ההסתדרות הרפואית:
מי שינהג באלימות לא יטופל

יו"ר לשכת האתיקה של ההסתדרות הרפואית ד"ר תמי קרני: מי שיפעיל אלימות לא יוכל לקבל טיפול רפואי באותו מוסד רפואי.

אלירן אהרון , כ"ו באב תשע"ח

בית חולים. אילוסטרציה
בית חולים. אילוסטרציה
צילום: ISTOCK

בשעה שאחיות בתי החולים שובתות במחאה על אלימות מטופלים התכנסה הערב (שלישי) ועדת האתיקה של ההסתדרות הרפואית לדיון בתופעת האלימות נגד אנשי צוות רפואי.

ד"ר תמי קרני, יו"ר לשכת האתיקה של ההסתדרות הרפואית, סיפרה עם תום הישיבה לערוץ 7 כי הוחלט שרופאים רשאים שלא לטפל באנשים אלימים.

"אני לא עורכת דין, אני אשת אתיקה רפואית. רופא מחויב לשמור על בריאותו ורווחתו כדי לתת טיפול לחולים אחרים. אם הוא נפגע הוא לא יכול לטפל", הסבירה ד"ר קרני.

ד"ר קרני הוסיפה והסבירה, "אנחנו לא שק חבטות, הרופאים באים מתוך מטרה של לעזור ולעשות טוב ולא כדי לעשות נזק. מבחינה אתית אנחנו לא יכולים לתת טיפול למי שהוא אלים".

"אנחנו כמובן ניתן תמיד טיפול חירום", הדגישה ד"ר קרני, אך ציינה, "מי שינהג באלימות לא יוכל לקבל טיפול באותו מוסד רפואי שבו הוא נהג באלימות".

בנוגע להיבט הפרקטי של העניין ציינה ד"ר קרני, "קודם כל יש כאן את האישור האתי שלא לטפל באנשים אלימים. הצד הפרקטי הוא לא עניין אתי אלא משפטי שצריך להתבצע על ידי המדינה".

כאמור, אחיות בתי החולים שובתות החל מהבוקר בדרישה משרי הממשלה ובראשם סגן שר הבריאות והשר לביטחון הפנים לפעול ליישום המלצות שפורסמו כבר לפני תשעה חודשים על ידי הוועדה למיגור האלימות.

בין ההמלצות: הצבת שוטרים בחדרי המיון, התקנת אמצעי הגנה דוגמת אפליקציות וסיירות אופנועים ברפואת הקהילה, והחמרת הענישה. האחיות דורשות גם הגדלת התקנים והפחתת העומסים על האחיות.