האתגרים שבעל עסק נאלץ להתמודד איתם

מי שלא ניהל מעודו עסק עצמאי עשוי לחשוב כי בעלי עסקים משגשגים עסוקים כל היום רק ב"לספור את הכסף" ובסגירת עסקאות.

, י"ח באב תשע"ח

חשבוניות
חשבוניות
צילום: יח"צ

למעשה, בעל עסק ישראלי מחויב להתמודדות יום יומית, לעיתים די שוחקת, כדי להצליח ולפעמים אפילו רק כדי להחזיק את הראש מעל המים. האתגרים שנסקור להלן הם מן החשובים ביותר והבשורות הטובות – ניתן לצלוח אותם ותוך כדי כך גם לשפר את ביצועי העסק.

חובת ניהול החשבונות

כל בעל עסק עצמאי בארץ מחויב לנהל ספרים ולהפיק חשבונית מס. מי שלא נוהג על פי החוק בעניין זה עשוי לעמוד בפני חקירה של רשויות המס ולפעמים גם בפני אישומים כבדים ותשלומי קנסות או כופר. בעלי עסקים שחורגים מכל מידה טובה אף עשויים למצוא את עצמם מאחורי סורג ובריח ולכן, אין ספק כי ניהול ספרים כחוק מחייב שימת לב, דקדקנות ובדרך כלל גם ליווי של יועץ מס או רואה חשבון (ולכל הפחות – מנהל חשבונות). כך לפחות היה עד לאחרונה, כאשר הושקו תוכנות ניהול חשבונות אונליין.

שיפור ניהול החשבונות וגבייה מלקוחות

בעלי עסקים החפצים בכך יכולים לשפר מאוד את יכולת ניהול החשבונות שלהם במידה ומנצלים את היתרונות של ניהול חשבונות אונליין. במערכת ידידותית ופשוטה להפעלה, ניתן גם להפיק חשבונית מס ולשלוח במייל. ניתן להפיק כך מסמכי הזמנות, הצעות מחיר, קבלות וכל סוגי המסמכים שאותם מכירים היטב בעלי עסקים וותיקים. יתרון חשוב ביותר שממנו נהנים אלה שכבר השכילו לרתום את ניהול החשבונות אונליין נשען על כך כי ניתן גם לייעל באופן זה את הגבייה מהלקוחות. בכל רגע נתון ניתן לקבל כהרף עדין דוח מפורט אודות מצב העסק מבחינה פיננסית, הכנסות, הוצאות, חובות שטרם נגבו.

גיוס הון וצורך בערבויות

אתגר חשוב לא פחות מניהול החשבונות וטיפול בכל אותם מסמכים, חשבונית מס או גביית חובות הינו גיוס הון. כל בעל עסק צריך מפעם לפעם לגייס הון, לקבל אשראי ולטפל במסגרות חח"ד עסקיים. לצורך גיוס הון יש צורך להמציא ערבויות, לפעמים לחתום על ערבות בעלים או להמציא ערבים. במידה ועסק רוצה להתרחב, כאשר יש צורך להשקיע בשיפורים עסקים או כשצריך הון שוטף לתפעול עסקי יום יומי, יש לדעת כיצד מדברים בשפה הבנקאית וכיצד לשפר את יכולת גיוס ההון. אגב, לא רק לבנקים יש אפשרות להעניק אשראי. גיוס הון אפשרי גם באמצעות הכנסת שותף עסקי, דרך חברות האשראי, לפעמים גם באמצעות הנפקת מניות או אג"ח (רלוונטי לחברות גדולות, בדרך כלל). לעניין זה, כדאי להכיר גם את קרנות ההון השונות, כאשר יש קרנות לעסקים קטנים, לעסקי IT, ליצואנים, סיוע לחקלאים וכן הלאה.

רגולציה ובירוקרטיה

אמנם הבירוקרטיה בישראל למדה להקל במידת מה על יזמים שרוצים להקים עסק חדש ובכל זאת, יש עדיין הרבה מאוד מה לעשות כדי שאפשר יהיה להקים עסק או לנהל אותו מבלי להיאבק בפקידים ובירוקרטים. לא לחינם קמו מומחים המסייעים (בתשלום) לצלוח תהליכים כמו רישוי עסקים או קבלת אישורי הפעלה ממשרדים כגון משרד הבריאות או המשרד להגנת הסביבה.

ריבוי מתחרים ותחרות

אין ספק כי אחד האתגרים הכי קריטיים עבור בעלי עסקים הינו העובדה כי בכל תחום יש מתחרים. ריבוי המתחרים והתחרות טובים לצרכנים אבל עבור בעלי עסקים יש צורך לפעול כל הזמן כדי לחדש, כדי לשפר, כדי להתייעל. בעל עסק לא יכול לשקוט על השמרים ותמיד צריך להגיע אל לקוחות חדשים, לרקוח מבצעים ולהשקיע בפרסום.