בשבע מהדורה דיגיטלית

שעון השלום – סיפור לשבת

רבי אליעזר הגר מוויז'ניץ כיהן לפני קום המדינה כאדמו"ר וכראש ישיבת ויז'ניץ, ונהג לעשות את דרכו בקביעות מביתו שבת"א עד לישיבתו

עודד מזרחי , כ"א באב תשע"ח

סיפור לשבת
סיפור לשבת
צילום: איסטוק

נהגו הפרטי היה ממתין לו מדי יום, מסיעו לישיבה ואף מחזירו לביתו בסוף היום.

יום אחד, בעת נסיעתם בחזרה לכיוון בית הרבי שבתל אביב, ביקש הגאון הישיש מנהגו: "אנא עצור בחנות השעונים שנמצאת ברחוב הבא. חפץ אני לקנות משם דבר מה".

הנהג התפלא בליבו: מה פתאום רוצה הרבי הקדוש, שפרוש מכל ענייני העולם הזה, להיכנס לחנות שעונים יוקרתית? מה יש לו לעשות שם? אבל לא העז לשאול את הרבי על כך.

הנהג עצר את הרכב, והם נכנסו יחד אל חנות השעונים. האנשים בחנות התפלאו לראות את הרבי המבוגר והדור הפנים נכנס לתוך החנות היוקרתית.

הרבי ניגש אל המוכר ואמר: "אפשר לראות בבקשה שעון יד יפה?".

"בשביל מי כבוד הרב מחפש?", שאל המוכר שזיהה כי מדובר ברב חשוב.

"בשביל רעייתי", השיב הרבי.

המוכר הוציא בהתרגשות קבוצות רבות של שעונים לבחירה.

הרבי התבונן אט אט במגוון השעונים הגדול, והמוכר ניסה להסביר לו את הייחודיות של כל אחד מהם.

"סליחה", אמר הרבי, "האם אפשר לקבל את עזרתה של המוכרת?", והוסיף: "אל תיפגע. רק אישה יכולה להבין את טעמה של אישה אחרת. אתה צריך להבין שלנשים יש את ההבנה המיוחדת שלהן, אשר אין לנו הגברים".

המוכר קרא מיד לאשתו שעזרה לו במכירות כדי לעזור לראש הישיבה. אשת המוכר התרגשה מאוד והחלה להסביר לרבי איך עובד טעמה של האישה, מה חשוב יותר לאישה בשעון ומה פחות, כאשר היא עוברת משעון אחד למשנהו ומסבירה בפרטי פרטים את המעלות שיש בכל שעון.

הנהג היה המום ממראה עיניו. האדמו"ר וראש הישיבה הקדוש, שכל רגע בחייו ניצל ללימוד או להוראת תורה, שהיה תמיד פרוש מענייני העולם הזה, מבקש להיוועץ בדעתה של המוכרת, ושומע ממנה בסבלנות רבה הסבר על כל שעון ושעון, מהם יתרונותיו והאם הוא משמש כתכשיט ראוי ליציאה לאירוע כזה או אחר.

לאחר כמה דקות בחר ראש הישיבה בשעון מסוים והודה מאוד למוכרת. הוא הלך עם השעון לבעלה, שהיה אחראי על המכירות, ואמר לו: "אכן צדקתי! לאשתך המוכרת יש הבנה מיוחדת. היא עזרה לי מאוד ומצאה לי את השעון המושלם שחיפשתי בשביל אשתי. אלמלא היא לא היה לי מושג מה השעון שמתאים כמתנה לאשתי".

אשתו של המוכר שמעה את הדברים מעמדתה ולא ידעה מה לעשות מרוב אושרה. מעולם לא תיארה לעצמה שתקבל כאלה שבחים מרב חשוב.

הרבי התנצל ואמר שאין לו כרגע כסף, ועל כן הוא ישלח להם בשעה הקרובה מישהו שיביא להם את התשלום בעבור השעון, וביקש לשלוח עמו את השעון. הרבי יצא בצעדים מדודים מהחנות ונכנס אל הרכב.

הנהג, שהיה מבולבל מהמחזה החריג, העז לשאול את הרבי: "עמכם הסליחה, אך ילמדנו רבנו אורחות חיים. מה לרבי ולחנות שעונים, ומדוע ביקש הרבי דווקא לדבר עם מוכרת ולא עם מוכר?".

הרבי חייך מעט ואמר: "תדע לך כי מדי יום, כאשר אנחנו נוסעים ליד חנות השעונים, אני שומע צעקות מתוך החנות. בפעמים האחרונות הבטתי לחנות וראיתי את המוכר צועק על אשתו בטענה שאינה יודעת למכור ולסחור עם הלקוחות".

"הבחנתי כי האישה מתביישת מאוד ופנתה לפינת החנות כדי לבכות. כאשר ראיתי זאת, גמלה החלטה בליבי כי אגיע אל החנות לקנות שעון לאשתי, וכל זאת כדי שאראה למוכר כי אינו יכול להצליח בלי עזרת אשתו במכירה, ועד כמה חשובים טעמה ונוכחותה, ואז הוא ייקר את מעמדה".

הנהג שמע את ההסבר המופלא ונפעם מצדקותו של בעל ה'דמשק אליעזר'. עד כמה גדולה רגישותו, ועד כמה היה מוכן לבזבז מזמנו היקר כדי להשכין שלום בין איש לאשתו.

על פי סיפורו של הרב דניאל אוחיון

ליצירת קשר לסיפור בעל מסר יהודי שחוויתם: orchozer@gmail.com