השגריר האמריקני ניחם את משפחת הנרצח

שגריר ארה"ב בישראל הגיע לישוב אדם שבבנימין לביקור תנחומים בבית משפחתו של יותם עובדיה הי"ד שנרצח בידי מחבל.

יוני קמפינסקי , י"ח באב תשע"ח

השגריר פרידמן עם האלמנה
השגריר פרידמן עם האלמנה
צילום: מירי צחי

שגריר ארצות הברית בישראל, דיוויד פרידמן, הגיע היום (שני) יחד עם יו"ר מועצת יש"ע לניחום אבלים בבית משפחתו של יותם עובדיה הי"ד שנרצח בסוף השבוע שעבר בפיגוע באדם.

בזמן שעזב את בית האבלים, הצהיר השגריר פרידמן, "חשתי שבור לב בראותי את ההשפעה הטרגית של רצח יותם עובדיה - אם צעירה שנותרה לבד לדאוג לשני ילדיה הפעוטים, הורים האבלים על רצח בנם היחיד. אין מילים אשר יכולות לתאר את הרשע והברבריות של מעשה טרור זה".

חננאל דורני יו"ר מועצת יש"ע ביקש להביע תנחומים למשפחה וקהילת היישוב אדם על האובדן הקשה. "אני רוצה להביע את הערכתי לשגריר פרידמן שמצא לנכון להגיע לישוב אדם בבנימין ולנחם את המשפחה האבלה. יש בזה מסר חשוב לעולם של חיזוק הכוחות החיוביים ולמלחמה בכוחות השלילים כאן באזור. הטרור הוא אויב משותף של כולנו והמאבק הנחוש בו ובהסתה זו משימה משותפת".

לדבריו, "ביקור זה מעודד ומחזק אותנו ונותן רוח גבית למלחמה בטרור. אני מקווה שהממשל בארצות הברית ימשיך לתמוך בישראל ובהתיישבות בידידות אמיצה כפי שהראה היום השגריר".

מעוז ביגון, מנכ"ל מועצת מטה בנימין, הוסיף, "היכולת שלנו להתמודד עם מעגלי הטרור השונים זה גם פונקצייה של גיבוי בין לאומי עם ידידתנו הגדולה ארצות הברית. אנו בטוחים שמיגון זה דבר אחד אבל הניצחון טמון ביכולת ההתקפית המשותפת לנו ולארה"ב להילחם בטרור. הביקור היום של השגריר תורם למאבק זה".

עודד רביבי ראש אגף קשרי חוץ של מועצת יש"ע, ציין "זה מעודד אותנו לראות את הישראלים מטופלים באותה מידה על ידי הממשל האמריקאי בלי לשים לב למקום מגוריהם. מדובר בשינוי מרענן בניגוד מוחלט לממשל הקודם. ביקור זה גם מחזק את הגישה הנוכחית של הממשל במלחמה בטרור הפלסטיני מבלי להשוות זאת וללא קשר לבניית בתים וגני ילדים ישראלים ביהודה ושומרון".

המחבל, תושב הכפר כובר בן 17, הצליח לקפוץ מעל גדר הביטחון של היישוב אדם, ודקר את שני האנשים הראשונים שנתקל בהם, אחד מהם היה יותם עובדיה הי"ד שנפצע באורח אנוש ובהמשך הערב נפטר מפצעיו.

אזרח שעבר במקום והבחין במתרחש, שלף את נשקו האישי וירה במחבל למוות. לפני כן עוד התפתח בין השניים עימות שבו נפצע האזרח באורח קל.

אשתו טל סיפרה לחדשות 2 על הרגעים בהם יצא יותם מהבית להביא כמה דברים מבית הוריו הסמוך - ומעולם לא חזר.

"יותם בדיוק נכנס הביתה, הוא אמר שהוא תכנן לי איזו ארוחה רומנטית והשאיר את המצרכים אצל ההורים כדי שלא אראה - הוא אמר 'אני כבר חוזר, אני רק הולך להביא'", שחזרה טל. "שמעתי את היריות, אז חשבתי שזה נפצים של ילדים שמשתעשעים כי זה חופש, אז לא התייחסתי. ואז כשצעקו 'מחבל', חשבתי 'איזה מחבל? מה מחבל?'".

"יצאתי כדי לראות מה קרה, אני צועקת: 'יותם יותם', ולא יודעת, משהו בבטן אמר לי יותם, והוא לא ענה לטלפונים".

בשלב זה היא התחילה להבין שיש סיבה לכך שיותם לא עונה לטלפון הנייד, "רצתי הלוך ושוב, עד שבאתי לבית ההורים שלו", סיפרה. "שאלתי את אמא שלו איפה יותם, היא לא ידעה על מה אני מדברת. מסתבר שהוא בכלל לא הגיע לפה".

טל עברה סמוך למקום הדקירה, אך לא האמינה שהמחבל הצליח במשימתו. "חזרתי שוב פעם, עוד פעם הלוך ושוב, והמחבל על הרצפה כבר גמור", אמרה. "לא קלטתי מה קורה, לא התייחסתי לגופה. אז ראיתי את אחד השכנים ואמרתי לו: 'איפה בעלי?'. אז הוא לקח אותי. ראיתי אותו שכוב על הרצפה, עמוס באנשים ובדם וצרחתי שמע ישראל, והילדים, מה יהיה עם הילדים".

לבני הזוג נולדו שני ילדים, בני שלוש ושבעה חודשים. "הבן הגדול אומר לי: 'אמא איפה אבא'", סיפרה טל בבכי. "לקחתי אותו לחדר, הוא מאוד נבון, ועדיין לא ידעתי מה להגיד. אמרתי לו שאבא הלך והוא לא יכול לחזור. מתוך שינה הוא צורח: 'אבא אבא', אבל במהלך היום הוא מבין לא לשאול עליו".