18 שנות מאסר למורשע בהריגת בר קפרא

עלאא עאצי שהורשע בהריגת החקלאי דוד בר קפרא בשנת 2015 ירצה 18 שנות מאסר ויפצה את האלמנה בסכום של 180 אלף ש"ח.

ערוץ 7 , י"ז באב תשע"ח

דוד בר קפרא הי"ד
דוד בר קפרא הי"ד
צילום: באדיבות המשפחה

בית המשפט המחוזי בלוד גזר בצהריים (ראשון) עונש של 18 שנות מאסר על עלאא עאצי, בן 25 מבית ליקיא, שהורשע בהריגת החקלאי דוד בר קפרא בשנת 2015.

בנוסף גזר בית המשפט המחוזי על עאצי שנת מאסר על תנאי ותשלום פיצויים בסך 180 אלף שקלים לאלמנתו של בר קפרא.

עאצי הואשם יחד עם קרוב משפחתו, מוג'האד עאצי, ברצח בר קפרא, אך בית המשפט המחוזי הרשיע אותו בעבירה של הריגה בלבד.

ממשפחת בר קפרא נמסר, "בית המשפט, לאחר שלוש שנים, גזר היום 18 שנות מאסר על אחד מהרוצחים שרצחו את אבינו. לצערנו, הרוצח הורשע בהריגה בלבד והוא עתיד להשתחרר לאחר ניכוי שליש ממאסרו בעוד 10 שנים, בשנות ה- 30 לחייו. זהו מסר בעייתי שפוגע קשות בהרתעה מפני מעשים פליליים. האמת היא אחת - שני פלסטינים, שוהים בלתי חוקיים שמוכרים למשטרה לאחר שזרקו על חיילי צה"ל בקבוקי תבערה, רצחו יהודי מבוגר ללא כל סיבה ומבלי שגנבו דבר. דינם של שני המחבלים לבלות את המשך חייהם מאוחרי סורג ובריח. נמשיך להיאבק על כבודו של אבינו עד להכרה במקרה כאירוע לאומני".

על פי כתבי האישום, בתאריך 23.6.15 קבעו המחבלים להיכנס שלא כדין לישראל לאחר שמוג'אהד שיקר לעלאא וטען כי בר קפרא חייב לו כסף על עבודתו בכרם שבבעלות המנוח, ובמטרה לגבות חוב זה.

יום למחרת, בשעות הבוקר, התקרבו המחבלים לעבר הכרם בשדות מושב פדיה, והבחינו בבר קפרא מבצע עסקה למכירת ענבים.

מוג'אהד, אשר הכיר את הדרך בה מנהל בר קפרא את עסקיו, הניח כי הוא קיבל לידיו כסף מזומן בתמורה לענבים. הם התקרבו לבר קפרא, ומוג'אהד פנה אליו ודרש ממנו כי יביא להם כסף.

בתגובה, שאל אותם בר קפרא באשר לזהותם וצעק לעברם "גנבים". בשלב זה, חסם מוג'אהד את פיו של בר קפרא באמצעות פיסת בד, ולאחר מכן נטלו הנאשמים מקל שהיה על הרצפה, והחלו להכות באמצעותו ובאמצעות ידיהם את בר קפרא בחוזקה בראשו ובכל חלקי גופו עד לקריסתו על הארץ.

גם לאחר קריסתו של בר קפרא, המשיכו השניים להכותו בכל חלקי גופו באמצעות המקל ובאמצעות ידיהם, עד לשבירת המקל.

במהלך האירוע, שפך מוג'אהד על בר קפרא חומר הדברה שהיה במקום. לאחר שהוא נפל על הרצפה ואיבד את הכרתו, חיפשו הנאשמים בכיסיו כסף, אך מצאו צרור מפתחות. לאחר מכן, הניחו השניים מזרן על בר קפרא כשהוא חבול באופן קשה, ונמלטו מבלי להזעיק עזרה. לאור הפציעות הקשות, הובהל בר קפרא לבית החולים ובהמשך נקבע מותו.

העבירה שיוחסה לנאשמים היא עבירת רצח במזיד תוך ביצוע עבירה אחרת. השב"כ חקר תחילה את הפרשה בחשד לרצח על רקע לאומני אולם לאחר חקירה מאומצת הגיע למסקנה - נוכח הראיות שנאספו בתיק – כי מדובר ברצח שבוצע מהמניע הפלילי ומסקנה זו נמסרה על ידו לפרקליטות ולמשטרה.

בני משפחת בר קפרא זעמו על המסקנה וטענו לאורך כל הדרך כי רצח בר קפרא בוצע על רקע לאומני.