הסנקציות באירן: "עשרות מוכרים כליות"

ד"ר תמר עילם גינדין, מומחית לאירן, מתארת את חומרת המצב הכלכלי באירן, "מצאתי אתר בו עשרות אנשים מציעים למכור את הכליה שלהם".

ערוץ 7 , כ"ו באב תשע"ח

טהרן, איראן
טהרן, איראן
ISTOCK

ד"ר תמר עילם גינדין שוחחה היום (שלישי) עם ענת דוידוב ברדיו 103fm והתייחסה לעיצומים שהטיל נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, על אירן.

"מצאתי אתר שובר לב, בו יש עשרות אנשים עם מספרי טלפון שמציעים למכור את הכליה שלהם", סיפרה ד"ר עילם גינדין.

יש לציין כי עוד לפני שנכנסו לתוקפם העיצומים החדשים, מצבה הכלכלי של אירן היה גרוע, ובעוד שלושה חודשים יחולו הסנקציות גם על הסכמי הנפט עם המדינה, דבר שיפגע אנושות בכלכלת אירן ועתיד להשפיע גם על מחירי הנפט בעולם ולהוביל להתייקרות.

ד"ר עילם גינדין היא מומחית לאיראן המלמדת במרכז האקדמי שלם. לדבריה, "מה שהולך לקרות מהיום אלו הגבלות במסחר במטבע חוץ, אסור יהיה למכור דולרים לתוך איראן ויש גם בעיה של העברת כספים מחוץ למדינה. אסור להכניס מתכות למדינה ולכן גם מחיר הזהב זינק בהתאם, כנ"ל גם חלקי החילוף לרכבים".

"ראיתי סרטון של אדם שבועט בטלוויזיה כשרוחאני נואם. לאנשים עכשיו אין כסף והם שוברים חסכונות. מצאתי אתר שובר לב בו יש עשרות אנשים עם מספרי טלפון שמצעים למכור את הכליה שלהם. שיעור ההתאבדויות עלה בגלל המצב הכלכלי, אנשים מחטטים בפחים כבר תקופה הארוכה והפערים בין העשירים לעניים ממשיכים לגדול", סיפרה.

כשנשאלה עילם גינדין לאן זה עוד יכול להתדרדר והאם המחאה החברתית במדינה תצליח לעורר שינוי חשיבה, השיבה "מתישהו הם יפתיעו אותנו. אנחנו רגילים לדפוס החוזר שיש מחאה שמדוכאת אך הם עוד יפתיעו אותנו. מכרים אמרו לי לפני שנים שמחיר החירות של אירן יהיה גבוה יותר משל סוריה. יכול להיות שכשאין להם מה להפסיד זה יעבוד".

היא התייחסה גם לסגנון דיבורו הבוטה של נשיא אירן כלפיי ארה"ב, "רוחאני כל הזמן מאיים על ארה"ב שלא תשחק עם הזנב של האריה כי זה יסכן אותה, אך זה בדיוק מה שהוא עושה כעת. נראה שהוא לא מבין שהוא אינו בעמדת כוח. מצד אחד הוא נבחר על ידי העם ויש ציפיות ממנו ומצד שני יש לו בוס על הראש, הוא כלוא בתוך הצרות של עצמו. אני לא מקנאת בעמדה בה הוא נמצא".