המשטרה מבצעת סיכולים פוליטיים?

וועדת הפנים של הכנסת בדיון מיוחד על הטענות לפיהן נעשה שימוש ב"חקירות רדומות" לסיכולים פוליטיים. על הפרק: פרשת גל הירש.

ערוץ 7 , כ"ח באב תשע"ח

רוני אלשיך בוועדת הפנים
רוני אלשיך בוועדת הפנים
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

וועדת הפנים של הכנסת מקיימת היום (חמישי) דיון מיוחד בעקבות הטענות כי המשטרה עושה שימוש ב"חקירות רדומות" לצורך סיכולים פוליטיים.

הדיון נערך בעקבות הסגירה הצפויה של תיק החקירה נגד תא"ל (מיל') גל הירש שמינויו למפכ"ל סוכל לאחר שנפתחה נגדו חקירת משטרה.

לדיון הוזמנו ראש אגף חקירות ומודיעין במשטרה, ניצב גדי סיסו, ופרקליט המדינה, עו"ד שי ניצן.

במהלך הדיון פירט ניצן את התהליך שהביא לפתיחת החקירה נגד גל הירש, "ב-5 באוגוסט 2015 הודיע השר ארדן שהוא מתכוון למנות את גל הירש למפכ"ל. ארדן פנה ליועמ"ש ולועדת טירקל לקבל חוות דעת. עוד באותו ערב, בסביבות שמונה וחצי, התקשר ראש רשות אכיפת חוק שאינה המשטרה ליועמ"ש ואמר 'חובתנו שתדע שיש אצלנו מידע מסוים שנוגע לגל הירש שמעלה ספקות על מידת התאמתו'. אין קשר למשטרה".

לדבריו, "היועמ"ש החליט לקבוע ישיבה בעניין, זימן גם את ראש אגף החקירות מני יצחקי וביקש שיבדוק האם יש במשטרה מידע רלוונטי שמעלה ספקות על מינויו של הירש. יצחקי אסף מידע כפי שהתבקש לעשות ומצא מידע רלוונטי לגל הירש. בישיבה שהתקיימה למחרת בערב יצחקי פירט מה המידע שיש לו. החקירה הוטלה על המשטרה".

ניצן הסביר כי על שולחנה של המשטרה היו שלוש בקשות לחיקור דין שהיו קשורות לגל הירש. "היתה בקשה אחת ממש ישנה. בקשה נוספת לפני שנתיים ואחת ממש חודש לפני המינוי. בסוף היינו מגיעים לזה גם אם הוא לא היה מתמנה. מדובר בבקשות שהגיעו ממדינות זרות ולפעמים יכולות להעיד על ביצוע עבירה. זה סביר שמידע שעוסק בעוד איש עסקים יטופל יותר לאט מאשר מידע שנוגע למפכ״ל הבא".