לחגוג את אלול

האווירה הנוגה של אלול מתאימה לי תמיד. וזה גם הזמן לעשות שינויים לקראת השנה החדשה. חתונה למשל

מנדי גרוזמן , כ"ח באב תשע"ח

מנדי גרוזמן
מנדי גרוזמן
צילום: מירי שמעונוביץ

כששואלים איזה חג הכי אוהבים, תמיד מתחשק לי לענות "אלול", אבל אני נמנע כי בכל זאת, אלול הוא לא חג ולא כדאי לצאת מוזר. חבל, כי האמת היא שאלול הוא לגמרי חג.

אם כבר יש ספק מהו חג, הייתי מעמיד את פורים לבחינה. מה זה החג הזה, שצועק עליך "יהודי! תהיה שמח"? מה שמח, מה? ואם בדיוק היה לי שבוע קשה? ואם לא בא לי? ואם אני עצוב עכשיו? אי אפשר להיות שמח ועצוב ביחד. פורים הוא חג מלחיץ כי הוא גורם לך לפחד לא לעמוד בציפיות שלו. פורים הוא החבר הכיפי, שמרוב שהוא כיפי, בילוי איתו מרגיש קצת טו מאץ'. אחרי יום ארוך ומעייף אתה רוצה חבר שיסכים איתך שהחיים מפרכים וביחד תזמזמו ניגון איטי, ולא חבר שמפעיל לך להיט קצבי ומתחיל לרקוד כשכל מה שבא לך זה להניח את עצמך על ספה ולא לזוז.

אז פורים הוא חג מסובך. אבל אלול, אח, אלול. איזה חודש נהדר. לא משנה באיזה מצב נפשי אתה נמצא, אווירה נוגה תמיד באה טוב. תשעה באב הוא יום עצוב, ועצב אנחנו לא אוהבים. אבל אלול הוא דיכי קל מתמשך, שמתאים לנו תמיד. מזג האוויר הקריר שמתלווה לאלול, קולות הסליחות מבית הכנסת והסיורים בין הסמטאות כבר הופכים אותו לחגיגה של ממש. חבל שכל אלול מרוכז בחודש אחד, היו צריכים לפרק אותו לשלושים ימי אלול ולפזר כמה מהם בכל חודש.

אבלות של רווקים

אני תמיד אוהב ששינויים בחיי האישיים יתרחשו במקביל לסיומה של שנה ותחילתה של חדשה. זה עושה לי סדר בראש. שינוי בעיצומו של חודש טבת הוא תקוע ולא קשור בכלל. אבל באלול, גם ככה אנחנו במצב של השלמה והכלה, ואם צריך לעבור דירה אז סבבה, נעבור דירה ובשנה הבאה יהיה כיף. איכשהו בשנים האחרונות זה תמיד הסתדר לי. בשנה שעברה בחודש אלול עזבתי עבודה והתחלתי חדשה, עברתי דירה, קניתי רכב, ועוד אי אילו שינויים שאין כאן המקום לפרטם. השנה באלול אני מתעתד לעבור דירה (לעבור דירות זה המקצוע שלי), אבל חוץ מזה לא צפויים שינויים מיוחדים בחיי. מה שכן, מתרחש שינוי משמעותי מאוד בחיים של חבר שלי, והוא משפיע גם עליי. אז תודה לכם שימי ורחלי שבחרתם להתחתן בחודש אלול. שימי הוא מעמודי התווך של החבורה שלנו, והנישואים שלו הם דרמה של ממש. גם שינוי לטובה הוא שינוי, וכבר אמרנו שאין זמן מתאים יותר לשינויים מחודש אלול. אז אם אתם חברים שלי, אני ממש מבקש להתחתן רק באלול. אחרת אני מתבלבל. יש לכם חודש.

שימי (אלירז, אם אתם מתעקשים לדעת את שם המשפחה) דיבר לא מזמן עם חבריו הרווקים הנותרים והסביר לנו משהו חשוב מאוד. הנה המסר כלשונו, ולא תשמעו אותו בהרבה מקומות: "בן-אדם שרוצה להתחתן, יש בחינה שהוא צריך להתאבל ממש על הרווקות שלו. כי יש פה אובדן, אובדן של חופש - אולי חופש מדומה, לא משנה איך תקראו לו, אבל יש פה אובדן של אפשרות חיים שלא תחזור יותר. ובן-אדם שלא נותן מקום לרגש הזה ולא מתאבל עליו, אחר כך זה יכול מאוד להציק לו. הוא צריך לדעת ממש שזה מסתיים, ולתת מקום לרגש העצוב הזה שעולה לו שם, כדי שהוא יוכל להתחתן. כי כן, יש גם המקום הזה. אתה מאבד משהו. מתווספים לך כמובן הרבה דברים חדשים, דברים טובים יותר לאין שיעור, אבל יש פה גם ממד של אובדן. אז לתת לו מקום זו הדרך האמיתית להתחתן". תרשמו לעצמכם ותתחתנו. באלול כמובן.

לתגובות: mmgruzman@gmail.com