מה יש לראש הלייבור נגד יום השואה?

עוד האשמה נגד ג'רמי קורבין: ב-2011 היה בין המחוקקים שביקשו לקרוא ליום הזיכרון לשואה, "יום הזיכרון לרצח עם".

גיא כהן , כ"א באב תשע"ח

ג'רמי קורבין
ג'רמי קורבין
צילום: רויטרס

גילוי נוסף מעברו של ג'רמי קורבין, ראש מפלגת הלייבור בריטית, צף אתמול (רביעי) בכלי התקשורת הבריטיים – וגם הוא, כמו גילויים רבים אחרים, תומך ברושם שהאיש הוא אנטישמי של ממש.

אתר "Politics Home" דיווח כי ב-2011 היה קורבין בין קבוצת המחוקקים – שהורכבה ברובה מאנשי לייבור – אשר שביקשו לשנות את שמו של יום הזיכרון לשואה, ל"יום הזיכרון לרצח עם – לעולם לא עוד, עבור כולם". זאת, כדי לשקף את העובדה ש"הנאציזם לא רדף רק יהודים".

קבוצה של 23 מחוקקים – אשר כללה חבר אחד ממפלגת השלטון השמרנית – הגישה את הצעת החוק ההיא ב-27 בינואר, 2017 – היום בו מציינים בבריטניה ובעולם את יום הזיכרון לשואה.

סוכנות הידיעות JTA ציינה כי גם היום, יום השואה הבריטי מוגדר רשמית כיום בו זוכרים גם את הקורבנות הלא-יהודיים של גרמניה הנאצית, כמו גם מקרי רצח עם אחרים בקמבודיה, רואנדה, בוסניה ודרפור.

לדברי קארן פולוק, יו"ר הקרן הבריטית לחינוך בנושא השואה, Holocaust Educational Trust, אמר בתגובה כי "השואה היתה פשע ספציפי, שבליבתו היתה מצויה האנטישמיות. כל ניסיון למחוק את אותה ספציפיות היא אופן של הכחשה ועיוות".

קורבין התנצל אתמול על כך שהשתתף באירוע לזיכרון השואה בשנת 2010, שבו נשמעו אמירות אנטישמיות. "אני מתנצל על החששות והחרדות שנגרמו", אמר.

באותו אירוע נאם ניצול השואה האיו מאייר, שביקר בחריפות את ישראל וטען כי היא מנצלת ומשתמשת בשואה כדי "להצדיק פשעים נגד הפלסטינים". מאייר האשים את ישראל כי היא רוצה לעורר אנטישמיות בעולם כדי "לעודד יהודים נוספים להגר לישראל".