תקציב המועצות הדתיות גדל בכ-5%

ביום חמישי האחרון חתם שר האוצר על תיקון החוק המאפשר את העברת התקציב למועצות הדתיות ל-2018 עם גידול של כ5% מהשנה שעברה

חיים לב , כ"ג באב תשע"ח

משה גפני
משה גפני
צילום: הלל מאיר/TPS

תקציב המועצות הדתיות לשנת 2018 אושר בסוף השבוע האחרון. בכך הסתיימה סאגה שנמשכה מחודש מרץ וגרמה לטלטלה בתקציב המועצות הדתיות.

במהלך השנה האחרונה נושא שיטת התקצוב למועצות הדתיות עלה לדיון בוועדת הכספים. יו"ר הוועדה ח"כ משה גפני ביקש להגדיל את השתתפות המדינה בתקצוב שירותי הדת ולהקטין את הנטל מהרשויות המקומיות.

עד היום שיטת התקצוב הנהוגה בהשתתפות המדינה בהוצאות התקציב של המועצות הדתיות הייתה 60% / 40% כאשר המדינה לוקחת על עצמה את החלק הקטן 40% ואילו הרשות המקומית נוטלת על עצמה את החלק הגדול 60%.

"בחלק מהמקרים המדינה הייתה מעבירה את חלקה אך הרשות המקומית לא הייתה עומדת בסיכום ובכך גורמת למועצה הדתית לקשיים כלכליים", אמר מנכ"ל המשרד לשירותי דת עו"ד עודד פלוס.

בשנת 2018 החליט יו"ר וועדת הכספים להוביל מהלך שיבטיח את חוסנה הכלכלי של המועצה הדתית. מדובר בשינוי דפוסי החשיבה ושינוי אסטרטגי של מקבלי ההחלטות בישראל. גפני הוביל את המהלך בחודש מרץ השנה וועדת הכספים בראשותו החלה לקדם חוק במסגרתו המדינה תממן 75% מתקציב שירותי הדת ברשויות המקומיות.

ח"כ גפני ביקר את שיטת תקצוב שירותי הדת. לפי השיטה הנוהגת טען גפני כי "הנטל נופל בחלקו הגדול על הרשויות, בשונה מתחומים רבים אחרים, בהם המדינה מעמידה את מרבית התקציב".

בנוסף עלה כי אמות המידה הוגשו באיחור שעה שהיו אמורים לקבל את אישור הוועדה עד ה-31 במרץ. נוכח המצב הורה ח"כ גפני לחוקק חוק שיאפשר את אישור התקצוב באיחור ולצד כך יקבע בו הליך מדורג להעלאת תקצוב המועצות הדתיות עד מצב בו יעמוד התקצוב על 25% מצד הרשויות ו-75% מצד המדינה. ח"כ גפני: "שירותי הדת אינם קבצנות, המצב משניא את השירותים הללו".

אמות המידה שהובאו לדיון על ידי המשרד לשירותי דת נשענות על המלצת 'הצוות המקצועי לקביעת סכום ההשתתפות המיוחד' בהוצאות תקציב המועצות הדתיות' לפיהן במועצות דתיות אזוריות יישאר שיעור ההשתתפות הנוכחי שנקבע בחוק לפני שנים ארוכות ועומד על 60 אחוז מצד המועצה האזורית ו-40 אחוז מצד המדינה, ואילו במועצות דתיות שאינן אזוריות, יקבע שיעור ההשתתפות של הרשויות בתקצוב המועצות הדתיות על פי חישוב קריטריונים שונים שקבעה הוועדה, משיעור של 25 אחוז ועד 75 אחוז.

בשבוע שעבר אושר תקציב המשרד לשירותי דת והוא עומד על למעלה מ-500 מיליון שקל לעומת 435 מיליון שקל ב-2017 – גידול של כ- 15%. בשנת 2019 צפוי תקציב המועצות הדתיות לגדול והוא יעמוד על כ-600 מיליון שקל.