בשומרון נערכים לתכנית טראמפ

השומרון נערך לתוכנית המדינית של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ. הנהגת השומרון מגייסת את מקורבי טראמפ למניעת פגיעה בהתיישבות.

יוני קמפינסקי , י"ח באב תשע"ח

מקורבי טראמפ ביקרו בשומרון
מקורבי טראמפ ביקרו בשומרון
צילום: יוני קמפינסקי

מקורבי טראמפ ביקרו בשומרון

מייק הקאבי – מושל ארקנסו לשעבר, ומי שהיה אחד המועמדים הרפובליקנים המובילים לנשיאות ארה"ב, המקורב לטראמפ סייר היום בשומרון יחד עם מנהל התקשורת לשעבר של טראמפ – אנתוני סקראמוצי.

השניים, שהגיעו יחד עם ג'ו פרייגר, נפגשו עם ראש מועצת שומרון יוסי דגן בתצפית ברקן שבשומרון, שם השקיפו לעבר מישור החוף, ראו עד כמה הרי השומרון קרובים למישור החוף וקיבלו מראש מועצת שומרון סקירה על האזור.

דגן הדגיש בפני אורחיו את חשיבות הסיוע וההשפעה שלהם אל מול הבית הלבן בכל הנוגע לתוכנית המדינית המתרקמת של טראמפ ועל ההשלכות שעשויות להיות לה על ההתיישבות ביו"ש.

האקבי התייחס לראשונה לתוכנית המדינית של טראמפ בנוגע ליו"ש ואמר, "'התכנית האולטימטיבית' שמדברים עליה תהיה טובה כלכלית לכולם. גם כאשר הייתי פה בעבר, ראיתי יהודים וערבים עובדים ביחד זה לצד זה, לא הייתה איבה ויריבות כפי שאנשים מסוימים מנסים לצייר. כשאנשים מתחזקים כלכלית הם מפרנסים את משפחותיהם. יש להם בתים. יש להם בתי ספר טובים... כל מה שאנשים רוצים לעתידם. זה הסיפור שלעולם לא מסופר בתקשורת וזו טרגדיה. כשאני שומע אנשים מדברים על תכנית כלכלית – בתוכנית הזו קודם כל לישראל צריך להיות גבול בטוח, בר הגנה, הכולל את האזורים שבם יש לה זכויות של עם יליד. הישראלים הוכיחו שוב ושוב שהם יגנו על זכויותיהם של אנשים, פרט לאלו שרוצים בהשמדתם ובהרג ילדיהם. עליהם לא יגנו ובצדק".

בהתייחס ליהודה ושומרון הוא אמר, "ישנם שני דברים שצריך לזכור כשבאים לדון בסוגיה. יהודה ושומרון הנו חבל ארץ שהולך אחורה למעלה מ- 3000 שנה, זה אבסורד לדבר על יהודה ושומרון כשטח כבוש. אפשר לדבר על השטח כשטח תפוס. הוא תפוס ע"י מי שהם בעלי השטח מזה מעל ל- 3000 שנה. בזכות אבותיהם הם בעלי הבית".

האקאבי התייחס גם לעקירת ישובים והעביר מסר ברור: "אני מתפלל לאל שלא תהיה עקירת ישובים, מכיוון שזה יהיה המהלך הכי דורסני והרסני שיכול לקרות. בעבר, כאשר נמסרה אדמה תמורת שלום – לא היה שלום והמצב רק החמיר. גוש קטיף זו דוגמא מצוינת למה שקורה כאשר הישראלים נוטשים את המקומות שיש להם זכויות מלאות עליהם. ומוותרים במחשבה שזה יביא שלום. תראו מה קורה בעזה עכשיו. היא הפכה לאזור מסוכן ביותר הן לתושבי עזה והן לישראלים בצד השני של הגבול. גוש קטיף ונטישתו היה בכוונה טובה אך לחוסר המזל התוצאות היו הרסניות".

אנתוני סקאראמוצי'י מי שהיה מנהל התקשורת של טראמפ אמר במקום: "אם חושבים על מי שגר ביו"ש, בסופו של יום מדובר באנשים עם ראש הגיוני, שיודעים שאפשר להסתדר למרות חילוקי הדעות, בין אם הם אידיאולוגיים, דתיים או אחרים. אנשים עם הגיון בריא רוצים לטפל ולדאוג למשפחותיהם והם רוצים לפתח את החברה שלהם והם רוצים שלנכדיהם יהיה הרבה יותר טוב מאשר להם. זה סוג האיש שיש לנו כעת בבית הלבן (טראמפ). אני חושב שתהיה המחויבות הזו מהנשיא והממשל הנוכחי – להפוך את המקום הזה למקום של דו קיום ומקום שבו אנשים יחושו בטחון. בסופו של דבר – זה מה שאנחנו רוצים עבור משפחותינו.

לגבי היחס שלו ליו"ש, אמר סקאראמוצ'י: "הייתי שליח נאמן לתושבי האזור הזה ואני מקווה להמשיך להיות כזה לעוד שנים ארוכות".

סקאראמוצ'י התייחס גם לנושא "הרגעת הבנייה" ביו"ש וההקפאה: "אני לא חושב שזה כבר נמצא על השולחן בכלל. בסופו של יום, יש הנהגה עם הגיון בריא ששבה לוושינגטון. מנהיגות פרקטית, שמאמינה בצמיחה".

סקאראמוצ'י זכור כמי שכיהן בתפקיד 11 יום בלבד, לאחר שהשתלח בעובדי הבית הלבן באוזני כתבת של הניו יורקר. אולם גם לאחר האירוע נשאר מקורב מאוד לטראמפ.

ראש מועצת שומרון יוסי דגן הודה על הביקור והסביר את המהלך של הבאת מובילי דעת קהל מארה"ב לשומרון: "אנחנו לא מחכים בשקט לראות על המסך, תכניות שפוגעות בביטחון מדינת ישראל, שפוגעות בהתיישבות ובערש ההיסטוריה של עם ישראל במרכז הארץ ביהודה ושומרון. אנחנו פועלים בצורה אקטיבית ביחד עם ידידנו ג'ו פרייגר, מניו יורק מארחים היום אנשים שהם בעלי עמדת השפעה בכירה סביב הממשל החדש בארה"ב, חלקם נוצרים אוהבי ישראל, חלקם יהודים והאנשים הללו שמגיעים לשומרון ורואים מכאן כמה תל אביב קרובה, 9 מיילים בלבד מהקו הירוק, הם לא מאמינים.

כשרואים את הדו-קיום שיש במפעלים, רואים את המציאות על הקרקע ופוגשים בתושבים הם מתחייבים לעזור. תפקידנו לא רק לבנות בשטח אלא גם למנוע את הלחצים על ממשלת ישראל, ולייצר הבנה בינלאומית שההתיישבות ביהודה ושומרון היא הדבר החשוב ביותר למדינת ישראל ועל כן גם הדבר החשוב ביותר לממשל האמריקני בארה"ב".

גו פרייגר מנהיג יהודי מוביל בפוליטיקה האמריקאית שארגן את המפגש סיכם, "אלו הם חברים נהדרים של ישראל ושל היהודים. הם פינו מזמנם, ועזבו את משפחותיהם, כדי לבוא הנה, ולהביע תמיכה בישראל ולהראות סולידאריות עם יהודה ושומרון".