ללא הוכחות המוכתר יחליט של מי האדמה?

השרה שקד וניר בקרת בוחנים מחדש את 'נוהל מוכתר' המעניק לבכירים מוסלמים יכולת לקבוע למי שייכות קרקעות בירושלים. מניין צץ הנוהל?

שמעון כהן , י"ד באב תשע"ח

ההכרעה בידי המוכתר?
ההכרעה בידי המוכתר?
פלאש 90

הם יקבעו? רבינוביץ'

בימים האחרונים הסתנן לידיעתנו ולתודעתנו, כמעט בחשאי, הביטוי 'נוהל מוכתר' שמשמעו נוהל חדש בירושלים ולפיו קבוצת מוכתרים או אנשים חשובים מהקהילה המוסלמית בעיר יקבלו את הזכאות והיכולת לקבוע למי שייכת אדמה כזו או אחרת במזרחה של ירושלים.

בעקבות מחאה של מספר ארגונים ואזרחים שפנו גם לראש עיריית ירושלים וגם לשרת המשפטים, איילת שקד, הוחלט להקפיא את קידומו של הנוהל ולבחון אותו מחדש. ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם עו"ד אלדד רבינוביץ', איש עמותת 'בצדק', שהיה שותף לאחד המפגשים עם ראש עיריית ירושלים, וממנו ביקשנו להבין מניין צץ הנוהל הזה, מדוע דווקא כעת, ומה צפוי בעתיד עם הבדיקה המחודשת של שקד וברקת.

בדבריו מספר עו"ד רבינוביץ' על "פגישה נעימה מאוד אצל ברקת. הוא אירח אותנו בעקבות ניסיון לחדש את נוהל מוכתר. זו אפשרות משונה ומוזרה של אנשים שיכולים להגיד שהאדמה הזו שלהם או של השכן שלהם. בכל מקום אחר אם אדם רוצה למכור שטח הוא צריך להוציא טאבו במשרד הפנים. בירושלים אין טאבו ומסתפקים בהצהרת המוכתרים".

בדבריו מציין עו"ד רבינוביץ' כי השרה שקד פתחה בהליכים להסדרת סוגיית הטאבו במזרח ירושלים, מהלך עליו הוא מברך מאוד, אך לפי שעה, על מנת שניתן יהיה להמשיך בבנייה במזרח העיר הכוונה הייתה לעדכן את רשימת המוכתרים בעלי הזכאות להכריע בדבר בעלות על נדל"ן בירושלים. רבינוביץ' מזכיר ומציין כי מדובר באנשים שלא פעם יש להם אינטרסים כאלה ואחרים ולא ניתן לתת בידיהם את הזכות שאינה קיימת בשום מקום אחר, להכריע למי הבעלות על קרקעות ונדל"ן.

ראשיתו של הנוהל הוא בימי המנדט הבריטי. "בתקופה הבריטית היה כאן מנדט שאינו באמת ריבון. הוא ניסה לייצר שקט ולכן זיהה את נכבדי הכפרים ונתן להם אוטונומיה מתוך רצון לקנות שקט. ישראל לא החילה את הריבונות שלה לגמרי במזרח ירושלים והיא ממשיכה את נוהל מוכתר", מספר רבינוביץ' ומעיד על חקירות משטרה רבות "שהושתקו כדי לקנות שקט".

הנוהל גרם לכך שאדמות נגנבו לא רק מיהודים על ידי ערבים אלא גם מערבים על ידי ערבים אחרים בעקבות הצהרות מהסוג הזה.

הטיעון המרכזי העומד להגנת הנוהל הוא הרצון והצורך להמשיך בבניינה של ירושלים וכאשר אין מסמכים נדרש הליך חלופי, ואולם רבינוביץ' סבור שקיים פתרון חלופי המתאים ומתואם הרבה יותר לחוק הישראלי. "יש פתרון חוקי מאוד ברור. אחרי שמשרד המשפטים פועל להסדר הקרקעות יכול מי שטוען לבעלות על הקרקע ללכת לטאבו ולהגיש מסמכים והוכחות כדי לקבל את הטאבו ומשרד המשפטים יבדוק אם זה שלו או לא", אומר עו"ד רבינוביץ' ומוסיף: "להרבה מאוד אדמות בירושלים אין בעלות ולא יכולה להיות להן בעלות. מבחינת החוק העותומאני כל מה שלא במרכז העיר ובסביבת המרכז שייך לסולטן. אלו אדמות ללא בעלות ומי שטוען עליהן בעלות הוא רמאי ושקרן. לכן, מי שלא יכול להביא עדויות ומסמכים כנראה שהאדמה לא שלו".

ואולי נכון להמשיך בנוהל ולו באמת כדי לקנות שקט? הרי ניתן לשער איזו סערה תקום במזרח ירושלים באם תקבע המדינה למי שמחזיק באדמות שהן אינן שלו והבעלות שהוא טוען על הקרקע היא בדייה. על כך משיב רבינוביץ' ואומר כי מהיכרותו את השטח " רבים מהם יודעים שהאדמות לא שלהם ושהם הגיעו לאדמות שלא נקנו על ידי איש". עוד הוא מוסיף כי לא מדובר במקרים יחידים, וברחבי הארץ "יש הרבה מקרים כאלה. מה שהיה שייך לסולטן הוא למעשה כיום בידי רשות מקרקעי ישראל, אז שיגיעו להסדר מול הרשות. זה קיים בכל מקום. גם ביו"ש כל אדמות הסקר ואדמות המדינה גרים בהם אנשים ויש פתרונות". על זאת הוא מוסיף וטוען כי "לא יתכן שמישהו יקבל אדמות רק בגלל שהוא מאיים במהומה".

לדבריו השיחה עם ראש העירייה ברקת התנהלה באופן מכובד ומכבד. הטוענים נגד הנוהל סברו שברקת יחשוף בפניהם סיבות שלא חשבו עליהן מראש לטובת קיומו של הנוהל, ואולם לאחר שהציגו בפניו את הבעיות ואת הפתרונות האפשריים, הבטיח לפעול מול שרת המשפטים ולמצוא פתרון שיענה גם למציאות בה הטאבו הירושלמי קרס למעשה. "אני מאמין שניתן יהיה לבטל את הנוהל האנרכוניסטי הזה", אומר רבינוביץ'.

ואולי ברקת מבטיח פעולה מאחר והוא יודע שבעוד חודשים אחרים לא יישב עוד על כס ראש העירייה ואחרים יצטרכו לפרוע את השטר? "הוא שידר אחריות ורצינות. אמר שהוא לא רוצה להשאיר אדמה חרוכה ובורות פתוחים אחריו. אני מאמין לו. הוא אדם רציני והגון. אם נראה שאלו היו דיבורים בעלמא, יש כלים ציבוריים לפעול. ברקת רוצה להשיג מקום טוב בליכוד", מזכיר רבינוביץ' ברמז.

יצוין כי בעיריית ירושלים תתאפשר קבלת התנגדויות לנוהל עד ליום ה-5 באוגוסט.