פרשנות
הסוד של ליצמן

יש סוברים שאגודת ישראל נעה אחר המרכיבים הקיצוניים שבה. האמת מעט שונה: היא אינה חוששת מבחירות שלטענתה רק עשויות לשפר את מעמדה.

חיים לב , כ"ח באב תשע"ח

 נתניהו וליצמן
נתניהו וליצמן
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

סגן שר הבריאות יעקב ליצמן חגג יום הולדת 70. זו היתה מסיבה צבעונית במיוחד. פוליטיקאים רבים עלו לרגל, לראות ולהיראות, לברך ולהתברך. לא היה שם אחד שלא חשב על היום שאחרי שנראה קרוב מתמיד.

במהלך האירוע דיבר ליצמן בפני הנוכחים והכביר במילים אודות החשיבות הגלומה בצייתנות לרבנים. "הסוד שלנו זה שאנחנו שומעים למה שמועצת גדולי התורה אומרת לנו, בין אם אנחנו מבינים ובין אם לאו", אמר.

יש הטוענים שאגודת ישראל נשרכת אחר המרכיבים הקיצונים שבה. הבוקר צוטט ב'ידיעות אחרונות' בכיר ב'דגל התורה' שטען כי האדמו"ר מסלונים, המחזיק בקהילה יחסית בינונית מבחינה מספרית ביחס לעמיתותיה הגדולות, הוא שמושך להקצנה נגד חוק הגיוס המתוקן – וכל המועצת החסידית נעה אחריו.

האמת מורכבת יותר. באגודת ישראל, כך נראה, לא באמת חוששים מבחירות. אולי לראש הממשלה נתניהו יש בעיה עם הליכה לבחירות מוקדמות על רקע היעדר הסכמות סביב חוק הגיוס. נתניהו היה רוצה בחירות על רקע חוק הלאום או כל סוגיה שנויה במחלוקת הניטשת בין ימין ושמאל. הוא חושש ממערכת בחירות על סוגיות דת ומדינה. את אגודת ישראל זה פחות מטריד.

באגודת ישראל מאמינים שההיתכנות לתסריט שבו הממשלה הבאה תהיה בצלמה ובדמותה של הממשלה הנוכחית – גבוהה מתמיד. הם מאמינים שהסיעות החרדיות ימשיכו להיות לשון מאזנים לממשלת ימין בראשות בנימין נתניהו והם יספקו את הסחורה - רק בתנאים שלהם.

התנאים הראשונים שיציגו להצטרפות לקואליציה הבאה תהיה הסדרה מוחלטת של סוגיית הגיוס וברוח החלטות מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל. כמענה לבג"ץ יוטלו עוגנים נוספים. אולי חוק יסוד לימוד התורה, אולי פסקת התגברות. כך או אחרת, באגודת ישראל לא ממש מבינים מדוע הם צריכים להתגמש במחירי סוף עונה אם הם יכולים לקבל מתכון משופר בהרבה בעוד חודשים אחדים.

מנגד, עם כל הכבוד להערכות הפוליטיות המפוקחות, במערכת בחירות אתה יודע כיצד אתה נכנס ולעולם לא כיצד אתה יוצא. יותר מדי הפתעות רשמו מערכות הבחירות בעשור האחרון ואף אחד לא באמת רוצה לקחת את ההימור על גבו.

לשאלת ההימור הזה תידרש מועצת גדולי התורה החסידית מיד עם פתיחת מושב החורף הקרוב. השאלה תהיה האם לאפשר לראש הממשלה לנסות לרבע את המעגל הסבוך ולנסות להתגמש קמעה כדי להימנע מבחירות מוקדמות, או שמא ליטול את ההימור ולצאת לבחירות מוקדמות על רקע הגיוס תוך הנחה שמה היה בקדנציה הנוכחית הוא שיהיה בקדנציה הבאה ובתנאים טובים יותר.

את התשובה לכך נדע בעוד חודשיים.