משה ליאון לערוץ 7:
ירושלים זקוקה למנהל, לא לפוליטיקאי

המועמד לראשות ירושלים מתנער מתיוגו כאיש של דרעי וליברמן ומבקר את תכנית אלקין לחלוקת העיר. "אלקין יגיע למסקנה שנכון לו לפרוש".

עוזי ברוך , כ"ז באב תשע"ח | עודכן: 13:19

משה לאון בשיחה עם ערוץ 7
משה לאון בשיחה עם ערוץ 7
צילום: ערוץ 7

עם התחממות מערכת הבחירות בירושלים פגשנו את המועמד לראשות העיר, חבר המועצה משה ליאון, לשיחה על ההתמודדות ועל התכניות ליום שאחרי, במידה ואכן ייבחר, והשאלה הראשונה שהצבנו בפניו היא למה הוא כאיש עסקים מצליח נצרך, בעצם, לכל ההתמודדות הזו.

"אני רואה את זה כאתגר לאחר שעשרים וחמש שנים עסקתי בניהול של משרד רואי חשבון גדול, כמנכ"ל משרד ראש הממשלה, יו"ר רכבת ישראל ויו"ר הרשות לפיתוח ירושלים, אני מרגיש שנקראתי לדגל, אני "חולה" על העיר הזו ואני רוצה להוביל אותה קדימה ולגרום לכך שהצעירים לא יעזבו אותה, שנבנה עבורם, נפתח מקומות תעסוקה למענם, נשפר את איכות החיים בעיר. אני רואה זאת כשליחות אמיתית ולא כמקפצה פוליטית".

בדבריו מגיב משה ליאון לאותם המטיחים בו, כבעבר, כי הוא בכלל תושב גבעתיים ואינו קשור באמת לעיר בה אותה הוא מבקש לנהל. ליאון מזכיר כי הטיעונים הללו נאמרו כלפיו כבר לפני חמש שנים ובאותם ימים נטען גם כי הדברים יוכחו לאחר הבחירות במידה ולא ייבחר. רבים אז הימרו כי יעזוב את העיר וישוב לגבעתיים, העיר ממנה הגיע, אך במשך חמש השנים האחרונות הוא הוכיח לכולם את ההיפך.

"עמדתי בכל ההבטחות שהבטחתי. אני גר בירושלים. אשתי, אני והמשפחה בירושלים והייתי במשך חמש שנים חבר מועצה מן המניין, הכרתי את העיר לפני ולפנים, אני מכיר את הבעיות בירושלים ואני יודע לטפל בהם. אני חש כשיר לעשות זאת".

מתמודד מרכזי עמו צריך ליאון להיאבק על המשרה הוא השר לענייני מורשת וירושלים, השר זאב אלקין, ובהיות השניים בני הציונות הדתית הם מציבים בפני הציבור הירושלמי הסרוג התלבטות משמעותית במי נכון וראוי לבחור. במאבק על הקול הסרוג צריך ליאון להתמודד עם תיוגו כאיש של השרים אריה דרעי ואביגדור ליברמן, אישים שהציבור הדתי לאומי חש כלפיהם מרחק לא מבוטל, וכל אחד מסיבותיו.

"מדובר בספין תקשורתי. ב-2013 ברקת ניסה לטעון שאני נציג של דרעי וליברמן אבל כולם יודעים שזה לא כך. כל החרדים היו איתי, כל שרי הממשלה היו איתי, סער, אקוניס, ארדן ואחרים. הוא הדביק לי את העניין הזה וטען שאני נציג של דרעי וליברמן. אני חבר של כולם וזה נכון, וצריך לזכור שדרעי מיצג ציבור של 35,000 בוחרי ש"ס בירושלים. אנחנו מדברים על כ-240 אלף בוחרים כך שזה מספר גדול מאוד. גם לגבי ליברמן אנחנו חברים טובים מאוד".

בהקשר זה מזכיר ליאון את פעילותו מול השר ליברמן לטובת הציבור הדתי לאומי בשני מקרים הזכורים מהתקופה האחרונה, מניעת סגירת הפנימייה הצבאית 'אור עציון' וההתייחסות למכינת 'בני דוד' בעלי. ליאון מספר כי הרב דרוקמן הגיע אליו לביתו מספר פעמים ובאחד המקרים נועד בביתו של ליאון עם השר ליברמן לשיחה על חשיבותה של הפנימייה הצבאית 'אור עציון'. לדבריו נכון וניתן למנף את הקשר עם דרעי וליברמן לטובת ירושלים כולה ובעקיר לטובת הציבור הציוני דתי.

לנוכח דבריו אלה ולנוכח היותו בשר מבשרה של הציונות הדתית, נשאל ליאון אם הוא חש אכזבה מכך שרבנים מובילים בציונות הדתית אינם נחלצים לעזרתו במערכת הבחירות. ליאון נשמר בדבריו ומציין כי להגדיר את תחושתו כאכזבה תהיה אמירה קשה מדי, אך הוא מודע לכך שבקשת הרחבה של הציונות הדתית יש גם מי שאין בו את הכרת הטוב.

ובחזרה להתמודדות ראש בראש של ליאון מול אלקין. לטעמו של ליאון השיקול המרכזי של הבוחר צריך להיות סביב השאלה מי יידע לנהל את העיר טוב יותר ולטפל בבעיותיה האמתיות של העיר ויבלום את ההגירה השלילית הקיימת זה מספר שנים, יוסיף מקומות עבודה ודיור, "מי שיוכל לעשות את זה זה מי שיש לו ניסיון ניהולי שרוצה לממש את כל מה שלמד בשנות היותו מנהל. העיר ירושלים זקוקה למנהל ולא לעוד פוליטיקאי".

סוגיה נוספת לה מתייחס ליאון היא הצעתו-תכניתו של השר אלקין באשר לשכונות מסוימות במזרחה ובצפונה של ירושלים, שכונות אותן הוא מציע להפוך לרשות מוניציפאלית עצמאית שתבלום את המשבר הדמוגרפי הנראה באופק המתקרב של ירושלים. לטעמו של ליאון מדובר בתכנית מסוכנת שאינה אלא צעד מהיר לקראת חלוקתה של העיר.

"אני חושש מאוד מהתכנית הזו. זו תחילת חלוקתה של ירושלים. אלקין שוכח שבשנים האחרונות למדנו שאסור לעשות שום צעד חד צדדי וכל צעד חד צדדי קטן הופך לגדול. אם אתה מעביר שטח מירושלים לרשות מוניציפאלית ערבית מחר יכול לבא נשיא אמריקאי אחר או ראש ממשלה אחר, מהשמאל, שיאמרו שכפי שוויתרת על השטח הזה בוא ונעביר את השטח לרשות הפלשתינית. אלו צעדים מהירים לחלוקת העיר. זו אמנם לא נסיגה אלא תחילת הפרדה, אבל ראינו מה קרה בהתנתקות. יש כאן תחילת חלוקה בפועל של ירושלים".

להערכתו של ליאון הוא ינצח כבר בסיבוב הראשון ולדבריו סקרים שהוא מחזיק מלמדים אותו על כך. "בחודש הקרוב אלקין יגיע למסקנה שנכון לו לפרוש לפני הבחירות ולחזור לממשלה".

על הקואליציה שהוא מעוניין לראות תחת כהונתו בכיכר ספרא אומר ליאון כי "לאחר חמש השנים שהייתי במועצה אני סבור שחשוב שיהיו כמה שיותר חברים בקואליציה. אני רוצה להמשיך את המדיניות של קואליציה רחבה של חרדים, ציונות דתית והסיעות החילוניות. אעשה מאמץ גדול שיום לאחר המלחמה יהיה שלום בין כולם וננסה לאחד את כל הסיעות".