כמה קטנוני, ככה חופשי

בסרטון חדש מבית איגוד רבני קהילות מסביר הרב עמיחי שוקרון על חינוך ילדים, ייסורי המצפון של ההורים, ולמה גבולות נובעים מאהבה.

ערוץ 7 , כ' באב תשע"ח

הרב עמיחי שוקרון: "כמה קטנוני, ככה חופשי"
הרב עמיחי שוקרון: "כמה קטנוני, ככה חופשי"
צילום מסך

הרב עמיחי שוקרון בסרטון חדש מבית איגוד רבני קהילות מסביר על חינוך ילדים, ייסורי המצפון של ההורים ולמה גבולות נובעים מאהבה.

הסרטון הוא חלק ממיזם חדש הקורא לרבנים ואנשי חינוך להפיץ במדיה את ערכיהם ודעותיהם, ולעסוק בסוגיות אקטואליות דרך נקודת המבט היהודית.

בסרטון מתאר הרב שוקרון, רב קהילת מרום נווה וחבר באיגוד רבני קהילות, את המצב כיום "כל לילה אנחנו הולכים לישון עם ייסורי מצפון. תמיד מרגישים שלא נתנו לילדים שלנו מספיק. פוחדים ששרטנו את הילד שלנו לנצח כי רשמנו אותו רק לשלושה חוגים". הרב שוקרון מעלה שאלה "מתי בפעם האחרונה הצלחנו להעמיד גבולות לילד שלנו? בלי להתגונן, להתעצבן להתמצפן?", ומסכם "נראה שעולם הגבולות רחוק מאתנו מאי פעם".

עם זאת, לדעתו של הרב שוקרון ניתן לפעול לפתרון הבעיה "התורה יוצאת מנקודת הנחה שכדי להיות חופשי אני דווקא צריך גבולות. הפוך על הפוך. כדי להשתחרר מהמגבלות שלי אני צריך לחיות בתוך כמה". הוא מתאר את עולם ההלכה "התורה אומרת לי מה לעשות מרגע שאני קם עד הרגע שאני הולך לישון. איך אני אוכל, מה אני אוכל, מה אני לובש. כמה קטנוני, ככה חופשי".

הרב שוקרון מסביר כי "דווקא על ידי קביעת סרגל חוקים אובייקטיבי, מתפתחת אצלי השליטה בדחפים ורצונות שבדרך כלל אני שפוט שלהם. וכמו עם עצמי, כך עם ילדי. אם אני לא מצליח להעמיד לילד שלי גבולות, אני פוגע ביכולת שלו לשלוט בעצמו".

הרב שוקרון מצטט את הפסוק "חושך שבטו שונא בנו, ואוהבו שיחרו מוסר", ומסביר "אתה רוצה לגדל ילד שיודע לשלוט בעצמו? הוא חייב כמוך, גבולות. ממקום של אהבה". כמו כן, נותן משל "תחשבו על מים, כמה הם נהדרים ומרווים. אבל אם לא תתחום אותם בכוס או דלי, איך תצליח לשתות מהם?".

הרב שוקרון מסכם את הנושא "אל תפחדו לתת לילדים שלכם גבולות. אהבה צריכה כלי כדי לעבור דרכו".

מיזם הסרטונים הוא חלק מתוכנית על של איגוד רבני הקהילות, מתוך הבנה שכיום הזירה התקשורתית מודרת מרבנים ומערכי היהדות, ומתוך מטרה לשנות את המציאות הזו. במהלך התכנית יוכשרו רבנים ואנשי חינוך להעביר מסרים ותכנים דרך המדיות התקשורתיות בצורה יעילה.

כחלק מן התכנית יתקיים גם כנס "רוח ותקשורת", שמטרתו לחשוף את ציבור הרבנים והמחנכים לעולם התקשורת והמדיה, וכן להניע תהליך של הכשרת הרבנים והמחנכים להשתמש בכלים אלו, על מנת שיוכלו להפיץ מסרים ותכנים במדיה בצורה הטובה ביותר. הכנס צפוי להתקיים ביום חמישי הבא במלון רמדה בירושלים בשבוע הבא.