האיחוד האירופי מדלג על ישראל

האיחוד גיבש תוכנית לחיבור בין יו"ש לעזה, כולל נמלי תעופה, ים ומסילות, בלי לעדכן את ישראל. השר ישראל כץ דחה את התוכנית על הסף.

חזקי ברוך , כ"ז באב תשע"ח

ישראל כץ
ישראל כץ
צילום: הלל מאיר/TPS

האיחוד האירופי גיבש תכנית להקמת תשתיות תחבורה שתחבר את רצועת עזה ליהודה ושומרון בלי לעדכן או לערב גורמים בישראל.

על פי הדיווח הבוקר (רביעי) בכאן רשת ב', במסגרת התוכנית, מוצע להקים תשתיות ענק שכוללות גם את שטחי C, שטחים הנמצאים בשליטה ישראלית מלאה.

גיבוש התוכנית באיחוד האירופי נמשך 18 חודשים והיא אמורה לקחת 30 שנה. על פי התכנית, יוקמו נמלי תעופה וים, רשת ענפה של מסילות רכבת וכבישים שיחברו את כל חלקי יהודה ושומרון עם עזה.

על אף שהתכנית נוגעת בחלקים רבים שנמצאים בשליטה ישראלית, כולל במזרח ירושלים, האיחוד האירופי כלל לא טרח לעדכן בנושא את המנהל האזרחי או גורמים אחרים בישראל.

שר התחבורה ישראל כץ סיפר כי התוכנית מוכרת לו. "הבהרתי שעזה לא תתחבר ליהודה ושומרון. כל התכניות שלהם על הנייר ולא מקובלות לחלוטין", אמר כץ בריאיון לרשת ב'.

מהאיחוד האירופי נמסר בתגובה כי "אנחנו לא זקוקים לאישור מישראל לגיבוש תכנית האב בנושא תחבורה, ולכן גם לא ביקשנו אישור כזה. הפרויקט לא כולל כרגע שום בנייה בפועל בשטחי c או בכלל. הפרויקט הוא חלק מהשקעה כוללת של האיחוד בפעילות השלטונית של הרשות הפלסטינית ובראייה עתידית לקראת הקמת מדינה פלסטינית".