"קרובים למערכה, אין מדיניות בעזה"

השר ישראל כ"ץ מותח ביקורת חריפה על התנהלותו של שר הביטחון מול הטרור. "המדיניות של ליברמן בלתי אפשרית ולא נכונה"

ערוץ 7 , ט"ו באב תשע"ח

ישראל כץ
ישראל כץ
צילום: הלל מאיר/TPS

השר ישראל כ"ץ (הליכוד) אומר הבוקר כי ישראל חייבת לטפל בהסתה הפלסטינית שמובילה לפיגועים.

"מעניין שמאותו הכפר שיצא רוצח משפחת סלומון בעבר יצא המחבל הזה. זה מעיד על ההשראה והאווירה. די לראות את אבו מאזן שטוען שגם את השקל האחרון שיהיה לו הוא ישלם כתמריץ למשפחות המחבלים בכדי להבין את התמונה באזור. זה הזמן ליישם את החוק שקובע הפסקת מימון והעברת תקציב בדיוק באותו הקף בו אבו מאזן ממן את משפחות המחבלים", אמר כ"ץ בראיון לניסים משעל ברדיו 103FM.

כ"ץ הזכיר את יוזמתו לחוקק חוק הקורא לגירוש משפחות מחבלים לעזה. "אני כבר לא מדבר על ענישה, מדובר באמצעי הרתעה מעבר להריסת הבית שתפקידו להציל חיים. פניתי לראש הממשלה לאפשר את קידום החוק, כי החמאס מעודד טרור מסוג זה ומקבל תמיכה ותמריצים מאבו מאזן".

הוא התייחס גם למצב הביטחוני בדרום ומתח ביקורת קשה על שר הביטחון. "אין לישראל מדיניות נכונה מול עזה. יש שתי אפשרויות להתמודדות מול המצב בעזה: ביצוע היפרדות אזרחית מוחלטת, או יצירת תוכנית להכרעת החמאס. הקו בו תומך ליברמן, להחזיק את ראשו של החמאס מעל המים היא מדיניות שכשלה, מדובר במדיניות בלתי אפשרית ולא נכונה".

"בהכרעת חמאס יש אלמנטים צבאיים שאני לא אכנס אליהם, אני מציע כל הזמן להיפרד מעזה, אבל מונעים ממני להכריע סופית בהצעה הזו. אני מציע כבר שנים להיפרד מעזה, ולייצר קו גבול, כמו עם לבנון וסוריה. כך הכללים יהיו ברורים. המצב בו אנו נמצאים הוא אבסורדי - איך יכול להיות שמול נסראללה שעומד בראש צבא של 150 אלף טילים בלבנון הצלחנו לייצר כוח הרתעה, ואילו מול עזה, בפערי כוח אדירים מנהיגי החמאס מאפשרים לפגוע בחיילי צה"ל. משהו משובש במדיניות של ישראל, ולא מאפשר להביא לידי ביטוי את מלוא העוצמה שלה", הוסיף השר כ"ץ.

לטענתו, הבעיה היא בחוסר מדיניות עקבית מול חמאס בעזה. "אם שר הביטחון עדיין חושב שיש להכריע את החמאס שיביא הצעה. לפי תפיסתי אם לא יוחזר השקט אנחנו קרובים מאוד למערכה נוספת בעזה. חשוב להבין שאני לא דוחף למלחמה - הצעתי מהלך מ'צוק איתן' לבצע הפרדה אזרחית מעזה, ולייצר גבול. אני לא רוצה לספק לעזה דלק, חשמל, בטון, מלט או מים, כמו שהיום עושה מערכת הביטחון. מבחינתי זהו לא מצב נורמלי, ואי אפשר להשאיר את תושבי מדינת ישראל במצב בו הם נמצאים".