בג"ץ: חוק גיוס חדש - עד דצמבר

שופטי בג"ץ דחו את פקיעת חוק הגיוס הקיים עד ל-2 בדצמבר 2018, למרות שהמדינה ביקשה לדחות את פקיעתו עד לאפריל 2019.

שלמה פיוטרקובסקי , כ"ו באב תשע"ח

דיון בבג"ץ על השיוויון בנטל
דיון בבג"ץ על השיוויון בנטל
צילום: חזקי ברוך

שופטי בג"ץ נתנו למדינה ארכה של שלושה חודשים נוספים לחקיקת חוק הגיוס החדש, לפני שתוקפו של חוק הגיוס הקיים יפקע.

בכך קיבלו השופטים באופן חלקי מאוד את בקשת המדינה שהוגשה על פי הנחיית ראש הממשלה, לדחות את המועד האחרון לחקיקת חוק הגיוס עד לסוף כנס החורף הקרוב, בחודש אפריל 2019.

בהחלטתם כתבו שופטי בג"ץ, "לאחר ששקלנו בדבר החלטנו להיענות לבקשה בחלקה ולדחות את מועד בטלותו של פרק ג'1 לחוק שירות בטחון כך שתיכנס לתוקף ביום 2.12.2018 תחת המועד שנקבע בפסק הדין".

חבר ועדת חוק הגיוס, ח"כ אורי מקלב, הגיב הערב על החלטת בג"ץ, "תהליך החקיקה נמצא בסופו כך שלוח הזמנים החדש יאפשר את סיום חקיקת החוק, שעיקרו הכרה בערך ובחשיבות המשך לימוד התורה בארץ ישראל".

ממפלגת "יש עתיד" נמסר, "בג"צ אמר היום לממשלה את מה שאנחנו אומרים מהרגע הראשון. אין שום צורך לחכות יותר. החוק מוכן. אסור לשנות בו אפילו אות אחת כפי שהתחייב שר הבטחון לציבור ולצה״ל. אנחנו תומכים בו, משרד הבטחון תומך בו, צה"ל והרמטכ"ל חתומים עליו ויש לו רוב בכנסת".

יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, הוסיף, "בג"צ צודק, אין שום סיבה לאפשר לנתניהו לבזבז זמן נוסף. נתניהו לא זקוק להארכת זמן, הוא זקוק לאומץ. יש לחוקק עכשיו את חוק הגיוס כדי שיותר חרדים יתגייסו, ישרתו וישתלבו בשוק העבודה. שופטי בג״ץ העבירו מסר חד וברור לנתניהו: תפסיק למשוך זמן. אני קורא לראש הממשלה לבלום את הכניעה למפלגות החרדיות ולקדם את ישראל צעד נוסף לשיוויון בנטל. שוב הוכח שדרכה של יש עתיד נכונה וצודקת, בעוד דרכו של נתניהו עמוסת שיקולים פוליטיים ויוצרת פילוג. יש עתיד מוכנה להתייצב ממחר בכנסת כדי להעביר את החוק בזמן".

בבקשת המדינה נאמר כי "הסדרת סוגיית גיוסם לשירות של בני הישיבות היא אחת הסוגיות המורכבות והרגישות ביותר הניצבות בפני החברה הישראלית".

מנגד הודיע סגן שר הבריאות יעקב ליצמן לראש הממשלה כי במידה ולא תוגש בקשת דחיה לבג"ץ בעקבות פקיעת חוק הגיוס הקודם, הרי שהוא יפרוש מהממשלה.

לליצמן אצה הדרך לבקשת דחיה שכן על פי החלטת מועצת גדולי התורה מלפני כחצי שנה, במידה וחוק הגיוס אינו מחוקק בשלש קריאות במושב האחרון, על סיעת יהדות התורה לפרוש מהקואליציה.

אולם יומיים לפני סיום המושב, בהתייעצות טלפונית עם חברי מועצת גדולי התורה החסידית, התקבלה ההחלטה שלא להורות לחברי הכנסת החסידיים על פרישה מהקואליציה במידה ותתקבל תשובה מבג"ץ עד ר"ח חודש אלול. זאת, כדי לאפשר לבג"ץ להשיב עד אז תשובה לבקשת הדחיה של המדינה.