נתניהו: זכויות הפרט לא נפגעו

בפתח ישיבת הממשלה הבהיר נתניהו את נחיצותו של חוק הלאום, "בלי חוק הלאום אי אפשר להבטיח את היותה של ישראל מדינת לאום יהודית".

חזקי ברוך , כ"ד באב תשע"ח

ראש הממשלה בישיבת הממשלה
ראש הממשלה בישיבת הממשלה
צילום:אלירן אהרון

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס הבוקר (ראשון) בפתח ישיבת הממשלה השבועית לטענות נגד נחיצותו של חוק הלאום.

"מדינת ישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי. ישראל היא מדינה יהודית ודמוקרטית. זכויות הפרט מעוגנות בחוקים רבים לרבות חוק יסוד כבוד האדם וחירותו. אף אחד לא פגע ואף אחד גם לא מתכוון לפגוע בזכויות הפרט הללו. בלי חוק הלאום אי אפשר להבטיח לדורות את עתידה של ישראל כמדינת לאום יהודית", ציין נתניהו.

לדבריו, "חוק הלאום מבצר קודם כל את חוק השבות, מעלה אותו לדרגה אחרת. הוא מעניק זכות אוטומטית ליהודים ורק להם לעלות ארצה ולקבל כאן אזרחות. חוק הלאום מונע למשל את הניצול של סעיף איחוד המשפחות שבחסותו נקלטו בארץ רבבות רבבות פלסטינים מאז הסכמי אוסלו. החוק הזה עוזר למנוע את המשך הכניסה לישראל של פלסטינים ללא מטרה, ויתכן שהחוק הזה יוכל לסייע לנו לבלום כניסה עתידית של מסתננים".

"הדברים הללו ואחרים מתרחשים משום שחוקי המדינה עיגנו בחוקי יסוד רק את זכויות הפרט ללא שום איזון חוקתי של המרכיב הלאומי שלנו. לכן חוקקנו את חוק הלאום, כדי להבטיח את היותה של מדינת ישראל מדינה שהיא לא רק דמוקרטית אלא מדינת הלאום של העם היהודי ושלו בלבד. הדבר הזה נחוץ לא רק לדורנו אלא לדורות הבאים", הוסיף נתניהו.

ראש הממשלה התייחס גם למחאת העדה הדרוזית ואמר, "הקשר העמוק עם בני העדה הדרוזית והמחויבות שלנו כלפיה חיוניים אף הם ולכן אנחנו נקים ועדת שרים שתקדם את הקשר והמחויבות הללו ובמקביל תוקיר את המשרתים בצה"ל מבני כל העדות וכל הדתות".