"הצבא הוא מחוץ לפוליטיקה"

המזכיר הצבאי לשעבר של נשיא המדינה, תא"ל (מיל') חסון חסון במסר לעדה בעקבות המחאה, "אל תערבו את השירות בצה"ל - זה קדוש".

ערוץ 7 , י"ט באב תשע"ח

תא"ל במיל' חסון חסון
תא"ל במיל' חסון חסון
צילום: Anna Kaplan/ Flash90

לאחר שקצין דרוזי שלישי מחה נגד חוק הלאום והצהיר כי יפסיק לשרת את המדינה שוחחו בן כספית ופרופ' אריה אלדד עם תא"ל (במיל') חסון חסון, לשעבר מזכירו הצבאי של נשיא המדינה.

חסון הסביר כי למרות שהוא מתנגד לחוק הלאום הוא מתנגד למה שעושים הקצינים, "אני לא מתחבר להחלטה של הקצינים להפסיק לשרת. לא לזה התכוון המשורר".

"אני מנסה לחנך את בני הנוער לאהבת המולדת. תמיד אמרתי שהדבר היפה שקרה לעם היהודי זו העדה הדרוזית והדבר היפה שקרה לעדה הדרוזית זה העם היהודי. אנחנו נפעל להמשיך להקריב ולתרום כפי שעשינו כל הזמן למען המדינה", אמר חסון.

חסון המשיך, "דובר רבות על החוק הזה. ברור שהחוק הזה ירק עלינו ובלבל אותנו אך זה לא המאבק של העדה הדרוזית לבדה. אני מאוד גאה ביכולותיה של העדה הדרוזית והיא שהניעה את גלגלי השעון מאז עליית החוק אך זה מאבק לאומי של כל עם ישראל על שלל גווניו. אנחנו נאבקים על מהותה, דמותה וזהותה של מדינת ישראל ולא רק של העדה הדרוזית".

כשנשאל האם הוא חושב שזו תהיה מגיפה מתפשטת בה הדרוזים יסרבו לשרת השיב: "אנחנו נעשה הכל כדי לעצור את הדבר הזה. הצבא הוא מחוץ לפוליטיקה ולא נערבב בין הצבא ומערכת הביטחון לפוליטיקה. הכאב הוא של כולנו, החוק הזה הוציא אותנו מזהותנו הלאומית, אנחנו לא שווים ולא שותפים- כך העדה מרגישה. מנגד, אסור לערבב ברגשות ויש לפעול בחוכמה".

על הטענה שדבר לא השתנה ומדינת ישראל הייתה מוגדרת גם קודם כמדינת העם היהודית השיב, "הדברים שנכתבו במגילת העצמאות לא סותרות את עמדת העדה. מה זה הדבר הזה לעשות הפרדה בין דת לדת? איפה המצפון כאן? מגילת העצמאות באותה נשימה נותנת את המענה והביטוי הנכון. זה לעקור מהשורש את עיקרון השוויון וזה מה שיהרוס את הערכים של החברה הישראלית. המסר שלי מאוד ברור וחד לכל עם ישראל, למיעוט ולרוב, לחרדים ולדתיים. המדינה כבר לא מחולקת לשמאל וימין אלא לנורמאלים ולא נורמאליים. לשפויים ופנאטיים וזה לא מתקבל על הדעת".

קיימת טענה שהשמאל הוא זה שהסית את הדרוזים וקרא להם למחות נגד חוק הלאום.

"אני שולל את זה על הסף. אני לא מזהה עם שום דבר פוליטי. שירתתי במשך 37 שנים בגאווה ועם ראש זקוף ונתתי את כל כולי למדינת ישראל. ככה אבא שלי עשה, גם הבן שלי עשה וכך גם נמשיך לעשות. אחד הדברים שהכי נותנים לי סיפוק ואושר אחרי ההרצאות שלי זה שאני מקבל טלפונים על אנשים שהחליטו להתגייס ליחידות המיוחדות בעקבות ההרצאות".

אתה חושב שלמיעוט הערבי שלא משרת בצבא מגיע לקבל את אותן זכויות?

"בהחלט כן. אולי צריך לחוקק חוק שיפלה לטובה כל מי שמשרת מכל העדות והמגזרים. אי אפשר בצורה גורפת לעשות הפרדה. כל מי שלא יהודי צריך להרגיש אי נעימות? בעתיד קצינים ומפקדים שירצו לקנות בית בתל אביב או בחיפה לא יתנו להם דירה? לא יעסיקו אותם לעבודה?"

אתה מאמין שבגלל חוק הלאום לא ימכרו לדרוזים דירה בתל אביב?

"אני מאמין בזה. כבר היום אנחנו נתקלים בקשיים שכאלה, החוק הזה רק יחריף את הדבר הזה. זה בגלל השם, בגלל השפה ועוד. מדינת ישראל היא מדינה מאוד מיוחדת. היא המעצמה מספר אחת במזרח התיכון שמשפיעה רבות על העולם אך היא תכשל כשלון צורב אילו תקרוס בערכים שלה. המסר שלי הוא שאנחנו נמשיך לתרום למען מדינת ישראל. זה קודש הקודשים מבחינתי. יחד עם זאת אנחנו יוצאים ביוזמה להחליף את החוק המבולבל הזה לחוק יסוד על בסיס מגילת העצמאות שהיא הפתרון הנכון ברמה הלאומית. אני גאה באחיי הדרוזים והיהודים גם יחד שיוזמים ותורמים. יש צריך לאחד את השורות כדי שהדבר הזה יצליח תוך פעולה בשיקול דעת וללא התלהמות. לא לפעול רק מהרגש ומהבטן אלא להיות חדורי מטרה להחליף את החוק הזה. נצא למאבק נכון שיוביל למשעל עם בצורה הכי דמוקרטית".