפתלי פרנקל ואייל יפרח הי"ד שנחטפו ונרצחו, ונחנך גם "מצפור עזרא'' לזכר עזרא שוורץ הי"ד, צעיר מבוסטון שנרצח בפיגוע ירי באותו האזור לפני כשנתיים וחצי.

הטקס התקיים במעמד נציגי המשפחות, ובהשתתפות ראש מועצת גוש עציון שלמה נאמן, חברי הכנסת שולי מועלם ויהודה גליק, יו"ר החטיבה להתיישבות גאל גרינוולד, מנכ"ל הפדרציה היהודית אריק מיקלסון וקצין האג''ם של חטמ''ר עציון רס"ן ישראל אנקרי.

הטיילת מחברת בין ראש צורים לאלון שבות כאשר באמצע הדרך ממוקם המצפור אשר צופה לכיוון שפלת יהודה, על רקע כרמי גוש עציון.

במצפור ישנם מיצגי פסיפס שיצרה האמנית תושבת הגוש רחל בן אשר, שמנציחים את עזרא שוורץ ואת שלושת הנערים.

"אנחנו נמצאים בשבוע בו החלפנו את 'נהרות בבל שם ישבנו גם בכינו' ב'שיר המעלות בשוב ה' את שיבת ציון'. אנחנו נמצאים בצומת מאוד מיוחד שיכול להיוולד רק בגוש עציון", אמר ראש המועצה נאמן. ''צומת שבו מתחברים טיילת הבנים לדרך האבות. אנו הרבה פעמים זורעים בדמעה כדי לקצור ברינה. כאן אנחנו זוכים ללכת בכל הכוח ובמלוא העוצמה בדרך האבות ולא שוכחים לטייל בטיילת הבנים.

גאל גרינוולד, יו"ר החטיבה להתיישבות בהסתדרות הציונית, אמר כי "המסר שהמשפחות העבירו לאורך כל התקופה הקשה היה מסר שאנחנו נמצאים כמשפחה אחת, וזה התיקון האמיתי של שלושת השבועות שעברנו. אנו לוקחים את זה איתנו, זה קשה, אבל זו התורה שהעבירו לנו. אנחנו עם אחד לא רק בדיבורים אלא גם בעשייה".

רחלי פרנקל, אמו של נפתלי הי"ד, דיברה בשם משפחות הנערים ואמרה "בגוש עציון יש מסורת מפוארת וגם טרגית. אלפי אנשים מסרו עצמם על האדמה הזאת. בארבע השנים האחרונות הצטרפו גם גלעד, אייל, נפתלי ועזרא ל'מועדון המפואר' הזה שהספיג את דמם בגוש עציון.

''קהילות בעולם כל כך התחברו לאחדות, לערבות, לתום הנעורים ולערכים של הילדים שלנו, ואמרו שגם הם רוצים להיות חלק מגוש עציון. ההצלחה של הנרצחים בגוש עציון הם החיים השוקקים פה, התורה הפורחת, הקהילות שאין כמוהן", הוסיפה פרנקל.

חברת הכנסת שולי מועלם (הבית היהודי) אמרה "המאפיינים הפיזיים של המצפור והטיילת הם הדרך, המראה הנגלה מכאן, והרוח של גוש עציון. יש חשיבות גדולה בעינינו לא רק למבחן התוצאה אלא גם לדרך, והדרך זו אותה דרך שאנו לומדים ממכם המשפחות, על הזכרונות שאנו שומעים על הבנים, המסירות שלהם, החברות שלהם, זו הדרך שבה הולכתם אותם והם בחרו ללכת, ואנחנו רוצים להתחבר לדרך הזו.

''ב-18 הימים הכואבים והבלתי אפשריים של חטיפת הנערים, שמענו את היכולת שלכם להרחיק ראות, לראות עצמכם כחלק ממכלול ועדיין להראות לנו את הבן הפרטי שלכם. והרוח שאתם נושאים איתכם אלינו, זו רוח של מסירות אחד לשני וערבות הדדית, רוח של מחויבות ליהודים בארץ ובעולם כולו. רוח שאומרת שאנחנו חלק מאותה שרשרת של אבות שהתחילו ללכת כאן ובנים שממשיכים את הדרך הזו", הוסיפה חברת הכנסת.

הטיילת נבנתה בשיתוף מועצת גוש עציון, קרן גוש עציון, החטיבה להתיישבות, קק"ל,משרד החקלאות והפדרציה היהודית.טוען....

צילום: יח''צ גוש עציון