תמונת מצב: תכנית מחיר למשתכן 2018

ממש לאחרונה יצאה הודעה מאת שר האוצר, כי הגרלה נוספת צפויה לצאת לדרך.

, י"ח באב תשע"ח

מחיר למשתכן
מחיר למשתכן
צילום: יח"צ

בהגרלה יזכרו יותר מ-4000 זכאים שירשמו בדירות הפרוסות ברחבי הארץ, במגוון יישובים. אם טרם נרשמתם, שימו לב, הרישום להגרלה אפשרי עד אמצע יולי, אז כדאי להזדרז. אבל לא רק על ההגרלה הנוכחית רצינו לדווח. קצת יותר מחצי שנה חלפה לה מאז ראשית 2018 וזהו זמן מצוין לסיכומים אודות תוכנית מחיר למשתכן והשפעותיה על שוק הדיור.

עוד יישובים על מפת התוכנית

מלבד ההגרלה שצפויה להיסגר בימים הקרובים, כבר דווח על עוד דירות שצפויות להיבנות במסגרת מחיר למשתכן. בשתי ההגרלות ביחד ישתחררו לשוק קרוב ל-10000 דירות חדשות וזוהי בשורה מצוינת לזוגות הצעירים וליתר הזכאים. על פי סקירה של שמות היישובים שנכללים בהגרלות אנו רואים כי עוד ועוד יישובים עולים על מפת המחיר למשתכן. מדובר על תמהיל ובו יישובי פריפריה לצד יישובים חזקים במרכז הארץ. ניתן יהיה לזכות, בין היתר, בדירות ביישובים כמו תל אביב ורמת גן, גדרה ובאר יעקוב, יקנעם, פרנס חנה, אור יהודה, אשקלון ועוד.

ניתן להירשם לכמה הגרלות

לאורך השנים בהן הושק פרויקט מחיר למשתכן חלו כל מיני עדכונים ושינויים על מנת להקל ולשפר עוד יותר את מצב של הזוכים. למשל, אם בעבר נאסר על הזוכים למכור את הדירה שבה זכו למשך מספר שנים ועליהם היה להתחייב להתגורר בה, כיום המצב כבר איננו כזה. אמנם עדיין אין למכור את הדירה בשנים הראשונות מאז הרכישה אבל לא חייבים להתגורר בה ומותר להשכיר אותה (ובמקביל להתגורר בדירה שכורה). עוד חשוב לדעת כי הזכאים יכולים להירשם לכמה הגרלות במקביל, אך הזכייה אפשרית פעם אחת בלבד. לכמה הגרלות אפשר להירשם בעת ובעונה אחת? על פי תנאי התוכנית נכון לאמצע 2018, ניתן להשתתף בעד 3 הגרלות. יחד עם זאת, יש לקחת בחשבון כי זכייה מבטלת באופן אוטומטי את ההשתתפות בכל יתר ההגרלות אליהם נרשמו הזוכים.

דברו במספרים

ההנחות המגולמות במחירי מחיר למשתכן עדיין משמעותיות, אפילו מאוד. גורמים בענף וקבלנים מספרים כי ההנחות מגיעות לכדי מאתיים אלף ₪ ויותר ביחס למחירי דירות הנמכרות במחירי השוק. אגב, אם כבר אנו מדברים במספרים, כדאי לציין כי עד כה זכו קרוב לחמישים אלף זכאים בדירה. זהו מספר מאוד משמעותי שמורגש היטב בשטח ואשר מביא להשפעות על שוק הדיור, גם לטווח הקצר וגם לטווח הארוך.

גם הקבלנים מודים – יש ירידות מחירים

אין ספק כי כיום זו כבר לא שאלה בכלל – מי שעומד בקריטריונים, כדאי לו להירשם להגרלת מחיר למשתכן. אבל גם מי שרוצה לדעת כיצד משפיעה התוכנית על כלל שוק הדיור בארץ יכול להיות שבע רצון מהנתונים. קודם כל, האופטימיות מרימה ראש וההרגשה הרווחת היא כי יש מוצא ואפשר להגיע לדיור בר השגה. בנוסף, גם היעד של הורדת מחירי השוק בכלל כבר לא נתפס כשאפתני מידי או כמנותק.

בעיתונות הכלכלית דווח על סקר שבו נשאלו הקבלנים האם הצפי שלהם הוא כי מחירי דיור יעלו, האם הם ירדו או האם לא ישתנו בטווח הזמן הנראה לעין. לצד קבלנים שאחוזים בדעה (הצפויה, יש לומר) כי מחירי הדיור יעלו בשנים הקרובות יש כאלה שמודים שלא כך הדבר. יש קבלנים המודיעים כי כבר כיום הם מוכנים להעניק הנחות של ממש לרוכשים (שלא במסגרת הזכאות). השוק אמנם לא מאותת על צניחה במחירים אבל מחירים נוחים יותר – בהחלט כן.