הולנד: החום הכבד חשף את המצבות

החום הכבד שפקד את הולנד סייע לחשיפת מצבות בבית הקברות היהודי העתיק. רבים הגיעו לבית העלמין כדי לזהות את קברי יקיריהם

בן שאול , ב' באלול תשע"ח

בית קברות בהולנד
בית קברות בהולנד
צילום: אייסטוק

גילוי מפתיע: גל החום במערב אירופה סייע לזהות בפעם הראשונה מזה עשרות שנים את המתווה המדויק של בית הקברות היהודי העתיק ביותר בהולנד.

בשבוע שעבר נרשמו במקום טמפרטורות גבוהות שטיפסו עד ל-40 מעלות צלזיוס. היובש הוביל לכך שהדשא שבדרך כלל מכסה את המצבות השקועות בבית הקברות 'בית חיים' ליד אמסטרדם בן 400 שנה, הפך לצהוב, ואילו הדשא שגדל בין המצבות נשאר ירוק.

וכך, להפתעת בני המשפחות, הם הצליחו לראשונה מזה שנים, לראות את חלקות הקבורה שבהן קבורים יקיריהם בסיוע הרשומות המציגות את מיקומי הקבורה המדויקים.

על פי דיווח בכלי התקשורת המקומיים, בני משפחות רבות כבר הגיעו לבית העלמין בכדי לזהות את מקומות הקבורה המדויקים. הנהלת בית הקברות אוסרת לעת עתה להדליק נרות במקום מחשש לשריפה.

'בית החיים' הוא בית העלמין היהודי־פורטוגלי הגדול בהולנד. הוא מכונה גם 'בית הקברות אודרקרק' על שם העיירה שלידה הוא שוכן. אתר הקבורה הידוע בזכות המצבות המפוארות המנציחות קהילה יהודית עשירה וגאה, פעיל משנת שע"ד, ומשמש עד היום את העדה הספרדית בהולנד.

שמו של בית העלמין מושאל כנראה משמו של בית העלמין היהודי בוונציה, לידו – 'בית החיים'. סביר שהיתה זו יוזמתו של ר' שאול לוי מורטרה, שקרא מוסדות שונים באמשטרדם על שם מוסדות מקבילים בוונציה.

בשנים האחרונות נערך מבצע גדול לשחזור הקברים והמצבות, וההערכה כי ההתפתחות החדשה תסייע בצורה דרמטית לתהליך.