כך נוצלה אבן הכותל להסתה פלסטינית

גם את האבן שניתקה מהכותל המערבי ניצלו ברש"פ ובוואקף להסתה נגד ישראל. התוצאה הייתה מהומות בהר הבית ביום שישי.

שמעון כהן , י"ז באב תשע"ח

האבן והעלילה
האבן והעלילה
צילום: הלל מאיר/TPS

24 מוסלמים נעצרו בידי המשטרה במהלך המהומות בהר הבית ביום שישי האחרון. המהומות היוו חלק מיום זעם מיוחד שהוכרז לציון יום השנה ל'ניצחון אל אקצא', כך מכנים ברש"פ את היום בו הוסרו המגנומטרים מהכניסות להר.

על ההסתה והאירועים שקדמו למהומות שוחחנו ביומן ערוץ 7 עם מאור צמח מתנועת 'לך ירושלים' העוקב אחר המתרחש במזרח ירושלים בכלל ובהר הבית בפרט, ומדבריו עולה כי המהומות היו בהמשך ישיר להסתה שהחלה בין השאר בעקבות נפילתה של האבן מהכותל המערבי.

לדבריו בשבוע האחרון "צויינו שני אירועים מרכזיים שגרמו לוואקף האיסלאמי להסית נגד ישראל, האחד זה תשעה באב. הם לא ראו בעין יפה את עליה היהודים המוגברת להר והתסיסו נגד מה שהגדירו כפלישות היהודיות להר וכנגד הסכנה שבה נמצא אל אקצה. הסיבה הנוספת מעט מצחיקה והיא נפילת האבן בכותל שגרמה להם להתסיס".

"אצטט את עומאר קווסאני, המנהל של אל אקצה שאמר שלא סתם נפלה האבן אלא מדובר בנפילה יזומה שבה ישראל רוצה לבחון את התגובות הבינלאומיות למה שיקרה אם יהרסו את אל אקצה. אנשי הוואקף קראו לאונסק"ו להתערב וכבר לא מעט זמן יש לא מעט הסתה סביב החפירות בעיר דוד".

כל זאת התחבר ליום השנה לפרשת המגנומטרים והתנקז למהומות בהר. "מעניין שתוך כדי המשבר הקטן שנוצר בעקבות המהומות חבר הכנסת אחמד טיבי ניצל את האירוע והגיע מהר לשער השבטים ושם קיימו שביתת שבת עד שישראל תאשר חזרה להר. טיבי ניסה לגזור קופון דרך האירועים".

לדבריו הסתה מעין זו המאשימה את ישראל בערעור יסודות הר הבית או בהיערכות להריסת המסגד שעל ההר צריכה לזכות למעקב מיוחד של הרשויות והמשטרה, שכן בסופו של יום הסתה שכזו מניבה בעקבותיה מהומות של ממש.

על תגובת המשטרה לאירועים מציין צמח את היעילות שבה פינתה המשטרה את ההר ממתפללים עם פרוץ מהומות, וזאת כחלק מהתפיסה לפיה 'יש מהומות, אין תפילות', אך עם זאת הוא מציין כי "העצורים השתחררו הבוקר בערבות של 5000 שקלים והרחקה מההר לשבוע עד עשרה ימים. האם זו התגובה הנכונה. אני לא בטוח. כאשר יהודים לא פועלים לפי הכללים ההרחקה יותר ארוכה ורחבה. אני סבור שאת אותם מסיתים ומארגני המהומות צריך להרחיק לתקופה יותר ארוכה".