זעקת המשפחה מול מטה האו״ם בירושלים

במלאת ארבע שנים לחטיפתו של סגן הדר גולדין, התייצבו הבוקר (ד') בני משפחתו למחות מול מטה האו"ם בירושלים.

יוני קמפינסקי , כ' באב תשע"ח

משפחת גולדין מול מטה האו"ם
משפחת גולדין מול מטה האו"ם
צילום: עצמי

חברים ובני משפחה של סגן הדר גולדין התייצבו הבוקר (רביעי) מול מטה האו"ם בירושלים וחזרו על דרישתם להשבת גופתו.

הדר גולדין נחטף למנהרה במהלך הפסקת אש שיזם מזכ״ל האו״ם הקודם, באן קי-מון. מצד אחד, האו״ם לא לקח אחריות על תוצאות אירוע החטיפה ולא דרש מחמאס להשיב את הדר. מצד שני, האו״ם ממשיך לתמוך בעזה ובחמאס, אומרת המשפחה.

הוריו של הדר מוחים על התנהלותו של שליח האו"ם למזרח התיכון ניקולאי מלדנוב המזלזל בבקשתם להשיב את גופת בנה ולהביאה לקבר ישראל.

מכתבה המלא של האם השכולה ד"ר לאה גולדין לשליח:

היום אנו מציינים את יום השנה הרביעי לנפילתו ולחטיפתו של בני, הדר גולדין, והריגתם של ליאל גדעוני ובניה שראל, במהלך "הפסקת אש הומניטרית" ב -1 באוגוסט 2014, שנחתמה על ידי האו"ם.

מעשה מחריד זה, שבוצע על ידי חמאס, עומד בניגוד מוחלט להפסקת האש ההומניטארית של האו"ם, ומערער את המשפט ההומניטארי הבינלאומי בפרט ואת זכויות האדם בכלל.

הבן שלי לא היה קורבן של המלחמה בעזה, אלא קורבן של הפסקת האש ההומניטרית שנתמכה על ידי האו"ם. אנחנו דורשים את הזכות לבצע את המעשה הסופי של כבוד האדם, הזכות לקבורה נאותה.

בעקבות הפרת החמאס את הפסקת האש, פרסם מזכ"ל האו"ם דאז, באן קי-מון, הודעה רשמית, בה גינה במפורש את הפגיעה של חמאס בהפסקת אש ההומניטרית שהוסכמה על ידי כל הצדדים. הוא הדגיש כי מעשיו של חמאס מהווים הפרה חמורה של הפסקת האש, ציין כי מהלכים אלה מעמידים בסימן שאלה את אמינותן של הבטחות החמאס באו"ם, ודרש לשחרר את הדר ללא דיחוי וללא תנאי.

עם זאת, מלבד גינוי ברור ומפורש זה של החמאס על ידי מנהיג האומות המאוחדות, דבר לא קרה. רק שתיקה כואבת ואכזרית של ארבע שנים.

ב -22 בדצמבר 2017, מועצת הביטחון של האו"ם קיימה דיון מיוחד בנושא המשפט ההומניטארי הבינלאומי והחזרתם של הדר גולדין ואורון שאול. במסגרת הדיון ההיסטורי הזה, תיאר שר המשפטים לשעבר של קנדה, פרופ׳ ארווין קוטלר, את ההפרה הברורה של המשפט ההומניטארי הבינלאומי ואת השלכותיו.

בתגובה, הביעו המדינות החברות באו"ם פה אחד את הסולידריות שלהן ודרשו להחזיר את הדר ואורון. הם הדגישו כי הסירוב להחזיר את החיילים מהווה הפרה בוטה של העקרונות הבסיסיים ביותר של זכויות האדם וכבוד האדם העומדים בבסיס המשפט ההומניטארי. המשתתפים אישרו מחדש את ההחלטה כי על מזכ״ל האו״ם ועל הארגונים הבינלאומיים לפעול להבטחת החזרת החיילים.

זעקת המשפחה
צילום: מסדר הדר

מר מלדנוב, על אף שאתם מודאגים מאוד מהמשבר ההומניטארי בעזה, מעולם לא שמעתי שאתם קוראים להחזרת הדר לישראל לקבורה נאותה על פי ההגינות האנושית הבסיסית, המסורת היהודית, המשפט האיסלאמי והמשפט ההומניטארי הבינלאומי. יש להתייחס בחריפות למשטר שמתעלם משלטון החוק בצורה כה בוטה ומי שלא עושה זאת, למעשה משתף איתם פעולה.

כנציגי זכויות האדם והמשפט ההומניטארי הבינלאומי, על כל המוסדות והארגונים של האו"ם מוטלת החובה לדאוג לכך שהחובות המשפטיות יכובדו וייושמו. כנציג מוסדות האו״ם, המחויב לקידום זכויות האדם ברצועת עזה, תפקידך הוא לדרוש מהחמאס והרשות הפלסטינית לתקן את ההפרות של זכויות האדם הבינלאומיות ושל המשפט ההומניטארי, ולשים קץ לתרבות זו של חסינות ופטור מעונש.

על מנת להגן על החוק ועל מוסדות האו"ם; כדי לקדם באמת את זכויות האדם בעזה ובאזור - חובה להביא את הדר הביתה מעזה באופן מיידי וללא תנאים.