"להתנות כל סיוע בהחזרת החללים"

השר ישראל כץ יציג בקבינט את תכניתו שעיקרה היפרדות סופית מעזה, וידרוש להתנות כל סיוע לרצועה בהחזרת החללים והשבויים המוחזקים בעזה

ניצן קידר , כ"ד באב תשע"ח

מתקרבים להכרעה. ישראל כץ
מתקרבים להכרעה. ישראל כץ
צילום: מארק ישראל סאלם

חבר הקבינט, שר התחבורה והמודיעין ישראל כץ, מתייחס הבוקר (ראשון) לישיבת הקבינט הצפויה להתכנס היום ולדון בהסדרה מדינית בעזה.

בציוץ בחשבון הטוויטר שלו העריך השר כץ כי "המצב בעזה מתקרב להכרעה. או הסדרה, או מלחמה".

השר ציין כי בדעתו להציג בקבינט חלופה לתוכניות המוצעות, "אציג היום את 'תוכנית האי-פרדות', לניתוק כל קשר אזרחי בין ישראל לעזה, ואתמוך בכל תוכנית שתכלול העמדת תשתיות מצריות בים וביבשה לטובת עזה- תחת פיקוח בינלאומי".

"בטווח הקצר, יש להתנות כל סיוע לעזה במתווה ברור להחזרת החללים והשבויים", הדגיש השר כץ.

כאמור, הקבינט המדיני-ביטחוני יתכנס אחר הצהריים לדון במאמצים אותם מובילים שליח באו"ם ניקולאי מלאדנוב וראש המודיעין המצרי עבאס כאמל להגעה להסדרה מדינית בין ישראל והפלסטינים בגבול עזה.

על פי דיווחים פלסטיניים, ארגון הטרור חמאס כבר הביע נכונות לקבל את תוכנית ההסדרה המצרית הכוללת רגיעה עם ישראל והעברת ניהול הנעשה בעזה לידי הרשות הפלסטינית.

מדובר בתוכנית שעתידה, אם תאושר על ידי הקבינט, להתבצע בשלבים. בשלב ראשון, אחרי הפסקה מוחלטת של טרור הבלונים וכל סוג של ירי אחר מעזה, ייפתח מעבר רפיח באופן קבוע ויינתנו הקלות במעברים לישראל ובנוסף יוגדל מרחב הדיג לדייגי עזה.

אם השלב הראשון יוכתר בהצלחה, לאחריו עתידים להיפתח מגעים להשבת האזרחים הישראלים וגופות החיילים המצויים בידי חמאס, כשהתמורה העיקרית תהיה קידום פרוייקטים בינלאומיים משמעותיים מאוד למען האוכלוסייה בעזה.