החלומות של כחלון

משה כחלון יצא לקמפיין בחירות אגרסיבי ומנכס לעצמו את כל הישגיה החברתיים של הממשלה הנוכחית. כחלון, מתברר, החל לחלום גבוה. פרשנות

חיים לב , י"ז באב תשע"ח

חולם גבוה. השר משה כחלון
חולם גבוה. השר משה כחלון
צילום: אנדי מקינטייר/TPS

עוברי אורח שנטלו לידיהם הבוקר את עיתון 'ישראל היום' חשבו לרגע כי הממשלה פוזרה וכי הבחירות הכלליות צפויות להיערך בעוד חודשים אחדים.

על פני שני עמודים פותחים נחשף קמפיין הבחירות של שר האוצר משה כחלון. שני העמודים כללו שורה ארוכה של רפורמות חברתיות במשק שבוצעו במהלך הקדנציה האחרונה. מדובר ברפורמות במים, בחשמל, בהקצבות לניצולי השואה, בסל התרופות, בתחבורה הציבורית, בשוק הדיור, בבנקים ועוד.

לכאורה לגיטימי. אין חוק האוסר פתיחה בקמפיין היכרות אישי של מן דהו היכן שהוא בסתם יום ראשון קייצי. הבעיה המרגיזה היא שבמקרה דנן הוא מכיל חצאי אמיתויות ואי אלו חוסר דיוקים כשהוא מנכס ליו"ר 'כולנו' משה כחלון, למפלגתו, לפועלו במשרד האוצר את כל הרשימה החברתית הארוכה הזו.

ישנן מפלגות שהתנו את כניסתן לקואליציה במימוש מעשי של חלק מהרשימה. אחרות נלחמו על חלק מהנתונים בערבי תקציב.

קשה שלא לזכור את המלחמה שניהל אריה דרעי על הוזלת מחירי המים, התחבורה הציבורית והחשמל לשכבות חלשות; את מאבקו של סגן שר הבריאות יעקב ליצמן על סל התרופות וטיפולי שיניים חינם לילדים וקשישים ומאבקיהם שרי התחבורה, הרווחה והאנרגיה בתחומים החברתיים הנושקים לטיפולם המיניסטריאלי השוטף.

אז נכון, בסופו של יום המלחמה מתנהלת מול משרד האוצר והוא זה שמעניק את האור הירוק בטרם ביצוע. אבל הלו, זו קופת המדינה. לא קופתו האישית של משה כחלון. ואם כבר אנחנו בוויכוח על התוויית מדיניות, מדוע ייגרע חלקו של ראש הממשלה בנימין נתניהו מכל הרשימה הזו.

הניכוס האגרסיבי של הרשימה הזו והיציאה המזורזת לקמפיין בחירות מלמדת שהסקרים האחרונים מלחיצים את כחלון. היו שטענו כי כחלון מוכן לבחירות, שהוא אינו לחוץ, שהדיווחים אודות ירידה מסוימת במחירי הדירות סללה לו את הדרך ללב ההמונים ולאצבעותיהם ביום פקודה.

מתברר שההערכות הללו אינן מדויקות בעליל. כחלון מודאג מהעובדה שהציבור אינו מתווך בינו לבין הרפורמות הכלכליות –חברתיות שראו אור בשנים האחרונות. הוא מודאג מכך שהאזרח הפשוט אינו משית עיניו לכותרות אלא מביט בארנקו הריק ומסיק מסקנות אישיות. כחלון רוצה שתחשבו אחרת.

גורמים בסביבתו של משה כחלון התעניינו לאחרונה במיזוג אפשרי בין 'כולנו' לליכוד. מדובר אמנם במהלך שידרדר את הפופולאריות של כחלון ויהרוג את תעודת האמינות שלו, אבל כך הוא יעניק לעצמו שני גלגלי הצלה.

לטווח הקרוב – לבחירות הבאות – המהלך הזה יבטיח את הישרדותו. גם הסקרים כבר לא יציקו לו. לטווח הרחוק יותר הוא מקווה שבאמצעות הליכוד הוא יתמקם טוב יותר על משבצת המועמד לראשות הממשלה. כחלון מאמין שהחלום לתפקיד הראשון עשוי להפוך למציאות רק מתוככי הליכוד. ביום שקרב הירושה יחל הוא מעוניין להיות שם.

לא ברור האם המהלך הזה יצא לפועל בסופו של יום. דבר אחד בטוח: משה כחלון החל לחלום גבוה.