מקור ראשון סרב לפרסם מודעת להט"ב

להטב"ים מהציונות הדתית ביקשו לפרסם בעיתון מודעת גינוי למכתב הרבנים שיצא נגדם. "התוכן עשוי לפגוע ברגשות חלק מהקוראים".

ערוץ 7 , כ"א באב תשע"ח

הפגנת להט"ב בירושלים
הפגנת להט"ב בירושלים
צילום: קובי ריכטר/TPS

העיתון מקור ראשון סרב לפרסם מודעה של להט"בים דתיים זאת משום החשש כי התוכן שבמודעה יפגע בחלק מקוראי העיתון.

הנהלת העיתון הסכימה לפרסום רק בתנאי שבעלי המודעה יחתמו על כתב שיפוי ולפיו הם מחויבים לפצות את העיתון על כל נזק שייגרם עקב הפרסום ובפרט על עזיבת מנויים, כך דווח בחדשות 2.

על פי ההודעה שנשלחה לאחראית על המודעה, על כל מנוי שהיה עוזב את העיתון, האחראים היו צריכים לשלם 960 שקלים ומע"מ. מחברי המודעה ויתרו על הפרסום בעיתון והחליטו להגיש תביעה נגדו בגין אפליה.

על המודעה כאמור היו חתומים עשרות בוגרי הציונות הדתית שמחו על מכתב הרבנים שיצא נגד חברי "הקהילה הגאה". בין היתר נכתב במודעה: "אנו, שגדלנו על ערכי ואהבת לרעך כמוך וחביב אדם שנברא בצלם כואבים היום את הזלזול, ההדרה והתוקפנות חסרת האחריות מצד רבים מרבני הנהגת הציבור הדתי, נגדנו ונגד אחינו ואחיותינו".

"אנו שהתמודדנו עם המורכבות של חיים כלהט"בים בחברה הדתית, שבנינו בתים והקמנו משפחות, שזכינו באהבה ובתמיכה, יודעים וחשים שגם בקרב הקהילות הדתיות שבהן גדלנו, ישנם ניצנים הולכים וגדלים של קבלה וסובלנות כלפינו וכלפי הקהילה הלה"טבית, וכי ישנם רבים מקרב הציבור הדתי המאמינים כי גם לנו יש מקום בו כשווים".

ממקור ראשון נמסר בתגובה: "מקור ראשון כבר פרסם בעבר מודעות מטעם ארגוני להט"בים. הוא לא הביע התנגדות לפרסום גם במקרה הזה, אך בעצה אחת עם יועציו המשפטיים התנה זאת בקבלת מסמך שיפוי על נזקים אפשריים שייגרמו לו כתוצאה מהפרסום, כמקובל בעת פרסום מודעות בעלות תוכן העשוי לפגוע ברגשות חלק מהקוראים".