גורם מדיני: התוכנית האמריקנית מתרחקת

גורם מדיני אומר לערוץ 7 כי על סמך המסרים שעוברים מארה"ב לישראל, טראמפ לא יציג מתווה שלום לפני תחילת שנת 2019.

ניצן קידר , כ"ו באב תשע"ח

נתניהו עם גרינבלט, קושנר, פרידמן ורון דרמר
נתניהו עם גרינבלט, קושנר, פרידמן ורון דרמר
צילום: חיים צח, לע"מ

גורם מדיני אומר היום (שלישי) כי חרף המאמצים האמריקניים נראה שתוכנית השלום האמריקנית לא תוצג בטווח הזמן הנראה לעין.

הגורם הגיב למהלך של המועצה לביטחון לאומי בארצות הברית שפרסמה מכרז להעסקת מומחים לצוות היגוי שמוקם בנושא התוכנית, תחת הכותרת 'ועדה לענייני המדיניות במזרח התיכון'. בראש הוועדה יעמוד השליח המיוחד למזרח התיכון ג'ייסון גרינבלט.

"הרחבת הצוות שעוסק במתווה, אינו מעיד על דבר חוץ מעל הרצון של הממשל האמריקני שהנושא יישאר בסדר היום ברמה כלשהי ולא ירד ממנו", אומר הגורם לערוץ 7.

הוא מוסיף כי "מהשיחות שלנו עם האמריקנים ועל פי ההתנהלות הפלסטינית, תוכנית המאה כפי שכונתה על ידי טראמפ, הולכת ומתרחקת. המסרים שמגיעים מארה"ב מצביעים על כך שהמתווה הזה ודאי לא יוצג לפני בחירות אמצע הקדנציה בתחילת נובמבר וכפי שהעניינים נראים זה כבר לא יקרה ב-2018".

נזכיר כי הוועדה החדשה שהקים גרינבלט עתידה לעסוק במספר נושאים, כשהמרכזי בהם הוא הדרכים הכלכליות לקדם את השלום. צוות של מומחים יעסוק בהיבטים הביטחוניים והמדיניים של התוכנית וצוות אחר ירכז את השיווק התקשורתי של תוכנית השלום האמריקנית, שגם עליו טרם חשבו בממשל.

בארה"ב טענו כי הגיוס וההרחבה של הצוות הפועל עם גרינבלט מעיד על כך שהאמריקנים מעוניינים להאיץ את התוכנית ולחשוף אותה במהירות האפשרית, חרף הנתק המתמשך מהרשות הפלסטינית.