אחרי המשבר: השגריר הפולני לומד עברית

נשיא המדינה קיבל את כתבי האמנה של שגרירים חדשים מפולין, אוזבקיסטן, צ'ילה, דרום סודן וסאן מרינו.

ניצן קידר , כ"א באב תשע"ח

הנשיא ריבלין עם שגריר פולין הנכנס
הנשיא ריבלין עם שגריר פולין הנכנס
צילום: מארק ניימן, לע"מ

נשיא המדינה ראובן ריבלין קיבל היום (חמישי) את כתבי האמנה של השגרירים החדשים מאוזבקיסטן, צ'ילה, פולין, דרום סודן וסאן מרינו עם כניסתם כשגרירים של מדינותיהם בישראל, בטקס רשמי בבית הנשיא.

עם הגעת השגרירים נוגן המנון מדינתם על ידי תזמורת המשטרה ולאחר מכן סקרו השגרירים את משמר הכבוד הצה"לי. לאחר הגשת כתב האמנה לנשיא, חתם כל אחד מהשגרירים בספר האורחים של בית הנשיא.

ראשון הגיש לנשיא את כתב האמנה שלו שגריר אוזבקיסטן הנכנס, סאיד רוסטמוב. "ארצך היפה זכורה לי היטב מביקורי בה. אנו עוקבים אחר ההתקדמות הרבה של ארצך בהערכה רבה. אנו מברכים את נשיא אוזבקיסטן ושולחים לו ברכות חמות", אמר ריבלין והוסיף, "לעולם לא נשכח כיצד קיבלתם אליכם את הפליטים היהודיים מאירופה בזמן מלחמת העולם השנייה. אני יודע שרק לאחרונה שוקם מיוזמתכם בית קברות של פליטים שנמלטו בתקופת השואה לאוזבקיסטן ואנו מעריכים זאת מאוד. אין לי ספק שהעתיד טומן רבות לשיתוף הפעולה בין המדינות שלנו".

שגריר אוזבקיסטן הודה לנשיא על דבריו ואמר, "לכבוד הוא לי לייצג את ארצי כאן בישראל. אנו מעוניינים מאוד להעמיק ולחזק היחסים בין המדינות. יש בינינו קשרים היסטוריים, ואנו גאים בקהילה היהודית המפוארת שחיה בארצנו, רבים מהם חיים כעת בישראל ועדיין שומרים על קשרים טובים וחמים עם ארצי. אוזבקיסטן היא חלק מהעולם המוסלמי ואנו גאים שאנו כמוסלמים מקדמים איסלאם נאור ומודרני. אנו גאים במאבק באנטישמיות בארצנו".

ריבלין אמר בתגובה, "בישראל יש מאמינים בני כל הדתות, מוסלמים, נוצרים ויהודים וכולם יכולים לקיים את אמונתם כרצונם, בחופש מוחלט. אנו גאים בכך מאוד ונמשיך לנהוג כך. אנו שואפים לחיות בהרמוניה עם שכנינו ואין לנו כל מלחמה עם האסלאם".

לאחר מכן, הגיש לנשיא את כתב האמנה שלו שגריר צ'ילה הנכנס, רודריגו פרננדס גאיט. הנשיא ברך אותו בהגעתו וציין ששיתוף הפעולה בין ישראל וצ'ילה מוצלח במיוחד.

"בקהילה הבינלאומית יש לכם תפקיד חשוב בשימור האמת והעובדות. לעיתים יש הבוחרים ביחסים הפוליטיים על פני העובדות ההיסטוריות. כפי שאני יודע שסנטיאגו היא ללא ספק בירת צ'ילה, כך אין ספק לאף אחד שירושלים היא בירת ישראל, ויהודים התגוררו בה אלפי שנים וזו עובדה בלתי ניתנת לערעור", דברי הנשיא.

בהמשך קיבל הנשיא את כתב האמנה שגריר פולין החדש, מארק מגיירובסקי. "ההיסטוריה המשותפת של עמינו בת אלף שנים ולצד שיתוף הפעולה המוצלח יש גם חילוקי דעות. אנו נותיר את חקר ההיסטוריה להיסטוריונים. לצד ההיסטוריה החשובה ישנו העתיד. העתיד חשוב לשתי המדינות שלנו".

"היום הוא יום חשוב מאוד ומיוחד מאוד בשבילי, בשביל אשתי, משפחתי ובשביל פולין. אנחנו יכולים לפתוח פרק חדש ביחסים שלנו", פתח שגריר פולין בעברית וסיפר שהוא לומד עברית כבר כמה חודשים. "במרכז וורשה אני שומע לא מעט עברית מפי הדור הצעיר, וזה מעודד אותי מאוד כשאני חושב על יחסינו העתידיים", הוסיף השגריר ואמר: "ההיסטוריה נוכחת ותהיה כך תמיד, אנו נוסיף להתמקד בשיתוף הפעולה בתחומים הרבים בהם אנו פועלים יחד. אני רואה את תפקידי כמי שצריך לחזק את היחסים בין המדינות אף יותר".