ליברמן מאיים: "יהיה צבע אדום חזק"

שר הביטחון סייר בעוטף עזה, ''אני מקווה שסוף השבוע יהיה פה שקט. אבל אם יהיה צבע אדום כאן, יהיה צבע אדום חזק מאוד גם בצד השני''.

עדו בן פורת , ט"ו באב תשע"ח

אביגדור ליברמן
אביגדור ליברמן
צילום: אריאל חרמוני

שר הביטחון אביגדור ליברמן ביקר היום (שישי) בקיבוץ אור הנר בעוטף עזה, נפגש עם התושבים ושוחח עם ראש המועצה האזורית אשכול גדי ירקוני.

''פה מתעסקים בעבודה, ביצירה, בחיים- ושם עוסקים במוות, בעוני, בשנאה", אמר ליברמן על המתרחש ברצועת עזה. ''כששואלים אותי למה? זה מה שיש שם. אנחנו באמת עשינו הכל. אנחנו פינינו את הישובים, חזרנו לקווי 67, דיברו איתנו, שטפו לנו את המוח- שטחים תמורת שלום, כיבוש. החזרנו שטחים קיבלנו קסאמים''.

לדברי ליברמן המשבר הכלכלי בעזה נובע מכך שיו''ר הרשות הפלסטינית אבו-מאזן קיצץ 300 מיליון דולר מהתקציבים לרצועה, ''והחמאס מהתקציב שלו לא מוכן להעביר דולר אחד לאזרחים- לטובת החינוך, לטובת הבריאות.

"כל תקציב החמאס הוא כ-270 מיליון דולר. כולו משועבד לייצור רקטות ומנהרות. ומבקשים מאיתנו, מהקהילה הבינלאומית, שיביאו כסף לתושבי עזה. זה אבסורד, זאת בעיה שלהם. אנחנו נשתדל לעשות את מה שמוטל עלינו ומה שמוטל עלינו זה קודם כל להבטיח את ביטחונם של אזרחי ישראל''.

שר הביטחון השמיע איום ברור לטרוריסטים בעזה, ''אני מקווה שסוף השבוע יהיה פה שקט. ללא צבע אדום, אבל אם יהיה צבע אדום כאן, יהיה צבע אדום חזק מאוד גם בצד השני''.

ליברמן נשאל מה תגובתו לביקורת שהשמיע נגדו השר ישראל כץ במהלך סיור בעוטף עזה, והשיב ''אני לא מתיימר לשמוע שום פירגון, בטח לא מעמיתים לקבינט. בטח לא מאלו המתיימרים להיות שר הביטחון''.

שר הביטחון התייחס לטענות ולפיהן התגובה הישראלית כלפי חמאס לא הייתה מספיק משמעותית. ''מה-30 במרץ, מאז שחמאס התחיל את החיכוך על הגדר ועם כל הפרובוקציות, עם כל שיגור הבלונים, הצד השני ספג כ- 152 כבר הרוגים וקרוב ל-5000 פצועים, פגיעה קשה בתשתיות הטרור הכי קריטיות מבחינתו, אתרי ייצור, אתרי איחסון, אתר לאימונים של כוח נוחבה.

''אנחנו גם מחזיקים חזק את הפיקוח על מעבר כרם שלום, ולכן כשאני מסתכל על כל מה שקרה מאז, אני חושב שיש תגובה עוצמתית", אמר ליברמן.

''האם צריך לעבור עוד שלב?כנראה שכן, אבל בסופו של דבר האחריות שלנו היא על כל גבולות המדינה, האחריות היא להתמודד מול כל האיומים בו זמנית, להבטיח חיים נורמליים ואת השיגרה כאן ובכל מקום''.

''אני חושב שאנחנו מאוד לא רוצים להיגרר למלחמה, אנחנו עושים הכל כדי למנוע מערכה רחבה אבל הכדור נמצא במגרש השני, הכדור לא נמצא במגרש שלנו. אני מאוד ממליץ לחמאס, גם בסופ״ש הזה, להתנהג בחוכמה ובשקט ולא להכריח אותנו לעשות את מה שאנחנו יודעים לעשות ולא רוצים לעשות''.