תוכנית השלום תוצג בעיתוי הנכון

דוברת מחלקת המדינה האמריקנית מגיבה לדברי גורם מדיני לערוץ 7 לפיהם בישראל מעריכים שהממשל לא יפרסם את תוכנית השלום שלו עד 2019.

ניצן קידר , כ"ט באב תשע"ח

הנשיא טראמפ חותם על הסנקציות החדשות נגד איראן
הנשיא טראמפ חותם על הסנקציות החדשות נגד איראן
צילום: הבית הלבן

במחלקת המדינה מגיבים לדברי גורם מדיני ישראלי לערוץ 7 לפיהם על פי המידע שעובר בין ארה"ב וישראל, תוכנית השלום של הנשיא טראמפ לא תפורסם לפני תום שנת 2018.

הת'ר ניוארט, דוברת מחלקת המדינה, נשאלה על הפרסום במהלך התדרוך היומי שהיא עורכת וענתה, "אינני מסכימה עם ההערכה הזאת. עד כה לא חשפנו את תוכנית השלום והיא תיחשף על ידי ג'ארד קושנר וג'ייסון גרינבלט כאשר היא תהיה מוכנה ויגיע העיתוי הנכון לכך".

שלשום אמר דובר המועצה לביטחון לאומי האמריקנית, גארט מרקיז לערוץ 7 כי "הפרסום לפיו לא נפרסם את תוכנית השלום בשנת 2018 אינו נכון. כפי שכבר אמרנו בעבר, שחרור התוכנית אינו קשור לפוליטיקה הפנים אמריקנית או לזו הישראלית. עיתוי הפרסום ייקבע רק כשהתוכנית תושלם והזמן המתאים יגיע".

הוא הכחיש גם כי הוקמה וועדה למדיניות המזרח התיכון וגויסו אליה מומחים שיקדמו את התוכנית המדינית האמריקנית. "הצהרות של מקורות ללא שם, שאינם מעורבים בתהליך השלום, גורמים לבלבול בלבד, וכתוצאה מכך הופץ מידע כוזב", טען הדובר.

גורם מדיני בכיר אמר ביום שלישי בשיחה לערוץ 7 כי חרף המאמצים האמריקניים, על פי כל ההערכות שמצויות בידי ישראל, תוכנית השלום האמריקנית לא תוצג בטווח הזמן הנראה לעין.

הוא הוסיף כי "מהשיחות שלנו עם האמריקנים ועל פי ההתנהלות הפלסטינית, תוכנית המאה כפי שכונתה על ידי טראמפ, הולכת ומתרחקת. המסרים שמגיעים מארה"ב מצביעים על כך שהמתווה הזה ודאי לא יוצג לפני בחירות אמצע הקדנציה בתחילת נובמבר וכפי שהעניינים נראים זה כבר לא יקרה ב-2018".