אל תאיימו עלינו

ד"ר אריה בכרך בביקורת על התנהלות הצבא מול החיילים מהציונות הדתית וקורא לאיים על צה"ל: "לא תכבדו אותנו - לא נתגייס". האזינו

רפאל לוי , כ"ח באב תשע"ח

למצולמים אין קשר לידיעה
למצולמים אין קשר לידיעה
Photo by Mendy Hechtman/FLASH90

פינה שבועית - ד"ר אריה בכרך

ד"ר אריה בכרך מתייחס בטורו השבועי בערוץ 7 לתקרית בחטיבת הצנחנים: עשרות חיילים דתיים הפנו את גבם למדריכת הצניחה שהדגימה מולם תרגיל.

בכרך תוקף את דובר צה"ל שפרסם רק את גרסתה של החיילת ולא את גרסתם של החיילים ושל איגוד ישיבות ההסדר.

בהמשך תמה ד"ר בכרך, "מה עם כבודם של חיילים שומרי תורה ומצוות החובשים כיפה סרוגה? מדוע על כבודם אין חובה לשמור? יתר על כן מותר להשפילם, לנזוף בהם על אמונתם ולאיים עליהם".

"לשום מגזר אחר, אפילו לחרדים לא היו מתייחסים בזלזול כזה, לחרדים יש זכויות יתר בשמירה על אורח חייהם בצבא. אנו הרווחנו את המצב הזה ביושר".

בכרך מסביר כיצד לדעתו אפשר לשנות את יחס הצבא לחיילי הציוות הדתית, "מה המשמעות של איום על חיילים שלא יוכלו להמשיך בהכשרתם, צנחנים זו לא יחידת התנדבות? צה"ל איננו זקוק להם? עושים להם טובה שמקבלים את התנדבתם? אלא שהמסר שאנו משדרים הוא אכן שעושים לנו טובה שנותנים לבננו לצאת לקורסים מתקדמים.

''החרדים לעומת זאת עושים טובה שמתגייסים לכן היחס אליהם הוא יחס של כבוד. אולי כדאי פשוט להחליף את טון הדיבור ואופי התנהלותנו -לומר: לא תכבדו אותנו לא נתגייס!".

"לא עושים לנו טובה כשמאפשרים לנו להתגייס. אם נשדר זאת בביטחון ובגאווה נקבל יחס הולם", מסכם בכרך.