"ישראל היא מדינה יהודית ודמוקרטית"

"יש לנו אחריות מלאה כלפי כל צעירי הארץ הזאת, יהודים ולא יהודים כאחד", אמר ריבלין בכנס בנושא שילוב ערבים בחברות המובילות במשק.

ערוץ 7 , י"ח באב תשע"ח

ראובן ריבלין. ארכיון
ראובן ריבלין. ארכיון
צילום: הלל מאיר/TPS

נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין, השתתף היום (שני) בכינוס המנכ"לים השנתי של מיזם קולקטיב אימפקט באולם הספורט ביישוב הבדואי כסייפה שבנגב.

בכינוס הגישו מנכ"לי חברות גדולות במשק לנשיא את דו"חות העמידה ביעדים בכל הנוגע לשילוב איכותי וקידום של עובדים ערבים בחברותיהם. כמו כן החברות חשפו תכניות ואתגרים לעתיד אשר יעידו על גודל ועוצמת השינוי שמתחולל במשק בעקבות התהליך.

"יחסי יהודים וערבים בישראל הם בוודאי לא נושא שקל לגשת אליו כשאתה מנהל חברה עסקית", אמר הנשיא בדבריו לראשי החברות הגדולות עימם נפגש והוסיף: "לכם המנהיגים העסקיים היושבים כאן בחדר, יש אומץ. יש לכם יכולת הנהגה. יכולת להשתנות, להיות ראש החץ שמוביל תהליך חברתי וכלכלי חיוני למדינת ישראל, ולעזור גם לאחרים להשתנות".

לדבריו, "אתם עושים את הדבר הנכון לחברות שלכם, אבל אתם גם עושים את הדבר הנכון למדינת ישראל, לעתיד המשותף של כולנו פה. לקבל תמיכה וליווי, להציב יעדים ולמדוד את השינוי אלו דברים שלא כל מנהל מוכן לעשות. אתם עושים זאת במחויבות מעוררת השראה ותקווה ואני גאה שיש לנו מנהיגים כמוכם בכלכלה הישראלית. אני רואה שיש כאן עשייה שאיננה הצהרתית, אלא עשיה אמיתית שמורגשת היטב בכל הדרגים".

ריבלין הוסיף, "החברה הערבית חייבת להבין את ההזדמנות ולהיות חלק ממנה. צעירות וצעירים ערבים מוכשרים ומצוינים לא מגישים היום קורות חיים לחברות הללו, גם כאשר הם מסיימים את הטכניון. יש פה גשר שצריך להיבנות, יש פה אמון שצריך להיבנות, ושני הצדדים צריכים לעבוד במימוש ההזדמנות הזאת".

הנשיא פנה למאזן גנאיים שהתלווה לביקור ואמר, "לך ולעמיתיך ראשי הרשויות יש תפקיד משמעותי בסלילת הדרך בפני כל צעיר וצעירה ערביים להגשים את חלומם ולהשתלב בענפי התעשייה השונים המיוצגים כאן בחדר הזה. יש רצון טוב ויש צורך, זה הזמן לייצר את החיבור בין הביקוש במשק להון האנושי המצוין בחברה הערבית. אני פונה מכאן בשם ההנהגה העסקית היושבת בחדר הזה, לצעירות ולצעירים בחברה הערבית, בואו להשתלב במשרות המובילות במשק. המשק הישראלי מחפש אתכם ורוצה אתכם."

הנשיא התייחס בדבריו גם לחקיקת חוק הלאום, "מדינת ישראל היא מדינה יהודית ודמוקרטית, דמוקרטית ויהודית, בדיבור אחד. המשוואה החכמה, העדינה והרגישה הזאת היא סוד הקיום וסוד ההצלחה של מדינת ישראל, יהודית ודמוקרטית. זהו הבסיס החוקתי והערכי שעליו עומד כל המפעל הציוני האדיר הזה שנקרא מדינת ישראל. אנחנו לא יכולים ולא רוצים להפר את המשוואה הזאת".

"יש לנו אחריות מלאה כלפי כל צעירי הארץ הזאת, יהודים ולא יהודים כאחד, לא רק לאפשר להם הזדמנות שווה להגשים את החלום שלהם, אלא גם הזדמנות להרגיש חלק, להרגיש שייכים, להרגיש שמדינת ישראל היא ביתם. וזה, מנכ"לים יקרים, בדיוק מה שאתם עושים. אתם עובדים קשה כדי להבטיח תקווה ישראלית לכל צעיר וצעירה בישראל, וזאת הסיבה שאני עומד לצדכם במסע הזה. תודה לכולכם על המנהיגות, על התקווה. רק כך, יחד ובשותפות, נצליח", חתם ריבלין את דבריו.

ראשי החברות הציגו לנשיא גידול של 58% בשילוב עובדים ערבים בחברותיהם. הגידול במספר המועסקים הינו פרי פעילות מתמשכת של מיזם קולקטיב אימפקט וראשי החברות בשיתוף עם "תקווה ישראלית" - תכנית הדגל שמוביל נשיא המדינה. בכינוס המנכ"לים השנתי של המיזם הציגו המנכ״לים בפני נשיא המדינה את פעילותם לשילוב ערבים בשנה האחרונה ואת יעדיהם לשנה הבאה, בשאיפה לעודד השמות נוספות מהחברה הבדואית.