ביבס: אגיש עתירה; דרעי: במומו פוסל

יממה לאחר שמשרד הפנים פסל את חוקי העזר העירוניים לפתיחת חנויות בשבת, מבהיר ראש עירית מודיעין לדרעי כי יגיש נגדו עתירה לבג"צ

מיכל לוי , כ"ה באב תשע"ח

זלזול בחוק. דרעי
זלזול בחוק. דרעי
צילום: Yaakov Lederman/Flash90

מלחמות השבת. יממה לאחר שמשרד הפנים פסל את חוקי העזר העירוניים לפתיחת חנויות בשבת, מבהיר ראש עירית מודיעין חיים ביבס לשר הפנים אריה דרעי כי יגיש נגדו עתירה לבג"צ.

"למודיעין-מכבים-רעות חוק עזר שאושר על ידי שר הפנים עוד בשנת 1996, והוא מאפשר פתיחת עסקים בשבת זה כ-20 שנה. אם שר הפנים יקבל החלטה נגד התיקון לחוק זה, אנחנו נפנה לבג"ץ כנגד השר ונפעל בכל האמצעים הציבוריים העומדים בידינו על מנת לסכל את ניסיונותיו הפוליטיים הציניים", הבהיר הבוקר (שני) ראש העיר במכתב שמוען לשר הפנים.

ביבס טוען כי בעיר קיים חוק עזר עירוני לפתיחת עסקים בשבת התקף זה שנים רבות, וכי בינואר האחרון אישרה מועצת העיר תיקון לחוק העזר הקיים, שאושר עוד בטרם נעשתה החקיקה החדשה בנושא בכנסת. לדברי ראש העיר, על פי החוק, שר הפנים רשאי לעכב את פרסום חוק העזר בתוך 60 יום מאותו היום שבו התקבל אצלו חוק העזר, אך השר לא עשה כך ולכן ניתן לפרסמו ברשומות.

"לא ייתכן שהשר עצמו לא יכבד את החוק, ויפעל ללא מקור חוקי לפעולתו. על כן, לאור השיהוי הרב ולאור הכלל 'נאה דורש, נאה מקיים', אין בסמכות השר להתערב או לעכב את חוק העזר, ויש לקדם פרסום התיקון לחוק", כתב ביבס.

בסיום מכתבו הודיע ראש העיר, "מודיעין-מכבים-רעות תישאר עיר פתוחה ופלורליסטית. לא אתן לאף גורם פוליטי לגרור אותנו לימי חושך. העיר תמשיך לספק בית חם לכל תושביה בהתאם לאופיים, ותמשיך לעודד כבוד הדדי בין המגזרים השונים בעיר, בבחינת 'איש באמונתו יחיה'. אנו נגן על כך הן במאבק משפטי והן במאבק ציבורי".

אמש טען דרעי כי ביבס עושה קמפיין בחירות על גבה של השבת בכך שהוא מבקש לפתוח חנויות מסחר בשבת ולא רק מרכולים.

"הצעת חוק העזר כפי שהועברה על ידי עיריית מודיעין-מכבים רעות לאישור שר הפנים נעשתה באופן חובבני ולא מקצועי. הבקשה כלל לא התייחסה לנתונים לבחינת התנאי בדבר סיפוק צרכים חיוניים, כפי שקובע החוק. הצעת חוק העזר, מבקשת לאפשר את פתיחת חנויות, וכן מרכולים וקיוסקים באזורי המלאכה והתעסוקה בלא שנקבעה כל מכסה על פתיחתם", הובהר בסביבתו של דרעי.

"יתרה מכך: על פי הצעת חוק העזר שביקשה לאשר עיריית מודיעין-מכבים רעות בראשות ביבס – פתיחת חנויות בשבת ללא כל מגבלה: מדובר בכל סוגי חנויות למסחר ולא רק מרכולים. מחנויות בגדים, נעליים ותכשיטים ועד בחנויות למוצרי חשמל, ריהוט ועוד", נטען.

דרעי הסביר כי מדובר בזלזול בחוק. "תהליכים אלו מלמדים על חוסר מקצועיות ועל זלזול בהוראות החוק. הטענה כי מדובר בניסיון לקושש קולות היא הפוכה ומר ביבס הוא בבחינת הפוסל במומו פוסל.

"אפילו עיריית תל אביב, בירת החילוניות של ישראל, ביקשה לפתוח מרכולים בלבד בשבת, בעוד חיים ביבס, ראש עיר חדשה יחסית, רוצה לפתוח חנויות בשבת בכל ענפי המסחר, לרמוס לחלוטין את העובדים, ולהפוך מאות אנשים לפועלים שעובדים 7 ימים בשבוע, ללא שום יום מנוחה. מר ביבס פירסם כאמור הודעה פופוליסטית, לא רצינית, רצופת אי דיוקים, המתעלמת מהחוק והאמת. חבל", הוסיף דרעי.