פרסום ראשון:
סיור לחיילים עם פעילת שמאל קיצוני

בכירה בארגון ״רבנים לזכויות אדם״ ערכה סיור ללוחמי צה"ל בדרום ת"א, שעסק בנושא המסתננים. קצין חינוך ראשי הורה על חידוד הנהלים.

עדו בן פורת , י"ד באב תשע"ח | עודכן: 19:54

מסתננים בדרום תל אביב
מסתננים בדרום תל אביב
Photo by Zuzana Janku / Flash90

לוחמי צה"ל מחיל התותחנים השתתפו בסיור בדרום תל אביב, בהובלת ארגון השמאל הקיצוני "רבנים למען זכויות אדם".

הסיור התקיים ביום ראשון האחרון ועסק בנושא המסתננים הבלתי חוקיים שמציפים את רחובות העיר העברית הראשונה.

כידוע, בצה"ל יש רשימה מוגבלת של גופים חיצוניים שרק דרכם ניתן לבצע פעילויות חינוכיות עבור החיילים. 'רבנים לזכויות אדם' אינו ברשימת הגופים שאושרו על ידי חיל החינוך והנוער.

בעקבות סיור החיילים בדרום תל אביב, ארגון 'עד-כאן' וארגון 'לביא' שיגרו תלונה לקצין החינוך הראשי, תא"ל צביקה פאיראיזן. "אירעה הפרה חמורה של נהלי העבודה הרשמיים של צה"ל בנושאי החינוך", נכתב בתלונה. "היחס למסתננים מהווה אחת מנקודות המחלוקת הציבוריות העזות ביותר בישראל".

עוד נכתב, כי "נאווה חפץ שליוותה את סיור החיילים מטעם ארגון ׳רבנים לזכויות אדם׳, דוגלת בתפיסה פוליטית קיצונית במיוחד בנושא המסתננים. בכנס ׳רבנים לזכויות אדם׳ שהתקיים לאחרונה, השוותה חפץ בין הוצאת המסתננים מישראל לאנטישמיות שממנה סבלו היהודים במהלך הדורות, וטענה שהוראה להוציא מסתננים מישראל הינה פקודה בלתי חוקית בעליל. נואמים אחרים בכנס זה קראו להחביא מסתננים על מנת שהרשויות לא יוכלו לבצע את משימתם".

בסיום מכתב התלונה התבקש קצין החינוך הראשי לבצע בדיקה כיצד אירע הדבר ולנקוט באמצעים נגד הגורמים שהפרו את ההנחיות, נוכח העובדה שארגון "רבנים לזכויות אדם" אינו מורשה ללוות סיורים של חיילי צה"ל.

"לצערנו אנו נחשפים שוב להשפעתם של ארגונים פוליטיים קיצוניים על חיילי יחידה מובחרת של צה"ל, הפעם בנוגע לסוגיית המסתננים, נושא הנתון במחלוקת ציבורית עזה בקרב הציבור בישראל", אמרו בארגון לביא. "אנו קוראים לקצין חינוך ראשי לעקור מן השורש את הפוליטיזציה בצה"ל, ולהפסיק את השפעתם של ארגוני קצה על השיח החינוכי בצה"ל".

תגובת דובר צה"ל: "ארגון ׳רבנים למען זכויות האדם׳ אינו חלק מרשימת המכונים שאושרו בחיל החינוך והנוער בעמ"ט (עבודת מטה) המכונים ועל כן הארגון וכלל מרציו לא מאושרים להעביר הרצאות בצה"ל. בעקבות הבנה שגוייה של הנהלים ביחידה יבוצע תחקיר בנושא על ידי הגורמים המקצועיים בצה"ל".