מטפלות באומנות? רק עם תואר אקדמי

משרד החינוך מגביל את העסקת מטפלות באומנות רק למטפלות אקדמיות. לטענת ח"כ מקלב, ההנחיה מגבילה את כלל מחזיקי תעודות הוראה

חיים לב , י"ז באב תשע"ח

אורי מקלב
אורי מקלב
צילום: הלל מאיר/TPS

משרד החינוך מגביל את העסקת מטפלות באומנות רק למטפלות אקדמיות - כך התברר משאילתא שהגיש ח"כ אורי מקלב (יהדות התורה) לשר החינוך נפתלי בנט.

לטענת ח"כ מקלב, ההנחיה מגבילה את כלל מחזיקי תעודות הוראה, כך שמטפלות בוגרות לימודי תעודות מעתה והלאה לא יוכלו להיות מועסקים על ידי משרד החינוך.

"משרדך מעסיק מטפלות באומנות בהתאם למחוון העסקה המסתמך על חוזרי מנכ"ל של משרד הבריאות. בשנת 2016 הוסף קריטריון מגביל להסכם זאת למרות שלא יצא חוזר מנכ"ל חדש או הוראה חדשה ממשרד הבריאות", כתב מקלב לבנט.

מקלב הוסיף כי "התוספת מגבילה את קבלת העובדים בתחום רק לאלו שסיימו לימודי תעודה עד לסוף 08/2018".

"מדוע שונו הוראות המחוון למרות שלא חל כל שינוי בחוזר מנכ"ל משרד הבריאות בתחום המדובר, על אילו נתונים התבסס משרדך בשינוי שבוצע ומה יעשה לשינוי המגבלה הקיימת כיום?", תהה.

שר החינוך השיב כי מקצוע הטיפול באמצעות אמנויות הינו מקצוע אשר בשנים האחרונות עבר תהליך אקדמיזציה. "כיום, מרבית תכניות התעודה בארץ שודרגו, וזאת בהתאם למתווה הכשרה שהוגדר על ידי המועצה להשכלה גבוהה ומופיע גם בחוזר מנכ"ל משרד הבריאות", כתב בנט.

בנט אף ציין כי מסמך מתווה ההכשרה של המועצה להשכלה גבוהה לתכניות ייעודיות בטיפול באמצעות אמנויות למטפלים בפועל, נשלח מהמל"ג לראשי המוסדות להשכלה גבוהה.

לדבריו, מתווה המל"ג לגבי התכניות הייעודיות פורסם כבר לפני מספר שנים וכלל המוסדות להשכלה גבוהה מחוייבים לפעול על פי החלטת המל"ג.