פרופ' שטיין מצטרף לבית המשפט העליון

מועמדה של השרה שקד שנבחר בתחילת השנה לתפקיד יצהיר היום אמונים בפני נשיא המדינה ויצטרף לבית המשפט במקום השופט הפורש אורי שהם.

שלמה פיוטרקובסקי , כ"ח באב תשע"ח

מצטרף לעליון. אלכס שטיין
מצטרף לעליון. אלכס שטיין
צילום: מירי שמעונוביץ

פרופ' אלכס שטיין, מהמשפטנים הישראלים הבולטים והמוערכים בעולם כיום, יצהיר אמונים לפני הצהריים (חמישי) בטקס חגיגי בבית הנשיא ויצטרף לבית המשפט העליון.

שטיין נבחר בתחילת השנה על ידי הוועדה לבחירת שופטים, והוא מחליף בבית המשפט העליון את השופט אורי שהם שפרש בשבוע שעבר מהתפקיד עם הגיעו לגיל 70.

פרופ' שטיין נחשב למשפטן מוערך בארץ ובעולם. ב-15 השנים האחרונות לימד במוסדות אקדמיים בחו"ל ולרגל בחירתו לבית המשפט העליון שב עם רעייתו להתגורר בישראל.

בעיתון "בשבע" פורסמו לפני מספר חודשים פוסטים שפרסם בחשבון הפייסבוק שלו לפני שהיה מועמד לעליון, אשר מעידים על עמדותיו בסוגיות העומדות על סדר יומה של מערכת המשפט.

"האקטיביזם השיפוטי הישראלי שובר שיאים: אין דרישה אמיתית לזכות עמידה והכל שפיט, אין 'שאלה פוליטית'. למרות שבית המשפט העליון פוסל חוקים של הכנסת לעתים נדירות, הרטוריקה שלו שתלטנית. הוא דורש סמכויות במסווה של בלמים ואיזונים", כתב שטיין בשנת 2015.

בנוגע לעמדת המשפט הבינלאומי בעניין העימות מול החמאס בעזה כתב שטיין, "הגישה שלי לגבי מידתיות היא שהמשפט הבין לאומי צריך להיות מתואם המציאות, עם הלחימה המודרנית ועם ההגיון הבריא. המחשבה שמידתיות מחייבת מדינה גדולה לשמור על איזון מתמטי במספר ההרוגים בשני הצדדים היא מגוחכת ובלתי מתקבלת על הדעת".

בהקשר זה כתב שטיין גם, "ישראל לא כובשת את עזה לכן היא מחויבת רק לצמצם את הפגיעה באזרחי עזה בזמן שהיא מגנה על עצמה מפני מתקפות הטילים של החמאס. מאותה סיבה היא לא מחויבת לספק לעזה חשמל או גז למרות שהיא עושה זאת משיקולים הומניטריים".