בג"ץ בעד התמודדות נשים ברשימה חרדית

בהכרעת הרכב מורחב של שופטי בג"צ נקבע כי על 'אגודת ישראל' יהיה למחוק מתקנון המפלגה סעיף המונע התמודדות נשים על מקום ברשימה.

שמעון כהן , י"ט באב תשע"ח

יצטרכו לשנות
יצטרכו לשנות
צילום: פלאש 90

בסופו של דיון שהתקיים בהרכב מורחב וחריג של בג"ץ, בראשות הנשיאה חיות והשופטים מלצר, הנדל, פוגלמן וקרא, מסרו השופטים את הכרעתם במסגרת העתירה נגד מפלגת "אגודת ישראל" החרדית, והורו למפלגה לשנות סעיף בתקנון שיאפשר שילובן של נשים כמועמדות ברשימת המפלגה לכנסת.

במהלך הדיון, באופן בלתי צפוי, התפרצה רחלי רושגולד, ראש תחום חקיקה ב"נבחרות", לעבר השופטים וקראה בדמעות: "אני יושבת פה בדיון ומדברים על טיעונים משפטיים עמוקים, בעוד אני מבקשת מכבוד השופטים לדון בפיקוח נפש! אני לא מצליחה להתאפק ומוכרחה לצעוק את אשר על לבי בשביל כל הנשים החרדיות, בשביל הבנות שלי, בשביל העתיד שלהן – כי כאן הוא יוכרע. אין לנו ייצוג בכל התחומים שנוגעים לנו: רפואת נשים, פגיעות מיניות, היגיינה. אנחנו שקופות".

שופטי בג"צ מסרו הבוקר את הכרעתם במסגרת העתירה נגד מפלגת "אגודת ישראל". בהחלטתם הורו שופטי בג"צ למפלגה לשנות סעיף בתקנון ומכוח השינוי לאפשר למעשה שילובן של נשים כמועמדות ברשימת המפלגה לכנסת לאלתר.

משמעות ההחלטה בפועל היא שעד ליום 2 בספטמבר 2018, על מפלגת "אגודת ישראל" להסיר את הסעיף המפלה מהתקנון שלה, אחרת יחזור העניין לבג"צ שייאלץ להכריע בסוגיה ללא שיהוי נוסף.

בתנועת 'נבחרות' רואים בהחלטה "החלטה היסטורית/הזדמנויות הסטוריות, שכן היא תביא/יכולה הייתה להביא לתיקונו של עוול נגד נשים שמקורו עוד בימי קום המדינה, ושעומד בסתירה ללשון הכרזת העצמאות: "במדינת ישראל הוכר עקרון השוויון בכלל ועקרון השוויון בין המינים בפרט. הכרזת העצמאות מבססת את מחויבותה של המדינה החדשה לקיים שוויון זכויות חברתי ומדיני גמור לכל אזרחיה, בלי הבדלי דת, גזע ומין", ולחוק שיווי זכויות האישה (משנת 1951), שמטרתו "שוויון מלא וגמור של האישה - שוויון בזכויות ובחובות, בחיי המדינה, החברה והמשק ובכל מערכת החוקים". יצוין כי החוק הוכר על-ידי בית המשפט העליון כבעל מעמד מיוחד ונעלה על פני חוק רגיל".

נזכיר כי העתירה, שהוגשה על ידי עו"ד תמר בן-פורת במארס 2015, נוגעת לסעיף 6 ("חברות במפלגה") בתקנון "אגודת ישראל" ומופנית גם כנגד רשם העמותות שאישר תקנון זה, לפיו "חבר מפלגה יכול שיהיה: כל איש יהודי מבן 18 שנה ומעלה, שומר תורה ומצוות, הנמנה על החרדים לדבר ה' ומזדהה עם אגודת ישראל ומטרותיה… מכפיף עצמו לדעת מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל ומקבל מרותה, אשר מוכן לקבל על עצמו תקנונה…".

עו"ד בן-פורת מסכמת ואומרת כי "בבג"צ ניתנה היום הזדמנות לתת פסק דין היסטורי בנושא מעמד האישה. מרוח הדברים וכפי שעלה מדברי השופטים בדיון, עד כה נראה כי בג"צ סבור שהפרקטיקה של המפלגות החרדיות פוגעת קשות בזכויות נשים, ואנחנו אופטימיות שב-2 בספטמבר, כפי שהורה בית המשפט, יינתן פסק דין צודק. יחד עם זאת, נכבד את החלטת בית המשפט לתת הזדמנות לאגודת ישראל להסיר את הסעיף המפלה ולתקן את העוול בעצמה. אם לא תעשה כך, יתערב בית המשפט ויכריע".

אסתי שושן, מייסדת ומנכ"לית משותפת ב'נבחרות', מתייחסת גם היא להחלטה ואומרת: "ארגון נבחרות גאה על הובלת המהפכה ועל העובדה שלא הרמנו ידיים. אנחנו נרגשות כי בג"צ בוחר בדרכי שוויון וצדק, לא ייתכן אחרת במדינה דמוקרטית מתוקנת".

שותפתה של שושן להנהגת הארגון, אסתי רידר, אומרת: "מדובר ביום היסטורי, מרגש לראות אולם מלא מפה לפה בנשים חרדיות שלפי שלוש שנים לא חלמו שיהיה להן אומץ להשמיע קול ובוודאי שלא לשבת באולם בית המשפט ולבקש ממנו סעד".

חה"כ לאה פדידה מסרה בתגובה, "אני מאוד מקווה שברשימות החרדיות יכירו קצת לפני ערב הסעודית ביכולות ההנהגה של נשים. מי יודע כמה מנהיגות נפלאות פספסנו עד היום וכמה מנהיגות נהדרות ייתגלו בעתיד הקרוב. מקווה שימלאו את הוראות בג"ץ בהקדם ונזכה למנהיגות כמו מרים ודבורה הנביאות שהביאו לשינוי פני ההיסטוריה. זה הזמן לייצוג חרדי נשי ראוי עבור כל אלו שמרגישות שקופות בעיני נבחריהן כבר תקופה ארוכה - ובצדק! החלטה חשובה!".