מנהיג הלייבור מנסה למזער נזקים

ג'רמי קורבין במאמר בעיתון ה"גארדיין" הבריטי: "מכבד את הקירבה שיהודים רבים חשים למדינת ישראל".

גיא כהן , כ"ד באב תשע"ח

ג'רמי קורבין
ג'רמי קורבין
צילום: רויטרס

ראש מפלגת הלייבור הבריטית, ג'רמי קורבין, מנסה למזער נזקים אל מול האשמות חוזרות ונשנות כי הוא נגוע באנטישמיות, וכי הנגע הזה פשה במפלגה תחת הנהגתו.

ביום שישי התפרסם מאמר פרי עטו של קורבין בעיתון ה"גארדיין", בו הבהיר: "אני מבין לחלוטין ומכבד את החיבה והקירבה האיתנות שמרבית יהודי בריטניה חשים כלפי ישראל, תהא אשר תהא עמדתם לגבי הממשלה הישראלית הנוכחית."

"קורה שעוינות כלפי המדינה הישראלית או המדיניות שלה מובעת באמצעות מונחים גזעניים, ואת זה יש לגנות", כתב קורבין. "אבל ישנם גם הרבה יהודים לא-ציוניים או אנטי-ציוניים, שאין להטיל בהם כתם של אנטישמיים רק משום שאינם חלק מהמסורת הציונית".

ראש הלייבור התייחס גם למחלוקת סביב הגדרת האנטישמיות כפי שאומצה ע"י מפלגתו. ההגדרה לא מיישרת קו עם זו של הארגון הבינלאומי לזיכרון השואה (IHRA), אשר קובעת כי גם התבטאויות כמו השוואת ישראל לנאצים מהווה אנטישמיות.

קורבין דחה את הרעיון שהציונות היא גזענות, אבל הוסיף שלדעתו, גם אנטי-ציונות אינה גזענות. הוא קבע שהמפלגה טעתה כשלא התייעצה די הצורך עם הקהילה היהודית בקביעת עמדתה לגבי הגדרת האנטישמיות וציין כי הוחלט לפתוח את הנושא מחדש – הפעם תוך התייעצות עם הקהילה היהודית.