תלונות נגד הנופשים היהודיים בדאבוס

פקיד תיירות בכפר הסקי ביקש מהקהל החרדי לשפר התנהגותו. אנטישמי או לגיטימי?

גיא כהן , כ"ו באב תשע"ח

האלפים
האלפים
צילום: iStock

פקיד תיירות שווייצי המופקד על כפר הסקי בדאבוס כתב מכתב ובו התלונן על התנהגות הנופשים היהודים במקום. מכתב זה תורגם לעברית ונתלה במקומות ציבוריים בבתי המלון.

כפי שנחשף באתר "כיכר השבת", הפקיד – רטו ברנשי – שלח לפני כשלושה שבועות מכתב לראש הקהילה היהודית בדאבוס, רפי מוסבכר, שכותרתו "אורחים יהודים המבקרים בדאבוס בקיץ". במכתבו טען כי הגיעו אליו תלונות לגבי טיטולים ופסולת אחרת שמושלכת ביער, במקום בפחי הזבל, ולגבי "קבוצות גדולות" אשר "תופסות את גני שעשועים ולא מותירות מקום למשפחות קטנות".

טענות אחרות התייחסו לכך שאורחי מלון יהודיים משתמשים כביכול לרעה בכרטיסי האורח אשר מאפשרים שימוש חופשי ברכבל. לדבריו, האורחים החרדיים "נוטים לאבד את הכרטיסים יותר מאחרים". טענה משונה מעט התייחסה לכך שתיירים חרדיים "החזיקו את האף" בזמן סיור במפעל גבינות ובכך גרמו מצוקה לתיירים האחרים.

המכתב עורר הדים, גם בתקשורת השווייצית. בעוד שלא מעט יהודים טענו כי הן משקפות אנטישמיות ותו לא, הרי שבארגון הפדרציות היהודיות אמרו כי מדובר בסך הכל ב"בקשה ואזהרה לציבור האורחים שמגיעים מחוץ לשווייץ להקפיד על כללי ההתנהגות והנימוס החלים במקום". מתברר כי מי שתרגם את המכתב לעברית היה מוסבכר עצמו.

כפר הסקי בדאבוס הפך בשנים האחרונות יעד פופולארי עבור חרדים. זאת, משום המחירים הנמוכים בעונה זו, בכפר שנבנה כדי לשרת תיירים בעונת הסקי.