'מתארים אותנו כמו ילידים באפריקה'

דובר העדה החרדית הספרדית בירושלים מסביר את ההתנגדות לסיורי תיירים במאה שערים וגאולה: 'אם זה יאושר בעירייה נבהיר את התנגדותנו'.

שמעון כהן , כ"ו באב תשע"ח

לא ספארי. מאה שערים
לא ספארי. מאה שערים
צילום: ליאור מזרחי, פלאש 90

עיריית ירושלים מקדמת מיזם לסיורי תיירים בשכונותיה הוותיקות של העיר, מאה שערים, הבוכרים וגאולה.

מי שמתנגדים נחרצות לקיומם של הסיורים הללו ומבקשים למנוע אותם הם גורמים בעדה החרדית בעיר ובהם העדה החרדית הספרדית בירושלים. עם דוברה, הרב אברהם בצלאל, שוחחנו ביומן ערוץ 7.

"יש כלל שחז"ל לימדו אותנו, טובתם של רשעים היא רעה אצל צדיקים. זה העיקרון שהנחה את העדה החרדית הספרדית, שצריך להיבדל", פותח הרב בצלאל ומזכיר את התחושות הקשות שקיימות בקרב תושביה הוותיקים של שכונת מחנה יהודה מאז הפכה העירייה את מתחם השוק למוקד תיירות אליו מגיעים מכל העולם. "בשכונת מחנה יהודה הפרצות נוראות בלילות, תושבי המקום זועקים. מדובר בציבור שפונה לנציגים החרדים אבל אזניהם אטומות. יש שם זעקה גם של תושבים שאינם חרדים, שנעשים שם דברים מזעזעים שלא ניתן להעלות אותם".

לטעמו של הרב בצלאל נבחרי הציבור החרדים במועצת עיריית ירושלים אינם מתייחסים למצוקת התושבים מאחר ו"התחושה שלהם היא שהאנשים הללו בכיס שלהם", כלשונו.

ובאשר להתנגדות החרדים לסיורי התיירים בשכונות: "מובא בזוהר הקדוש שיש עניין לקרב, בפרט בימי הסליחות והרחמים, אבל הדברים צריכים להיעשות על פי התורה הקדושה. לא יתכן שיבואו בערבוביה נוראה בכל מקום, ובפרט במקום שבו מחנכים את הילדים על חינוך הפוך מכך".

עוד הוא מספר כי "מגיעים מדריכים עם תיירים והופכים את החרדים ללעג וקלס. מעדויות בשכונות, אנשים שמעו אותם מדמים את התושבים לשבטים פרימטיביים, אומרים להם שלא צריך לנסוע לאפריקה, יש את זה כאן בירושלים. אמנם ביזיונות לא חדשים לאנשי ירושלים והם מוכנים לקבל זאת באהבה לכבוד שמים, אבל המדריכים הללו מרמים את האנשים. הם מביאים אותם לסליחות ויחד עם זה מבזים את התושבים. אנחנו לא מבקשים כבוד, אבל מבקשים שלא לשקר ולא לספר סיפורים שלא היו ולא נבראו".

על אופיו של המאבק נגד הסיורים שלפי שעה ההכרעה בעניינם ממתינה לוועדת הכספים של עיריית ירושלים, הוא אומר כי "כל מאבק כזה ייצא בשעתו. אם יחליטו שיורדים מהעניין מה טוב ומה נעים, אבל אם לא, אז יש תושבים שמדובר עבורם בכאב גדול והם יבהירו שהמבקרים לא רצויים".

"חשוב לציין שאנחנו לא סוגרים את השכונות, ומגיעים לכאן גם אנשים שאינם שומרי מצוות, אבל ללא לעג לתורה וללומדיה", אומר הרב בצלאל ומוסיף בעיה נוספת: "הם גם מגיעים עם תלבושת לא צנועה ומוטלת חובת מחאה, כמובן בדרכי נועם, שלא הולכים כך בערבוביה. מגיעות גם קבוצות שעוצרות את האוטובוסים והמכוניות במרחק ויוצרים חילול שבת".

על פי דיווחים תקשורתיים לתושבים מפריע גם תוכן ההדרכות שמועברות לתיירים. זאת כאשר המדריכים מציינים בפני המבקרים כי השכונות שכיום הן חרדיות לחלוטין כללו בעבר לא מעט תושבים בני מגזרים אחרים, כולל ציוניים.

הרב בצלאל מבהיר כי מה שמפריע לתושבים הוא "כל מה שפוגע ברוח התורה. כל דבר כזה הוא מפריע והתושבים מתנגדים לכך. ברור שמביאים גם הרבה סילופים, אומרים דברים שלא כהווייתם. נכון שבעבר היו גרים בשכונות הללו בערבוב, אבל מצד שני הם לא תמיד אומרים את הדברים הנכונים והאמתיים. אלו דברים שגובלים בהשמצות".