ח"כ לבני למחנה הלאומי: ''זמנכם תם''

יו"ר האופוזיציה ציפי לבני נאמנה בכנסת, "מכאן והלאה כללי המשחק השתנו. אין לנו שום כוונה להוריד את הראש, לא נתקרנף מול הפילוג''.

חזקי ברוך , כ"ז באב תשע"ח

לבני נואמת בכנסת, היום
לבני נואמת בכנסת, היום
צילום: דוברות הכנסת – נעם ריבקין פנטון

יו"ר האופוזיציה ח"כ ציפי לבני (המחנה הציוני) נאמה במליאת הכנסת, בדיון מיוחד שיזמה האופוזיציה נגד חוק הלאום.

״הגיע הזמן לשנות את הדיון ממי בעד או נגד הספינים שלכם, אלא מי בעד או נגד מגילת העצמאות. יש שאלה אחת שראש ממשלת ישראל לא מסוגל לענות - מה לעזאזל יש לו נגד מגילת העצמאות?", שאלה לבני.

''מה מפריע לו במסמך שחיבר את כל הנהגת הציבור היהודי שהתייצבו בזה אחר זה וחתמו על המסמך היפהפה והמכונן. סוציאליסטים וקומוניסטים, חרדים וגם הרוויזיוניסטים. מנהיגים שחברו לרגע מכונן של אחדות סביב מסמך מכונן''.

לטענת ח"כ לבני, ''שבעים שנה למדינת העם היהודי וממשלת ישראל קורעת את מגילת העצמאות ואיתה את העם ואת החברה בישראל. אנחנו לא נתקרנף, לא נפחד. י אנחנו לא מייצגים מיעוט. רוב מוחלט בציבור תומך במגילת העצמאות אבל רבים בוחרים במי של מייצג אותה שחוטף את הציונות למקום אחר.

''כפי שאנחנו מתרגשים מ'אנו מכריזים בזאת' של לפני שבעים שנה, אנו הולכים להכריז היום עוד משהו – היום אנחנו מכריזים בזאת שנשמור על מגילת העצמאות. שנהיה המקף המחבר בין היהודית לדמוקרטית ולא הקו המפריד ביניהם.

''ואנו מכריזים היום עוד משהו - מכאן והלאה כללי המשחק השתנו. אם אתם חושבים שאתם תכנו כל מי שמתנגד לכם בוגד - הדבר הזה הסתיים. אין לנו שום כוונה להוריד ראש, לגמגם, להתנצל או להתקרנף. יש לנו מאבק לנהל, בראש מורם''.

ח"כ לבני סיפרה עוד על הקו שתוביל כיושבת-ראש החדשה של האופוזיציה. ''זה הולך להיות מאוד ברור הפעם, כי הגזמתם. לא נשאר כבר כמעט מיעוט במדינה שלא צירפתם לאויבי המדינה. D9 על כולם. אנחנו מאמינים בברית שווים. כל אזרח ישראלי הוא שווי זכויות, גם אם הוא לא יתמוך בנו פוליטית כי אנחנו מחויבים לשוויון לכולם. זה הדבק.

''אתכם מחבר דבק השנאה והפחד - אותנו מחבר דבק של ערכים ושל דרך. הדבק שחיבר את כל מנהיגי הישוב היהודי בעת הקמת המדינה. הדבק שנתניהו מנסה לפורר עם החומצה ששופך על מערכות היחסים בינינו.

''שכחת ביבי מה זה להיות יהודי ו'אהבת לרעך' ו'אהבת את הגר'. הפכת להיות עוד פוליטיקאי פופוליסט, עומד בראש מפלגה פופוליסטית שמנהל שנאת זרים ומיעוטים לצרכים הפוליטיים שלו. אלה החברים שלך באירופה וזה מי שאתה''.

אני פונה גם לציבור ולמובילי המחאות. היינו שם בשתי ההפגנות האחרונות של הדרוזים והלהט"בים, לא רציתם פוליטיקאים על הבמה. אני רוצה לומר לכם מעל הבמה הזאת: הכל פוליטי. אל תתחבאו מאחורי 'אנחנו לא ימין ושמאל'. המחבר בים הלהט"בים והדרוזים שהם רוצים שוויון''.

במהלך הנאום פנתה ח''כ לבני גם לערביי ישראל, "עמדתנו היא שישראל היא מדינת העם היהודי ויש בה שוויון לכולם. יש לי מחלוקת עמוקה וקשה עם אלה שלא מקבלים את קיומה של ישראל, כמדינת העם היהודי, כפי שיש לי מחלוקת עמוקה וקשה עם הממשלה״.

לסיכום אמרה לבני: "אזרחי ישראל, בואו נצא רגע מהביצה הזאת ונדמיין לרגע מדינה שבמקום כל כיפופי הידיים האלה, עוברים לשיח. שיח שמלווה אותו כבוד בין חלקים שונים בחברה הישראלית. אנחנו מתחייבים להחזיר את העקרונות של מגילת העצמאות לחיינו. זאת ההתחייבות שלנו, איתה ועליה נילחם עד שננצח בבחירות. זמנכם תם".