בשבע מהדורה דיגיטלית

שוחק ביום חול

תקנה חדשה שהכניסה מירי רגב נותנת תקווה לספורטאים שומרי שבת, ותחייב את האיגודים השונים לקיים תחרויות בימי חול.

עפרה לקס , כ"א באב תשע"ח

התחרויות בשבת חסמו את הספורטאים הדתיים. אילוסטרציה
התחרויות בשבת חסמו את הספורטאים הדתיים. אילוסטרציה
צילום: Jorge Novominsky, פלאש 90

ביום חמישי שעבר ידיד רביבי, אלוף ישראל בשחייה לגיל 14, היה מאושר. מגיל שבע סובבים חייו סביב בריכת השחייה. הוא מתאמן בבריכה עשר פעמים בשבוע, בבוקר ואחרי הצהריים, וחמש פעמים בשבוע הוא מוסיף אימוני כושר וכוח, אימונים יבשים.

עד עתה התקיימו תחרויות השחייה לגילו באמצע השבוע, אבל החל מאליפות החורף הקרובה הוא יצטרף לקבוצת הגיל הבאה, לנוער. ממנה ועד הבוגרים מתקיימים חצאי הגמר ותחרות הגמר בשבת. מה עשו עד עכשיו שומרי השבת המעטים בתחום השחייה? התחרו למשל נגד השעון. מקצה שמאגד שחיינים ממגוון גילים וסגנונות, ולא מצליח לדמות תחרות שחייה אמיתית. הגעה להישגים משמעותיים בתנאים כאלה היא אתגר קשה והתחרות אינה שוויונית. עכשיו, אחרי מבחן התמיכה החדש של מירי רגב, תהיה גם לרביבי הזדמנות שווה. "אני מאוד שמח עם ההחלטה. עכשיו אוכל להתחרות כמו כולם", הוא אומר, "אני מקווה שיש לי עתיד בספורט".

ביום חמישי שעבר שינתה שרת התרבות והספורט, מירי רגב, את מבחן התמיכות שהיא נותנת לאיגודי ספורט, והכניסה סעיף המתנה את קבלת התקציב בכך שהאיגוד יאפשר לספורטאים שומרי שבת להשתתף בתחרויות הספורט שהוא מארגן. התחרויות החשובות יצטרכו להתקיים בימי חול או בחול המועד. התחרויות האחרות יוכלו להתקיים בשבתות, בתנאי שאף שומר שבת לא מבקש להשתתף בהן. במקרה שאיגוד לא הצליח לאפשר לספורטאי שומר שבת להשתתף בתחרות, הוא יצטרך להוכיח כי עשה כל שביכולתו כדי לאפשר זאת אך הדבר לא צלח. נטל ההוכחה הוא על האיגוד.

בגלל שעד היום התקיימו רוב התחרויות בשבת, בכל הדרגים ובכל הענפים כמעט, אין הרבה שומרי שבת שמתחרים בספורט בכלל, ובספורט ההישגי בפרט. לכן, אם איגוד הסייף, למשל, מקיים תחרויות בשבת ואין לו אף מתחרה שומר שבת, הוא יכול לקיים אותן כסדרן. אם יש סגנון אחד שבו מתחרה ספורטאי שומר שבת, הוא יכול להקדים רק את התחרות הספציפית הזאת ליום שישי, לפני כניסת השבת.

החלטתה של רגב גררה את פרסומו של מאמר מערכת בוטה בעיתון 'הארץ' השבוע: "רגב בטוחה שהיא אוחזת בארנק של המדינה, ברצותה תפתח ותעניק ממנו ברצותה לא תעשה כן... באמצעות תקנה זו פוגעת השרה פגיעה של ממש בספורט... הניסיון שלה לרכב על גל ההדתה שעובר כעת על ישראל הוא ניסיון אומלל".

"המאמר הזה הוא בושה וחרפה, הוא דמגוגיה זולה", אומר אלי סהר, עיתונאי ופרשן ספורט. "מי מגביל את החילוניים? אם יש אליפות טניס, שישחקו ביום שישי". הטענות של המתנגדים להעברת התחרויות משבת לאמצע השבוע הן שלוש. הראשונה היא שאין די מתקני ספורט, אולמות, מגרשים ובריכות שחייה אולימפיות שפנויים באמצע השבוע לתחרויות. השנייה היא שהשופטים ואנשים נוספים המעורבים בתחרויות עושים זאת בהתנדבות או כעבודה שנייה, ולא יוכלו להתפנות מעבודתם באמצע השבוע. הטענה השלישית היא שהספורט ההישגי בארץ הוא הכנה לתחרויות בחו"ל, ותחרויות בינלאומית מתקיימות בדרך כלל בסופי השבוע, בלי להתחשב באמונותיהם של המתחרים. ראשי איגודי הספורט אומרים שהם לא רוצים להשקיע בספורטאים שיגיעו להישגים גבוהים אך ברגע האמת לא יוכלו לייצג את ישראל.

"זה עניין של כסף. צריכים לשלם לשופטים? שישלמו, אין מה לעשות. אנחנו משלמים ארנונה ומיסים, וחלק מהמיסים הם בשביל שנוכל להתחרות", אומר סהר. "לא יכול להיות שבחור דתי יכול להיות היום מנתח, מח"ט בגולני, אבל לא ספורטאי". אגב, הוא אומר, יש איגודי ספורט שכבר שנים לא מקיימים תחרויות בשבת. "הכדורסל עשה את זה לפני 40 שנה, והוא רק הרוויח מזה. שחקנים כמו מאיר טפירו, ברק פלג ועוד רבים, אם המשחקים היו בשבת ההורים לא היו שולחים אותם לשחק כשהיו ילדים". סהר אומר שכל הזמן מתלוננים על כך שאין די ספורטאים בישראל. "מצד אחד מקטרים, מצד שני באים וחוסמים את אלה שכן רוצים להשתתף. שומרי השבת הם 20 אחוזים מהאוכלוסייה, הערבים הם 20 אחוזים נוספים, שתי האוכלוסיות הללו אינן שותפות בספורט ההישגי בישראל".

למה לדעתך האיגודים מתנגדים לצעד הזה?

"כל דבר שהציבור החילוני הפך לסממן שלו, אסור לגעת בו. התקשורת שלהם, בית המשפט שלהם וגם הספורט. זו טריטוריה שלהם. התערבות חיצונית או כניסה של דתיים מפריעה להם. אבל זו מדינה שבה גם למיעוט יש זכות. במיוחד אם המיעוט הזה משרת בצבא ומשלם מיסים".

מהלך של שינוי

"באיגוד השחייה הישראלי יש שני ענפים, שחייה אומנותית ושחייה רגילה. באומנותית העברנו כבר לפני שנה וחצי את כל התחרויות לאמצע השבוע, כי התחרויות אורכות בין יום ליומיים, ולכן אין לנו בעיה להביא שופטים מתנדבים", אומר סימון דוידסון, יו"ר איגוד השחייה הישראלי. "הבעיה היא שתחרויות השחייה מתקיימות במשך כמה ימים, ויש בריכת שחייה אחת בישראל שהיא תקנית, שאפשר להביא אליה קהל גדול ולקיים בה תחרות". תחרויות הצעירים, הוא מסביר, מתקיימות באמצע השבוע ומתפרשות על פני ימים אחדים. תחרות הנוער והבוגרים מתקיימת חמישה ימים, כולל שישי-שבת. "אנחנו צריכים בממוצע 30 מתנדבים לכל הצגה של תחרות. המתנדבים לוקחים חופש מהעבודה. אם לא נעשה את זה על שישי-שבת הם יצטרכו לקחת חמישה ימי חופש. אם נצטרך לשלם להם זה יעלה לנו כמעט מיליון שקלים. אין לנו את הכסף הזה".

דוידסון מלין על מצב התשתיות בארץ. "בתחום הזה אנחנו לא עולם שלישי, אנחנו עולם רביעי. יותר גרועים ממצרים, מטורקיה, מכל מקום". דוידסון לא פגש הרבה שומרי שבת שמתחרים אצלו באליפות, לא של הצעירים ולא של הנוער. מדובר על עשרות בודדות מתוך מאות רבות של מתמודדים. אני מנסה להסביר שחסם השבת קוטע את החלומות על ספורט בגיל צעיר מאוד, ולכן קשה להבין שזו מצוקה של רבים. נדמה שהוא לא נתן את דעתו על כך. "אני בעד שומרי השבת, ואין לי שום דבר נגד מירי רגב, אבל הפעם היא טעתה במהירות שבה קיבלה החלטה. היא לא ישבה עם האיגודים וייצרה פתרונות. צריך לייצר פתרונות לפני שכופים דבר כזה". גורמים במשרד התרבות מסבירים כי הטענה על מחסור במתקני ספורט היא טענה נכונה, ולכן מתכוונים לזרז את התוכנית הלאומית לתשתיות ספורט, להסיר חסמים ולהקים מגרשים, בריכות ואולמות במהירות. עם זאת, אומרים במשרד, התקנה של רגב ישימה. "לא היינו יוצאים למהלך אם לא היינו חושבים שזה לא ישים".

"בתחושה האישית שלי יש כאן מהלך היסטורי, מהלך של שינוי", אומר איתן זליגר, איש תקשורת ומי שהוביל את המאבק שהתקנה החדשה היא תוצאה שלו. זליגר מבהיר כי בניגוד לתחומים אחרים, שבהם אם המצב הקיים איננו מתאים ערכית לאזרח הוא יכול להקים גוף מתחרה, בספורט אי אפשר לעשות את זה. "אם מישהו רוצה להגיע לאליפות העולם באתלטיקה, הוא חייב לעשות את זה דרך האיגוד הישראלי, שהוא הנציג של האיגוד הבינלאומי בארץ". זו הסיבה ששומרי שבת צריכים לעבור בדרך המלך, ולא יכולים פשוט להקים איגוד משלהם.

זליגר נכנס לנושא לפני שלוש שנים, כשהבין שהבת שלו, שהתאמנה במשך שנתיים חמש פעמים בשבוע לקראת אליפות ישראל בשחייה אומנותית, לא תוכל להגיע אל הפסגה שלה הקדישה כל כך הרבה זמן ומאמץ, כי התחרות התקיימה בשבת. "עמדנו מול משבר גדול. הבטחנו לה, ילדה בת עשר, שנעשה כל מה שאנחנו יכולים כדי שזה לא יקרה שוב". זליגר חבר לנחמן רוזנברג, פעיל חברתי "שאני מוקיר לו הרבה תודה", ויחד הם דיברו עם איגוד השחייה. כשלא נענו, פנו לחברי כנסת שסייעו להם. היו לא מעט שהיטו שכם. אחד מהם היה יואל רזבוזוב מיש עתיד, אלוף ישראל בג'ודו וסגן אלוף אירופה בענף, שמדבר גם את שפת הספורט וגם את שפת הפוליטיקה. ממנו הבינו זליגר ורוזנברג שבמשך השנים הספורט הותיר את הפוליטיקאים מחוץ למגרש שלו בכל מה שקשור לנהלים וחקיקה, "הבנו שחוק לא יעבוד כאן".

שוויון הזדמנויות

ח"כ רזבוזוב הצליח לסייע לזליגר מול איגוד השחייה, כך שהבעיה הפרטית של הבת שלו נפתרה, "אבל אי קיום התחרות שלה בשבת היה עדיין בגדר טובה. בכל פעם היה צריך לבקש מחדש. חוץ מזה הגיעו אלינו מהשטח פניות של ספורטאים שלא יכולים להתחרות בספורט הישגי בגלל השבת". זליגר ורוזנברג הקימו את 'נבחרת השבת', וניסו לשוחח עם האיגודים ולהגיע איתם לפתרון מוסכם. "בחלק מהאיגודים, למשל קליעה, נתקלנו באטימות מוחלטת, בחלקם נתקלנו באדישות. בסוף מדובר באנשי ממסד והם לא אוהבים שמזיזים להם את הגבינה". בתוך כל זה היו גם דיבורים יפים, אבל בשטח שום דבר לא קרה. אז הוחלט ללכת לבג"ץ. בית המשפט הכריח את המדינה לשבת ולגבש פתרון שיאפשר לשומרי שבת להתחרות.

את העתירה הגישה 'נבחרת השבת' באמצעות עו"ד פרופ' אביעד הכהן, שמסביר את הרציונל המשפטי העומד מאחוריה. "עיקרון השוויון הוא עיקרון יסוד במשטר דמוקרטי", הוא אומר, "ופירושו גם שוויון הזדמנויות. עריכת תחרות בשבת פירושה שספורטאי שומר שבת או מסורת לעולם לא יוכל להתחרות בכלל או לא יוכל להגיע למקצי הגמר, שרובם ככולם נערכים בשבת. פרט לאפליה הפסולה, יש כאן גם פגיעה בחופש העיסוק, שגם הוא זכות חוקתית ראשונה במעלה, וכן פגיעה בחופש הדת כאשר פוגעים באדם רק בשל כך שהוא שומר את מצוות דתו". הכהן מבהיר שמנגד אין כאן פגיעה בספורטאים החילוניים, "כי בניגוד לשומר שבת מטעמי דת, חילוני אינו מצווה להתחרות דווקא בשבת ויכול באותה מידה להתחרות גם ביום ראשון או שישי". הכהן אומר עוד שבעבר כבר הוכח שרצון טוב הביא לקיום משחקים לא בשבת. "ואשר לעלויות, אם יש עלויות נוספות, כבר נפסק בעבר שמימוש זכויות אדם עולה כסף". בעקבות העתירה לבג"ץ הושיבה רגב ועדה שגיבשה את התבחין החדש בחוק.

זליגר יודע שההחלטה של רגב היא פתרון חלקי. "נשמח שאף תחרות לא תתקיים בשבת, אבל הבנו שהאווירה הציבורית לא מאפשרת את זה. בנוסף לכך יש בתקנה הסתייגות, כי לא כל התחרויות יכולות להתקיים בימי חול. לא בטוח שמדינת ישראל בנויה לתחרויות תריאטלון שיתקיימו באמצע השבוע ויסגרו לה את המדינה. אנחנו לא יודעים לפתור כל בעיה". ובכל זאת, מבחינתו ההחלטה היא רגע מכונן לכל ילד שומר שבת שהספורט בנשמתו.

מה אתה משיב על הטענה שאין טעם לטפח ספורטאים שומרי שבת כי בסוף הם לא ייצגו את ישראל בתחרויות בינלאומיות?

"גם אם אף אחד מאיתנו לא ייסע לחו"ל בגלל השבת, הגדלת מתחרים במדינת ישראל מעלה את הרמה. בנוסף לכך, יש שני סוגי תחרויות. כאלה שאתה מחלל שבת בעצם התחרות, כמו סיף, ותחרויות אחרות כמו טאקוונדו שייתכן שיהיו כאלה שכן יתחרו בתחרות בינלאומית אם היא תתקיים בשבת. ועדיין, מה אכפת לכם לאפשר לנו להיות חלק מהסיפור הזה?". זליגר הוא איש תקשורת בקי ומנוסה, ולכן הוא אינו מתפלא על ההתגייסות החד-צדדית של התקשורת בעניין ההחלטה של רגב. הכהן וגם הוא מבינים שזה כנראה לא סוף פסוק ושצפוי סיבוב משפטי נוסף. "במקום שהתקשורת תגן על הפרט היא מגינה על הממסד הספורטיבי ומקבלת את מה שהם אומרים כמובן מאליו בלי להכיר את הנושא ובלי לשאול שאלות".

מי שנשאר מחוץ לתקנה החדשה הוא תחום הכדורגל, ענף הספורט הגדול בישראל. הוא מוחרג. ועדה מיוחדת שהוביל מנכ"ל משרד התרבות והספורט דנה בנושא והחליטה לשמר את הסטטוס קוו לפיו כמה משחקים של הליגה הלאומית מתקיימים בשבת, אך אין להרחיב את ההיתר לליגות אחרות. הסיבה היא שקיימים הסכמי שיווק שבגינם חייבים לשחק במהלך השבת. בנוסף לכך קיימת מצוקת מתקנים, אין די מגרשים ואין די תאורה. במשרד התרבות והספורט משוכנעים שגם זה יגיע ועם בניית המגרשים, מה שהמשרד מתכוון לקדם עתה ביתר שאת, גם שומרי השבת יוכלו לחלום על משחק בליגה הלאומית. מנגד, אנשי איגודי הספורט מסתכלים בצער ובקנאה על הכדורגל וקובעים כי "רגב פשוט לא רצתה להתעסק עם העסקנים בענף הזה".