אלפים יגיעו לשמוע כליזמרים בשומרון

החלילן הנחשב לטוב בעולם והאמן המנגן על 150 כלים בלתי קונבנציונאליים, מצינורות ועד קישוא, יהיו בין אמני פסטיבל הכליזמרים ברבבה.

שמעון כהן , כ"ד באב תשע"ח

חנן בר סלע
חנן בר סלע
צילום: צבי יוכטמן

ברבבה שבשומרון יפתח מחר (שני) פסטיבל הכליזמרים הבינלאומי השלישי, לקראתו שוחחנו ביומן ערוץ 7 עם אמן הקלרניט חנן בר סלע, מנהלו האמנותי של הפסטיבל.

"תמיד לפני פסטיבל כזה ולפני שעולים על הבמה זה מלווה בהתרגשות מיוחדת", הוא מספר על תחושותיו יום לפני הפסטיבל. "בסך הכול אנחנו באים לשמח את הבריות ולעשות את זה הכי טוב שבעולם"

ובשקט בשקט מצליח הפסטיבל להביא אליו אומנים גם בתקופה המתוחה הנוכחית (ומתי אין תקופה מתוחה אצלנו) אמנם מרחבי העולם. בר סלע מספר כי "לפעמים זה לא פשוט, אבל אנחנו כבר שנה שלישית ומצליחים.

''השנה יגיעו מספרד הנריקה אוגארטה שהוא ווירטואוז של אקורדיאון, מוזיקאי בעל שם עולמי, מנצח על תזמורות סימפוניות מאירופה וכותב מוזיקה לסרטים ותיאטרון, אמן מאוד חשוב שגם מנגן ועוסק שנים במוסיקת הכליזמרים. הוא יגיע יחד עם נגן הקונטרבס שלו ממינכן, וגם ממולדובה מגיע קונסטנטין מוסקוביץ', נגן חליל-פן שאומרים שהא הכי טוב בעולם שמנגן מוסיקה צוענית, כליזמר, מוזיקה אנרגטית".

"בנוסף מוונקובר, קנדה, מגיע אמן מאוד מיוחד שיש אחד כמוהו בעולם. הוא מנגן על 150 כלים לא קונבנציונאליים, צינורות, קונכיות, אבנים... זה אחד שאתה מכניס אותו להום סנטר הוא מנגן שם על כל החנות, הוא גם מנגן על קסילופון, ויכול לנגן אפילו על גזר וקישוא. ראיתי סרטון מדהים שבו הוא קודח במקדחה שישה חורים, מכניס פיה של קלרינט למעלה ומנגן דברים מדהימים".

מוסיף בר סלע ומציין כי מהצד הישראלי יופיעו איראל זילבר, יונתן רזאל והוא עצמו, "לפסטיבל כבר יש שם 'הווסטוק של הכליזמר'", הוא אומר ומזמין את הציבור הרחב להגיע.

באשר לשילוב המעניין שבין מוסיקאים מרחבי העולם למוסיקה שנחשבת ליהודית, אומר בר סלע: "הם מנגנים ניגוני כליזמר שהיו מקובלים בעיירה היהודית בלמעלה ממאתיים שנה. הרפרטואר הכליזמירי תפס בעולם. למשל יש להקת רוק אמריקאית 'כליזמאטיק' שמשלבים מוסיקת כליזמר עם נגיעות רוק שלהם. יש את תופעת הכליזמר ביפן, בקוריאה, בגרמניה, בארה"ב ומדינות נוספות, הרבה אנשים עוסקים בסגנון הזה".

ומה באשר לציבור עצמו? האם גם אותו ניתן בקלות להביא לשומרון? "השנתיים האחרונות הוכיחו שמגיע ציבור משמעותי מכל הארץ, ולאו דווקא מהשומרון. אלפם מגיעים לפסטיבל הזה וזו הזדמנות טובה לקרוא להם ולמי שלא היה לבוא ולהשתתף".